VYBERTE SI REGION

Objevte aktivní region podél řeky Nisy

Severní Čechy - Na obou stranách státní hranice je díky česko-německé spolupráci živo. Spousta míst a památek by neměla uniknout vaší pozornosti.

29.1.2014
SDÍLEJ:

Máchovo jezero.Foto: DENÍK/Vít Černý

Nový projekt Českolipska a německé oblasti pojmenované podle řeky Nisy Neisseland představuje mapu s několika desítkami turistických cílů, které by vám při toulkách po pohraničí neměly uniknout. Velkoformátová mapa, kterou vidíte na obrázku, obsahuje na 62 zajímavých míst na území obou zmíněných oblastí.

Podle vašich individuálních zájmů si můžete na webových stránkách institucí, které projekt jednoho turistického regionu propagují, stáhnout další doplňující mapy. Jedna je věnovaná památkám, druhá kulturnímu vyžití, další tradicím nebo aktuálnímu dění v dané oblasti.

Sdružení Českolipsko a Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz na německé straně vydaly mapu v nákladu dvacet pět tisíc kopií v českém a německém jazyce. Za evropské peníze tak konečně vzniká projekt, který má skutečnou šanci uspět.

Přeshraniční spolupráci se snaží praktikovat a oživovat stále více regionálních institucí s větším, ale spíš s menším, úspěchem již několik let.

Super velký region

Idea velkého a aktivního superregionu napříč státní hranicí má a bude mít v budoucnosti, až Česká republika přijme euro, spoustu výhod.

Spolupráce mezi kraji probíhá již v oblasti dopravy, to znamená, že za speciální jízdné nebo s výhodnými víkendovými tarify můžete jezdit do Německa nebo Polska už nyní.

V oblasti turismu a cestovního ruchu se v rámci partnerství měst a krajů také aktivně spolupracuje. Ne vždy je to ale ku prospěchu běžných občanů. To ale není případ nově vzniklé mapy.

Neisseland

„Severní část oblasti je pojmenovaná podle řeky Nisy, jež tvoří hranici mezi Polskem a Německem. Neisseland s mnoho zajímavostmi a pamětihodnostmi se rozkládá mezi nádherným parkem knížete Pücklera v Bad Muskau, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, a podmanivým přírodním parkem Žitavské hory. Pod patronací UNESCO jsou v regionu další dvě zajímavosti, biosférická rezervace Hornolužická krajina vřesovišť a rybníků a geopark Mužakovský vrásový oblouk," píše se v úvodu k mapě.

Krátký textový průvodce pak dále zve návštěvníky k využívání sítě cyklostezek, projížďkám mezi lesy, rybníky a jezery, okolo hor či přes jejich vrcholy s úžasnými výhledy, do idylických vesnic se staletými budovami, mnoha podstávkovými domy i do krásných historických měst. Zajímavý je také pohled na oblast Českolipska. Tvůrci průvodce zdůrazňují malebnou krajinu okolo Máchova jezera a Lužických hor.

Českolipsko

„Českolipská krajina je neskutečně rozmanitá, často vás překvapí, jak rychle se krajinný ráz mění od jedné obce k druhé. Chceme-li poznat zemi i její obyvatele, je nám k dispozici dobře vybudovaná síť značených turistických i cykloturistických tras," píše se dál v úvodu.

Tvůrci mapy pak samozřejmě nezapomínají zmínit bohatou průmyslovou historii výroby skla a sklářského umění v okolí měst Nový Bor a Kamenický Šenov.

Mapa regionu.

Zajímavosti z obou stran hranice

Pokud se rádi touláte okolo státní hranice, ale nevíte přesně, co všechno ta „cizí" země nabízí, zrekapituluji vám pár zajímavých míst z české i německé oblasti.

Pokud se vydáte úplně do nejsevernějšího cípu Neisselandu, neměli byste zapomenout navštívit Srbské kulturní centrum u městečka Schleife.

V centru si pak můžete získat důkladný vhled do kultury a tradice srbského národa, který v oblasti žije. Po staletí dochovaný způsob života Srbů přibližují měnící se výstavy, přednášky i rukodělné a farmářské trhy.

Obzvláště zajímavá je doba velikonoční, kdy vznikají malá umělecká díla pomocí vosku, leptání, bosování či vyškrabávání. Do města vás přiblíží vlak z Görlitz nebo Žitavy.

Když už budete na severu a budete mít štěstí na hezké počasí, zajděte do Parku knížete Pücklera z 19. století, který patří díky svým 830 hektarům k největším parkům ve „střední" Evropě.

U jeho zrodu stál kníže Hermann von Pückler-Muskau. Park můžete projet na kole, projít pěšky nebo v kočáře či na loďce. Do parku se navíc můžete dopravit lesní železnicí Muskau, která má rozchod kolejí pouze 600 mm.

Cestou zpátky na jih doporučuji zastávku v Görlitz a projít si historické centrum, kde na vás dýchne 500 let evropské architektury. Ve městě se totiž nachází skoro čtyři tisíce památek od gotiky po renesanci, secesi až po současnost.

Z hranic se pak vydejte na západ do města Löbau. Tady se můžete nadechnout a rozhlédnout se na krajinu z litinové věže Löbauer Berg, která je z hlediska provedení i historie (postavena byla roku 1854) považována za evropský unikát a zároveň je symbolem města.

Ve městě jsou také staré opuštěné lázně, které rozhodně stojí za vidění. Lázně krále Alberta byly postaveny v roce 1878, aby uspokojily poptávku po lázeňských službách a nabízely prameny s železitou, slanou a sirnatou vodou. Ačkoliv už více než 30 let neslouží svému původnímu účelu, krásný interiér je i po přestavbě stále úchvatný.

Od roku 2002 se zde nachází restaurace s bowlingovou dráhou a koktejl barem, kde si můžete na chvíli odpočinout a relaxovat. Z Löbau je to už jen kousek do Žitavy, kde si můžete nakoupit jako většina šetřivých Čechů nebo se projít historickým centrem a případně zajít do muzea či divadla. Řada regionálních kulturních institucí zde má svá vystoupení nebo výstavy.

No a z Žitavy už zpátky domů.

Mapy Českého a Saského Švýcarska

Mapy, které přibližují turisticky atraktivní území na severu Čech, sahající do sousedního státu, vyšly již dříve.

V červenci 2011 poprvé vyšla Turistická a cykloturistická mapa Národních parků České a Saské Švýcarsko v měřítku 1: 35 000. Vydavatelem byla Geodézie On-line pro Eurokart. K dostání je ve všech informačním centrech, které se nacházejí na území Českého Švýcarska a Saského Švýcarska.

Ještě známější jsou mapy vydané Klubem českých turistů. Například Mapa NP České a Saské Švýcarsko vyšla již v mnoha vydáních. v měřítku 1 : 50 000 zobrazuje vedle základního obsahu se všemi sídly a jejich částmi, železnicemi, silnicemi, hlavními cestami, vrstevnicemi po 10 metrech, výškovými kótami atd., také kompletní síť turistických značených cest a podrobný turistický obsah: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní rezervace, místa dalekého výhledu a mnoho dalšího. Na rubu mapy najdete detailní popis zajímavých míst, barevné fotografie a kilometráž turistických značených cest.

Z map přeshraničních regionů, k nimž nyní přibyla ta superregionu Nisa Neisseland, si zájemci už dnes mohou pomalu začít vybírat. A je zřejmé, že v budoucnu, vzhledem k prohlubující se spolupráci, bude situace v tomto směru ještě lepší.

Autor: Ivo Chrástecký, Petr Vodseďálek

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
15 18

Poslanec ČSSD chce od Babiše vědět, kde vzal peníze na dluhopisy

Platforma Bez komunistů.cz. uspořádala v Praze shromáždění k odkazu Jana Palacha.
3 3

Na památku Palacha, v den jeho smrti, si lidé zapalovali svíčky

AKTUALIZOVÁNO

Podívejte se na pustý stadion před zbouráním. Nástupce je ve hvězdách

Nadšený řev fanoušků vítězného týmu se rozléhal brněnským zimním stadionem za Lužánkami, když domácí hokejisté Rudé hvězdy, dnešní Komety, poprvé doma před Brňany přebírali mistrovský titul. Tehdy se psal rok 1957 a stadion měl za sebou deset let fungování a před sebou ještě mnoho radosti i smutků fanoušků brněnských hokejistů. Nyní, sedmdesát let od slavnostního otevření stadionu, už na něj odkazuje jen název zastávky hromadné dopravy. Slibovaná nová aréna je v nedohlednu.

Obamovi balí, prezidentští úředníci vyklízejí Bílý dům

Odcházející americký prezident Barack Obama se loučí s Bílým domem, v němž jako hlava státu bydlel osm let. Oficiální akce, projevy a tiskové konference má za sebou a dnes je jeho program podle poradců volnější, byť Bílý dům ještě neopouští. Hlavou státu je do pátku 12:00 místního času (18:00 SEČ), kdy složí přísahu jeho nástupce Donald Trump.

AKTUALIZOVÁNO

Lavina na italský hotel spadla, když už hosté měli sbaleno

Řím - Hosté italského hotelu Rigopiano měli v okamžiku pádu ničivé laviny sbalené kufry a budovu na úpatí pohoří Gran Sasso se chystali opustit. Museli ale počkat, dokud sněžný pluh neodstraní sníh, který zablokoval přístupovou cestu. Italskému listu La Repubblica to dnes řekl Quintino Marcella, přítel a zaměstnavatel jednoho ze dvou přeživších, kuchaře Giampiera Pareteho, který byl v hotelu s rodinou na dovolené.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies