Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze z Mostu odtekly nelegálně do USA. Kolik je okradených?

Most - Skoro dva týdny uplynuly od nálezu podezřelého zařízení v bankomatu v Mostě. Možná je to vážnější, než si instituce myslí. Vyšetřování je teprve na začátku. V Mostě, kde je vysoká nezaměstnanost a lidé počítají každou korunu, jsou útoky na konta vážným zločinem, shodli se oslovení Mostečané.

4.8.2014
SDÍLEJ:

Zásah policie u bankomatu v Rozkvětu 21. července.Foto: DENÍK/Edvard D. Beneš

Chce zůstat v anonymitě. Nechce být za hlupáka, který naletěl podvodníkům. Říkejme mu Petr. Nedávno si vybral z bankomatu GE Money Bank v Rozkvětu tisícovku. A po pár dnech zjistil, že mu někdo vyluxoval z jeho konta v jiné bance poslední dva tisíce. Bez jeho souhlasu putovaly do americké banky.

„Když jsem to zjistil z elektronického výpisu, hrklo ve mně. Ještěže nebylo po výplatě,“ říká Petr a ukazuje výpis s transakcí. Nepochybuje o tom, že je nelegální, že není jedinou obětí zločinu a že to souvisí s bankomatem. Policie v něm v pondělí 21. července objevila namontované zařízení, které zřejmě snímalo citlivá data z karet. Banka připustila, že v bankomatu došlo k několika pokusům o zneužití platebních karet, ale pouze u jejích klientů. „Nevznikla žádná škoda a žádný klient nebyl poškozen. Máme velice účinný monitoring, který sleduje a vyhodnocuje podezřelé transakce,“ sdělila mluvčí banky Milada Franek.

Je to na expertech

O škodě a poškozených lidech zatím nehovoří ani policie. Zařízení, rozsah a dobu jeho využití zkoumají experti z kriminalistického ústavu. Jak dlouho to potrvá? „Spíše v řádech týdnů,“ říká krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Pokud má někdo podezření, že byl prostřednictvím bankomatu okraden, má to oznámit své bance a zajít na jakékoliv oddělení policie a podat trestní oznámení. Předtím by si měl zjistit, zda jeho kartu nezneužil někdo z rodiny či známých. Petr toto vylučuje. Krádež peněz z účtu oznámil své bance a zablokoval bankokartu. Víc dělat nehodlá. Obává se zdlouhavé byrokracie a ztráty času. „Za ty dva tisíce mi to nestojí, ještě by považovali za zloděje mě,“ svěřuje se. "Po téhle zkušenosti už do bankomatů nebudu chodit. Mám strach. Peníze si budu vybírat na poště." 

Pokud policie prokáže trestný čin, pachateli či pachatelům hrozí až 8 let vězení.

Obavy Mostečanů

Mostecký deník oslovil na ulici deset lidí. Pět z nich o zákroku policie u bankomatu vědělo. Všichni uvedli, že by banky měly prověřit všechny bankomaty v Mostě, aby měli lidé stoprocentní jistotu, že jejich peníze na kontech nikdo neukradne. „Kontroly bych uvítal,“ řekl Jan z Mostu. „Já teď raději vybírám peníze na složenku, nebo v pokladně,“ řekl Ladislav z Mostu. „Já už si dávám u bankomatů pozor delší dobu,“ uvedla jedna z Mostečanek. Podobné případy zná z televize.

Doporučení při výběru                                             Před každým výběrem z bankomatu by si klient měl zkontrolovat a prohlédnout prostor bankomatu (prostor u hrdla na kartu, klávesnice, výdejní přihrádka). Pokud jde do bankomatu v pobočce, měl by si zkontrolovat vstupní čtečku. Pokud se mu zdá cokoliv neobvyklého (lepidlo, něco ledabyle držícího), transakci by neměl provádět a měl by kontaktovat banku (příp. i Policii ČR). Také by si klient měl při výběru z bankomatu dát pozor, zda u něj nestojí nějaká cizí osoba moc blízko, či nesleduje jeho transakci. Klient by měl vždy vybírat sám bez přítomnosti další osoby. Kdykoliv při zadávání PIN kódu je potřeba zakrýt druhou rukou klávesnici. Nikdy neuchovávejte PIN kód společně s platební kartou. Pokud by bankomat kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu by klient neměl odcházet a měl by se spojit s bankou (příp. i s Policií ČR). Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje. (Zdroj: ČSOB)

GE Money Bank i další oslovené velké banky, Komerční banka a ČSOB, uvedly, že jejich bankomaty v Mostě jsou bezpečné a že zavádějí opatření snižující riziko zneužití karet (tzv. skimming). „Rozsah opatření ale z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme,“ sdělil Michal Teubner, mluvčí Komerční banky. „Bezpečnost v této oblasti neustále zvyšujeme a postupně nasazujeme nejmodernější technologie zabezpečení bankomatů i platebních karet. Detaily nemůžeme z důvodu bezpečnosti uvádět,“ uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Pokud klient zjistí na svém účtu nějaké nesrovnalosti, měl by se okamžitě obrátit na svou banku, blokovat kartu a danou transakci reklamovat. Při oprávněné reklamaci je poškozený klient bez zbytečných odkladů odškodněn.

„Klient má pro podání reklamace třináct měsíců od podezření na tzv. skimming. Banka je povinna reklamaci vyřídit do 55 dnů. V případě uznání reklamace obdrží klient od banky zpět celou částku,“ sdělila mluvčí GE Money Bank.

Ve chvíli, kdy tato banka skimming odhalí, je podle své mluvčí schopna řádově během několika hodin identifikovat klienty, jejichž platební karty mohou být potencionálně zneužity, a tyto platební karty zablokovat. „Klienty následně telefonicky nebo přes SMS informujeme. Tímto způsobem minimalizujeme škody a následně nabízíme bezplatné vydání nové karty zdarma,“ dodala.  

Reklamaci může klient předat nebo zaslat následujícími způsoby:

1. osobně nebo písemně v GE Money Bank, nejlépe na pobočce, která vede jeho účet

2. písemně na adrese GE Money Bank, a.s., P.O.BOX 20, Sazečská 025, 225 20 Praha 10

3. kontaktovat Zákaznický servis prostřednictvím online formuláře Napište nám

„Pro bezpečnost děláme maximum, proto GE Money Bank zablokovala pro své klienty výběry z bankomatů v některých státech světa,“ sdělila mluvčí. Výběry z bankomatů v zahraničí jsou automaticky nastaveny jako nepovolené (toto opatření se netýká členských zemí Evropské unie a dalších vybraných zemí Evropy). Pokud bude klient cestovat s kartou do zahraničí, tak si jednoduše a rychle nastaví výběry z bankomatů jako povolené. Po návratu pak klientovi banka doporučí zahraniční výběry z bankomatů nastavit opět jako nepovolené. Jakákoliv změna v nastavení výběrů z bankomatů v zahraničí je zdarma.

Otázky pro mluvčího Komerční banky Michala Teubnera:

Kontrolovala KB po odhalení tohoto případu svá zařízení v Mostě?

Oblast bezpečnosti platebních karet je jednou z priorit Komerční banky a to včetně zavádění opatření snižujících riziko skimmingu a následného zneužití karet. Jejich rozsah však z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme.

Co by měl klient dělat, pokud zjistí, že byla jeho karta zneužita? Jít na policii, volat banku, která kartu vydala, nebo která bankomat provozuje? Jsou nějaké obecné rady a doporučení, které KB klientům říká?

U výběrů z bankomatů doporučujeme, aby klienti při zadávání osobního identifikačního čísla PIN zakrývali klávesnici rukou. V případě jakéhokoliv podezření na zneužití karty doporučujeme okamžitě kontaktovat banku. Klientům dále doporučujeme vždy dodržovat základní bezpečnostní opatření a nastavení SMS nebo emailových notifikací o uskutečněných transakcích platebními kartami. (další informace na webu banky)

Pokusy o zneužití

„V nedávném období jsme zaznamenali pokusy o zneužití jednotek karet v souvislosti se skimmingem bankomatů jiných bank. Karty již byly ze strany banky ošetřeny a klienti informováni,“ sdělila Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

V případě oprávněné reklamace transakcí platební kartou je poškozený klient bez zbytečných odkladů odškodněn. Pokud tedy klient zjistí na svém účtu nějaké nesrovnalosti, měl by se okamžitě obrátit na svou banku, blokovat kartu a danou transakci reklamovat.  

Klienti ČSOB mají navíc možnost si přes své elektronické bankovnictví nastavit zasílání sms o autorizaci provedené platební kartou, kdy jsou v případě použití platební karty okamžitě informováni pomocí sms.  

Se skimmingem se setkávají všechny banky v ČR i v zahraničí. Účinnou ochranu karty může například zajistit i klient, a to prostým zakrytím ruky, kterou zadává PIN, čímž zabrání jeho odpozorování a následně zneužití karty. Kombinace bezpečnostních technologií a obezřetnosti ze strany klienta riziko skimmingu snižuje na minimum. Klient by měl být při výběru z bankomatu pozorný, a pokud zpozoruje něco podezřelého, bankomat by neměl používat a kontaktovat pobočku banky či Policii ČR.

 

Autor: Martin Vokurka

4.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Vladimír Putin
3 7

Putin pozval Zemana do Soči. Ten přijede, cítí se poctěn

Zelená hora.

Zapomenutého návštěvníka zamkli na Zelené hoře, volal strážníky

Nový světový rekord. Elektrobus Proterra ujel 1772 kilometrů na jedno nabití

Elektrický autobus navržený kalifornskou společností Proterra ustanovil nový světový rekord. Na jedno nabití totiž ujel 1772 kilometrů. Někteří odborníci se domnívají, že se jedná o průlom mezi elektrickými vozy této kategorie. S informací přišel server BBC. 

České letadlo přistálo v Americe na pláži. Policie: To tu každý den nevidíte

Neobvyklou událost zažilo město Clearwater na západním pobřeží Floridy v USA. Na tamní pláž na ostrově Sand Key muselo kvůli technickým potížím nouzově přistát malé české letadlo firmy Pragway.

Český tuzemák je v ohrožení. Podle Bruselu obsahuje látku způsobující rakovinu

Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin přišli s tvrzením, že český rum, kterému se musí říkat tuzemák, obsahuje látku, která způsobuje vznik rakoviny. Závěry tohoto výzkumu bude ještě zkoumat Evropská komise, která situaci vyhodnotí. Ingredienci by mohla také úplně zakázat.

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Brněnský drak a Duch jižní Moravy jsou nová jména dvou letadel, která ve své letecké síti používá společnost Bmi regional. V úterý Brněnského draka pokřtili hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení