VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká slavnost: Nexen zahájil stavbu továrny u Žatce

Žatecko – „Jde o historicky třetí největší zahraniční investici v ČR," řekl premiér Bohuslav Sobotka přímo v zóně Triangle.

2.10.2015
SDÍLEJ:

Slavnostní zahájení stavby továrny firmy Nexen v průmyslové zóně Triangle u ŽatceFoto: Deník/Petr Kinšt

Zhruba tři sta hostů se dnes, ve čtvrtek 1. října, zúčastnilo slavnostního zahájení stavby továrny korejského společnosti Nexen v průmyslové zóně Triangle. Od roku 2018 se v ní mají vyrábět pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta, společnost u Žatce plánuje zaměstnat zhruba 1500 lidí.

Součástí továrny má být i vývoj

„Jde o historicky třetí největší investici v České republice. Věřím, že ještě podpoří současný hospodářský růst naší země," řekl Bohuslav Sobotka, předseda české vlády. Korejci chtějí do továrny u Žatce investovat 23 miliard korun. „Půjde o jednu z nejmodernějších továren na světě. Automatizovanou se špičkovými technologiemi. Součástí továrny bude i vývojové středisko," sdělil Byung Joong Kang, prezident společnosti Nexen Tire.

Vizualizace ukazuje, jak by měla továrna Nexenu vypadatO tom, že se příchod společnosti Nexen je velmi významný pro okres Louny, Ústecký kraj i celou ČR, svědčí jména hostů, kteří se slavnostního aktu zúčastnili. Kromě nejvyšších představitelů společnosti Nexen přijeli kromě premiéra Sobotky také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, starostové okolních měst ale i velvyslanec Korejské republiky v ČR. Nechyběli také zástupci automobilek, kterým bude továrna Nexenu u Žatce dodávat.

„Našimi odběrateli budou automobilky Škoda, Volkswagen, Seat, Renault, Mercedes Benz, Hyundai a Kia. Většina produkce ale půjde na maloobchodní trhy v Evropě, Blízkém Východě a severní Africe," sdělil Sein Oh, ředitel žatecké továrny Nexenu.

Prezident společnosti Nexen Tire Byung Joong Kang zdůraznil, že od Žatce v okruhu 400 kilometrů se nachází celá řada automobilek, což hrálo důležitou roli při výběru firmy, kam svou čtvrtou továrnu a první mimo Asii umístit. „Na této lokalitě oceňujeme zejména její strategické umístění ve středu Evropy a dobrou dopravní dostupnost," řekl.

Hala bude skoro kilometr dlouhá

Vlastní stavba továrny Nexen u Žatce má začít v únoru příštího roku. Rozloha závodu bude činit 65,4 hektaru, což odpovídá přibližně ploše 15 fotbalových hřišť. Hlavní tovární hala bude 850 metrů dlouhá, 300 metrů široká a 15 metrů vysoká.

„V roce 2017 dokončíme stavební práce a začneme továrnu vybavovat technologiemi. Zahájení výroby plánujeme na únor roku 2018 se třemi sty operátory a s výrobní kapacitou šest milionů pneumatik ročně," přiblížil Sein Oh, ředitel žatecké továrny Nexenu. První větší nábor zaměstnanců začne v průběhu druhé poloviny příštího roku. Do roku 2022 se má počet zaměstnanců Nexenu zvýšit až na 1500, celková kapacita závodu na 12 milionů pneumatik ročně. „Jde o první fázi projektu, případné další fáze by přinesly další rozšíření kapacit," připomněl ve svém projevu Sein Oh.

Příležitost pro kvalifikované lidi

Třetí největší investice v historii samostatné České republiky by podle očekávání politiků a místních samospráv měla pomoci snížit nezaměstnanost v regionu. V Ústeckém kraji je dlouhodobě míra nezaměstnanosti nejvyšší v zemi. „Je tu velká příležitost pro kvalifikované lidi Ústeckého kraje, aby v této továrně našli novou příležitost," uvedl premiér Sobotka. „Otázka je, jak se podaří naplnit místa z místních zdrojů," řekl novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Podle něj by mohl být v budoucnu problém pracovní místa obsadit. Kvalifikovaní lidé už nyní řadě zaměstnavatelů v regionu chybějí.

Nexen začal vybírat místo pro svou první továrnu v Evropě na podzim roku 2012. Na počátku volila mezi 30 lokalitami v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Do užšího výběru pak postoupilo Česko, Slovensko a Polsko. Na začátku roku 2014 se rozhodlo, že Nexen postaví továrnu v zóně Triangle u Žatce.

Co řekl prezident společnosti Nexen Byung Joong Kang při slavnostním ceremoniálu…
Dobrý den, 
dovolte mi vám nejprve poděkovat za to, že jste se dnes zúčastnili položení základního kamene výstavby továrny Nexen tire. Dnešní položení základního kamene se stane důležitým momentem ekonomického vzestupu Nexen Tire. Rád bych zde ještě jednou vyjádřil srdečný dík panu premiérovi Sobotkovi a představitelům Žatecka za vřelý zájem o náš projekt a jeho podporu.

Naše investice je odpovědí na vzrůstající poptávku evropských trhů, především pak globálních výrobců automobilů, jako jsou Škoda, VV, Renault či Fiat, po bezpečných a vysoce kvalitních pneumatikách. Převýší částku 23 miliard korun.

ČR je tradiční velmoc v oblasti výroby. Její vynikající geografická poloha umožňuje dobrou dopravní obslužnost sousedních zemí, jako jsou Německo, Francie a Velká Británie a zároveň může být vstupní branou do tzv. Modrého oceánu rozvíjejících se trhů východní Evropy. Navíc má vynikající lidské zdroje, z nichž bude Nexen Tire moci v budoucnosti čerpat svoji globální ekonomickou sílu. Obzvláště Žatecký kraj, kde bude nová továrna postavena, oplývá kvalitními lidskými a materiálními zdroji a je oblastí, kde se ve vzdálenosti do 400 km nachází více než 30 výrobců automobilů, což je rozhodující faktor pro pružné dodávky pneumatik do nových automobilů.

V novém závodě Nexen, do něhož vložíme rovněž svých 70 let zkušeností v technologii a know-how, zřídíme vlastní centrum vývoje a výzkumu, které vybavíme nejnovějším testovacím zařízením. Své znalosti zde budou moci uplatnit vynikající místní odborníci. Díky důrazu na investice do výzkumu a vývoje a na vybudování technologie nejvyšší světové úrovně plánujeme posílit svoji konkurenceschopnost na světových trzích. Díky tomu, že vytvoříme více než 1000 pracovních míst, přispějeme ke zvýšení zaměstnanosti v reigonu, a tím samozřejmě i k jeho ekonomické revitalizaci, za níž cítíme jako partneři regionu plnou zodpovědnost. 

Rád bych z tohoto místa požádal vás, občany ČR, abyste počínaje dnešním položením základního kamene a dokončením stavby konče, podporovali naše úsilí, tak, aby továrna byla otevřena v co nejkratší době.

Autor: Petr Kinšt

Místo události:
2.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Technopárty Czarotek ve Vysoké Peci u Jirkova
AKTUALIZOVÁNO
1 58

Mladý muž zemřel na technopárty Czarotek u Jirkova

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Fiala o kauze Babiš: Vyzýváme Sobotku, aby jednal. Čas má do pondělí

Předseda ODS Petr Fiala se na tiskové konferenci ODS v Jihlavě, na které byla představena první pětice kandidátu do voleb do Poslanecké sněmovny, vyjádřil k aktuální situaci na české politické scéně. 

Počátek května bude chladný. Od poloviny měsíce začnou teploty stoupat

Počátek května bude ve znamení deště. Ve zbytku měsíce se bude postupně oteplovat a srážky by se měly dostat do průměru. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

EXKLUZIVNĚ

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

/ROZHOVOR, ANKETA/ Ve vládní koalici houstne atmosféra. Premiér Bohuslav Sobotka se svým ministrem financí Andrejem Babišem nemluví, vyměňují si jen dopisy. A ve vzduchu visí otázka, zda ministerský předseda Andreje Babiše odvolá. Důvodem by mohly být pochybnosti kolem Babišových podnikatelských aktivit.

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies