Není sama. Na bídném stavu domů se tady nepodepisují jen nekonečné šňůry kamionů, ale především odfláknutá kanalizace pod silnicí I/30. „Máme ve sklepě osmdesát centimetrů vody," stěžovala si Pazderová.

Skutečně, na hladině plavou solné koláče z posledního posypu silnice, nedopalky, či ropné skvrny. Po stěnách šplhá plíseň. Je jen otázkou času, kdy podmáčení, společně s otřesy, pošlou dům k zemi.

Špatná práce

Ústecký deník o zatopených sklepech vaňovských obyvatel informoval už před dvěma lety. Problém se skládá ze dvou navzájem souvisejících částí. „Stará" vaňovská drenáž, plnící sklepy v Pražské ulici vodou a zničená „nová" vaňovská drenáž, do níž stará vaňovská drenáž vyúsťuje.

Problém staré vaňovské drenáže způsobily úpravy silnice I/30, dnes ve vlastnictví ŘSD. Posledními úpravami silnice z roku 1978 totiž mělo být odvodnění silnice napojeno na městskou kanalizaci, jenže místo toho jsou uliční vpusti napojené právě do staré drenáže, v rozporu s projektem, jehož kopii má Deník k dispozici.

„Město se v této věci neobrátilo na soud, protože není pochyb, k jakému účelu a komu slouží," tlumočil odpověď magistrátu Karel Rouč z kanceláře primátora.

„Komunikace není v majetku města, ale Ředitelství silnic a dálnic, které by jako vlastník mělo zajistit odvodnění tak, aby nedocházelo k vytápění objektů Pražské ulici," pokračoval Rouč s tím, že co se druhé části problému týká, Ústí předpokládá opravu „nové" drenáže při stavbě veřejného přístaviště.

ŘSD strká hlavu do písku a ani redaktorovi Deníku se k tomu prozatím nevyjádřilo.

Přístav? Ve hvězdách

Co se stavby přístaviště týká, tak bude nejdříve v roce 2015. To vysvětlil Václav Straka z Ředitelství vodních cest (ŘVC). „Do té doby nás ministerstvo asi zruší a nebude vůbec nic," upozornil na pravděpodobné změny.

„Nevím, co máme dělat, úředníci si nás přehazují jako horký brambor a táhne se to od roku 2004," líčila situaci Pazderová. „Magistrát tvrdí, že to má vyřešit Ředitelství silnic a dálnic, to s námi už nekomunikuje. Dokonce mi jeden ze zaměstnanců ŘSD řekl, že se klidně můžeme soudit, že jsme stejně moc malí páni a nevyhrajeme."

Majitelé domů se obrátili o pomoc na ústecký magistrát. Město na jejich popud nechalo zpracovat v roce 2011 pasport a odborný odhad nákladů na opravy. „Jejich celková výše by měla činit asi 12 milionů korun," sdělil Rouč.

Zároveň ale vysvětlil, že město nemůže činit právní kroky za jednotlivé vlastníky domů vůči ŘSD, a že se město soudit nebude.