Rumburská radnice totiž vydala nový pracovní řád městské policie, který působí jako hodně nepovedený paskvil. Řada lidí ho proto veřejně kritizuje. V Rumburku se mluví o tom, že má strážníky zastrašit.

Posuďte sami: Podle nového pracovního řádu, který rumburská rada města schválila minulý týden, je strážníkům zakázáno komunikovat bez vědomí vedení městské policie s orgány státní správy, samosprávy a policií. A to pokud by se komunikace měla týkat výkonu služby, což by znamenalo, že třeba na místě činu nemohou strážníci mluvit se státní policií. Jenže v jiných bodech naopak řád zase spolupráci nařizuje!

„Je pravda, že je v novém pracovním řádu několik nejasností. Proto jsme se obrátili i na jiné městské policie 
a právníky, abychom ho s nimi konzultovali. Až nám jejich připomínky dorazí, tak je do pracovního řádu samozřejmě zapracujeme," říká starosta města Jaroslav Trégr. Podle jeho názoru za kritikou nového pracovního řádu je to, že se některým strážníkům nechce pracovat.

„Některým by se líbilo, kdyby se mohli válet na kanapi. Proto tolik křičí. Jde ale jen 
o nastavení jasných pravidel. Dříve totiž docházelo ke sporům, kdy se ani jedna strana neměla oč opřít. To by se nyní stávat nemělo," dodává starosta k dokumentu, který má redakce Děčínského deníku 
k dispozici.

Se starostou ale nesouhlasí řada lidí, kteří se vyjádřili 
v diskuzích na webu Děčínského deníku. Podle nich se vedení města snaží strážníky zastrašit.

„Poté, co strážníci svědčili 
v neprospěch pana Švába, který je obviněn z několika trestných činů, nechal si na ně pan starosta Trégr na zakázku od svého poskoka a kamaráda pana Gajdoše vytvořit tzv. pracovní organizační řád, který je v mnoha bodech protiprávní až likvidační. V některých bodech si natolik protiřečí, že když se strážník zachová tak či tak, bude moci být potrestán," napsal jeden z diskutujících.

Podle starosty Trégra to ale tak není, nový pracovně – právní předpis prý na radnici připravovali dlouho předem. Právě kvůli možným problémům.

„Už se mi dokonce stalo, že se na mě obrátil občan, že mu jeden ze strážníků řekl, že 
s ním nesmí komunikovat. To je samozřejmě nesmysl, to je jeden ze základů práce strážníka městské policie," dodává starosta.

Nový pracovní řád schválila rumburská rada města  
9. ledna, což bylo jen čtyři dny před mimořádným zastupitelstvem, kde se opozice města pokusila svrhnout obviněného starostu i místostarostu. Odvolání ani jednoho z nich ale neprošlo a vzbudilo velkou vlnu nevole. V Rumburku panuje od té doby napjatá atmosféra. Neúspěšným návrhem na odvolání vedení města vyvrcholily problémy, které oba nejvyšší představitelé města mají. Oba jsou totiž obvinění, místostarosta je navíc od druhé poloviny prosince v teplické vazební věznici.

NÁZOR: Rumburští nepřišli na zastupitelstvo zbytečně!
Přes neuvěřitelnou ostudu, kterou si naši zastupitelé uřízli nejen před očima Rumburských, ale i před celou republikou, nepřišli lidé v pondělí na veřejné zastupitelstvo zbytečně. Odcházeli sice hodně roztrpčení, protože si zastupitelé pro sebe proti vůli občanů prosadili udržení trestně stíhaného Jaroslava Trégra ve funkci starosty, ale hlavně vězněného místostarosty Darka Švába.

Ten dosud pevně drží v šachu nejen město, ale i nemocnici, do které se z titulu své funkce nacpal na post ředitele bez jakéhokoli odborného vzdělání.

V base nesedí pro nějakou konstrukci či samolibost policie, jak se to i na veřejném zasedání snažili šířit Švábovi věrní, ale pro obvinění s trestní sazbou do osmi let odnětí svobody. Místostarosta města si prostě nemůže dovolit podněcovat městské strážníky 
k trestnému činu, vyhrožovat nebo vydírat je beztrestně.

Rumburští mají své strážníky za své chlapce, nedají teď na ně dopustit, stojí na jejich straně a drží jim palce. Tlak na ně ze strany Švábových příznivců nadále sílí za použití všech (i ne zrovna férových) prostředků.

Dále se uchylují k zastrašování strážníků pod hrozbou ztráty zaměstnání. Typickým příkladem je doklad, který dostali k podpisu všichni městští strážníci.

Zakazuje se v něm městským strážníkům mluvit se soudy, státními zástupci a dokonce i s policisty ústně, písemně i telefonicky. To pokud o tom nebudou napřed informovat vedení. Jedná se pochopitelně o záležitosti týkající se městské policie. A to proboha 
v době, kdy je v plném proudu vyšetřováno příkoří, kterého se právě na strážnících měl dopouštět jejich vazebně stíhaný nadřízený!  Jak jinak to městští strážníci mohou pociťovat, než jako pokračující zastrašování? Není to nic jiného, než úplně čerstvý Pracovní 
a organizační řád Městské policie Rumburk, který je podepsaný stíhaným starostou 
v pátek 10. ledna  před veřejným zasedáním v kulturním domě. Přesné znění zmíněné novinky je:

„Strážníkovi při výkonu služby je zakázáno bez vědomí vedoucích pracovníků městské policie vstupovat v ústní nebo písemný styk týkající se výkonu služby s orgány státní správy, samosprávy a Policie České republiky."

Nejspíš tím pane starosto svému vězněnému místostarostovi moc nepomůžete, nemyslíte? Zrovna jako vám asi úplně neprospěje, když Vás ve Vaší trestní  záležitosti zastupuje trestně stíhaný místostarosta, který se do Vašeho zastupování nechal delegovat na zasedání Rady města. Čím byste ale oba naopak prospěli městu, je všem jasné. I Vám je to jasné, jen to nikdy dobrovolně neuděláte.

Nejspíš to s Vámi budeme muset těch pár měsíců vydržet, protože se nepustíte, kdyby čert na koze jezdil. Ale ti lidé, co se ani do sálu nevešli, tam opravdu zbytečně nebyli. Rumburští vědí, koho už nikdy do vedení města nezvolí 
a naopak, kdo ze zastupitelů prokázal odvahu. Jen Vám dali šanci odejít se vztyčenou hlavou. Autor: Alois Kittl, Rumburk