První případ se stal 3. července. „V centru Mostu před prodejnou Bilbo seděla na lavičce sedmašedesátiletá žena, kterou kolem jedenácté hodiny oslovil neznámý muž. Ženě nabídl vyčištění zlatých šperků. Sám poukázal na svůj blyštivý řetízek s přívěskem se znamením," popisuje policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Důchodkyně muži po jeho přesvědčivém hereckém výkonu ochotně dala několik prstýnků a řetízků. Pro vyčištěné šperky si měla druhý den přijít na stejné místo. „Čekala tam ovšem marně. Přišla tak o věci za 30 tisíc korun. Podvodník byl ve věku kolem 50 let, vysoký zhruba 180 centimetrů, střední postavy. Měl černé krátké vlasy. Oblečen byl v kostkované košili červeno oranžové barvy s krátkým rukávem," uvádí Světláková.

Ke druhému případu s podobným průběhem došlo 18. července po desáté hodině dopoledne u budovy bývalých Báňských staveb, konkrétně u prodejny dopravního podniku. K dvaadevadesátileté ženě najednou přišel neznámý muž a dal se s ní do řeči. „Nabízel ovoce a tvrdil ženě, že je její soused. Pak ukazoval šperky, které prý čistí a nabídl ženě vyčistění náušnic, které měla na uších. Žena mu je vydala a on za pár minut přišel a vrátil je vyblýskané," říká Ludmila Světláková.

Důchodkyně poté spokojená odešla, autobusem se vydala domů. Muž ji ovšem sledoval. „Poté co vcházela do svého bytu, byl náhle u dveřích a bez pozvání vstoupil dovnitř. Nabídl vyčištění šperků a žena mu dala pánské a dámské prsteny, náhrdelník a další věci v hodnotě 25 tisíc korun. Poté Předstíral telefonní hovor a seniorce namluvil, že potřebuje půjčit peníze na odtažené vozidlo. I peníze dostal," pokračuje mluvčí Ludmila Světláková.

Jedná se o stejného podvodníka?

Následně už se ale neukázal. Muž byl ve věku kolem 40 let, měl krátké vlasy, kulatý obličej a byl oholený. Policie nevylučuje, že se jedná o stejného podvodníka, jaký má na svědomí i předchozí případ.

Třetí případ okradeného seniora policie zaznamenala 14. července. Také v Mostě. „U dveří jednadevadesátiletého muže zazvonila neznámá žena. Zeptala se, zda muž má zažádáno o podporu v nemohoucnosti. Muž to skutečně plánoval. Nalhala mu, že ona může zařídit daleko vyšší podporu, ale potřebuje k tomu 10 tisíc korun. Důchodce jí požadované peníze dal a chtěl po ní občanský průkaz. Pohotově sdělila, že ho má v autě a šla pro něj. I když ji muž následoval před dům, byla rychlejší a zmizela," popisuje Světláková s tím, že se podle popisu muže jednalo asi o šedesátiletou ženu s kaštanovými polodlouhými vlasy, zavalitější postavou a se slovenským přízvukem.

Policie v souvislosti s těmito zveřejněnými případy opět apeluje na starší osoby, aby byly opatrné v komunikaci s cizími lidmi, nevěřily jim a v žádném případě je nepouštěly do svých domácností.