Romští násilníci ve věku 14 a 16 let se útoku s rasovým podtextem dopustili v dubnu 2010. Nezletilý Bady tehdy skončil jenom ve výchovném ústavu v Chrastavě.

Kvůli tomu, že byl nezvladatelný, musel být přemístěn do speciálního ústavu v Boleticích na okraji Děčína.

Média informovala mnohokrát o útěcích Badyho z výchovného zařízení. Byl také ve veřejně přístupné databázi hledaných osob.

Série útěků

Před děčínský soud se dostal proto, že svými útěky mařil úřední rozhodnutí o ochranné výchově.

Byl odsouzen, že se loni nevrátil 2. dubna z povolené velikonoční vycházky. Byl zadržen 4. dubna odpoledne policisty v Ústí nad Labem.

Podruhé utekl 7. dubna odpoledne při přechodu do jídelny a byl nalezen 10. dubna v osm hodin večer opět v Ústí nad Labem.

Potřetí se nevrátil 19. května z povolené víkendové dovolenky. Objevil se v Boleticích až 21. května odpoledne.

Počtvrté utekl 1. června při úklidu společných prostor, ale byl zadržen pracovníky ústavu ještě téhož dne v Povrlech kolem osmé hodiny večerní.

Pátý útěk začal 3. června kolem půl jedné odpoledne v době odborné praxe. Policisty byl zadržen až 20. června navečer.

Nepolepšitelný

„Odvolání jsme neshledali důvodným," uvedl předseda senátu Jan Chocholatý.

Badyho právník totiž v odvolání napsal, že trest byl vynesen v maximální možné výměře, tedy na 1 rok vězení. Trest měl být nepřiměřeně tvrdý. Na Badyho by se mělo hledět jako na osobu bezúhonnou. Protože mu nebylo ještě 15 let, nebyl za útok na Patrika souzen.

Prvního jednání u odvolacího soudu, které proběhlo vloni 12. září, se Bady nezúčastnil, protože ho nezajímalo. Jako osmnáctiletý byl propuštěn o dva dny dříve z boletického výchovného stavu a hned zmizel neznámo kam.

Odvolací soud opakovaně žádal policii o předvedení Badyho. Ale marně. Soud má indicie o tom, že Bady zmizel do zahraničí. Hovoří se o jeho odjezdu do Anglie. Proto o odvolání bylo jednáno znovu až nyní.

„Bady prokazatelně věděl o odvolacím řízení a ignoroval ho. Jeho chování tím v podstatě kopírovalo jeho předchozí přístup ke společnosti a tedy potvrzovalo, že rozhodnutí děčínského soudu bylo opodstatněné," uvedl Chocholatý.

Jako mladistvý skutečně nebyl mladík dosud trestán, ale přitěžuje mu počet útěků a způsob jeho jednání.

V rozsudku děčínského okresního soudu bylo v odůvodnění uvedeno, že kvůli svému chování v prosinci 2010 byl přeřazen do Boletic na oddělení pro osoby s extrémními poruchami chování, ale to nepomohlo. Neprojevil ani minimální snahu po své sebenápravě.

Stále živý případ

Za rasistický pokus vraždy byl původně ústeckým krajským soudem odsouzen jenom starší útočník, byť ještě tehdy mladistvý Rom, k deseti letům vězení. Vrchní soud snížil jeho trest na pět let. Proti tomu vznikla v roce 2011 mezi občany i protestní petice.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava vzpomíná, že tehdy vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb odmítl petici převzít osobně.

„Petici v Ústí n. L. tehdy před ústeckým nádražím podepsal i romský muž ze Šluknovska, a řekl na adresu dvou agresorů z Krupky: Dělají nám jenom strašnou ostudu. Většinou to jsou ti, co přijeli v poslední době ze Slovenska," dodává Doubrava.