V Ústeckém kraji se loni lidé pokusili obrat pojišťovnu o 15,4 milionu korun, v roce 2011 to bylo „jen" o 7,6 milionu. „V boji s pojistnými podvody jsme stále zkušenější a daří se nám je tak lépe odhalovat. Investujeme do rozšiřování týmu detektivů i do technologií," řekl Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

Scénář se změnil

V minulých letech lidé podváděli především v oblasti pojištění motorových vozidel. Majitel auta si například vymyslel, že ho někdo naboural, přitom si auto poškodil sám. Časté byly také případy, kdy nepoctivci po nehodě připsali pojišťovně i opravy částí vozidla, které nehodou vůbec poškozené nebyly.

Loni se již scénáře pojistných podvodů stáčely i jiným směrem. Zaměřily se na životní a úrazové pojištění.

Sto tisíc k dobru získal například muž, který policistům i pojišťovně tvrdil, že byl přepaden v práci. Vymyslel si historku, podle které měl zastavit svůj služební vůz na parkovišti, protože potřeboval vyřídit telefonát. Vystoupil ven a v tu chvíli ho měl kdosi praštit do hlavy až upadl na zem. Dotyčný vymyšlený pachatel mu pak měl vzít mobil a peněženku s doklady a dvěma tisícikorunami. „Pojistná událost byla nejprve klasifikována jako pracovní úraz a klient za něj získal pojistné plnění přesahující 100 tisíc korun," uvedl Ludvík Bohman.

Jenže policejní pátrání navedlo vyšetřovatele jiným směrem. Kriminalisté totiž zadrželi dva muže podezřelé z přepadení. Ti celou situaci vyjasnili. Byli to totiž známí údajně napadeného muže. V inkriminovaný den se s ním opravdu měli na parkovišti setkat. Důvodem však bylo předání povzbuzující drogy. Při tom se ale trojice nepohodla a podvodník to odnesl pár kopanci. Z poškozeného se tím pádem stal obviněný z trestného činu pojistného podvodu.

Ústecký kraj se s výší částky pojistných podvodů drží v druhé části žebříčku, je ze čtrnácti krajů na desátém místě.

V čele se již několik let drží Praha se 115,5 miliony, Jihočeský kraj se 47,9 milionu a Královéhradecký kraj se 46,6 miliony.