V Žatci se v minulých dnech rozeběhla rekonstrukce horní části bývalých papíren. Probíhají demoliční a vyklízecí práce, v bloku budov byl už také vybourán vjezd do ulice Volyňských Čechů.

Stavební práce vyjdou na 42 milionů korun, pro město je provádí vítěz výběrového řízení firma Nepro stavební z Klášterce nad Ohří. Na další miliony korun přijde vnitřní vybavení objektu, na jeho dodávku město ještě výběrové řízení vypíše. Přibližně 85 procent tzv. uznatelných nákladů pokryje dotace z Regionálního operačního programu Severozápad, kterou město získalo.

Moderní muzejní depozitář

Práce mají skončit za rok v květnu. Větší část zrekonstruovaného areálu papíren má sloužit jako depozitář Regionálního muzea K.A. Polánka. „Muzejní sbírky jsou v Žatci systematicky shromažďovány od 90. let 19. století. V současné době jsou uloženy ve třech různých budovách. Prostorová kapacita v nových depozitářích se téměř zdvojnásobí, takže vznikne dostatečná rezerva pro ukládání nových přírůstků," sdělil Petr Holodňák, radní a archeolog žateckého muzea.

Moderní depozitář bude mít i boxy s řízeným klimatem pro nejchoulostivější sbírkové předměty. „Do nového areálu se přestěhuje i odborná a sbírková knihovna se studovnou pro veřejnost. Depozitáře budou vybaveny moderní zabezpečovací technikou, nákladním výtahem a stabilním hasicím systémem. Splní tak evropské standardy pro trvalé uchování předmětů muzejní povahy," doplnil P. Holodňák. V části objektu se počítá s vybudováním konzervátorského pracoviště a sálu pro muzejní prezentace. „Veřejnost se může těšit i na novou expozici o historii žateckého průmyslu," doplnil.

Papírny přestaly v Žatci vyrábět v roce 2004. Areál měl být zdemolován, k čemuž ale nakonec nedošlo. Do majetku ho převzalo město, využití pro blok opuštěných a chátrajících budov se za deset let nenašlo, chyběly peníze. V areálu vyrostl v roce 2008 supermarket Lidl. Památkově chráněnou vilu, která byla součástí areálu, město už několik let zatím bezúspěšně prodává.