VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokémony loví i v Litvínově. Hra vytáhla lidi do ulic, nachodí desítky kilometrů

Litvínov - Po Mostu jsme zmapovali i lovce animovaných postaviček v druhém největším městě v okresu.

23.8.2016
SDÍLEJ:

Jeden z lovců Pokémonů v Litvínově.Foto: DENÍK/Alena Herzánová

Celosvětový fenomén Pokémon Go se těší velké oblibě i v České republice. Netrvalo dlouho a dorazil také do Litvínova, kde nyní běžně potkáte lidi s nosem zabořeným do telefonu a chytající animované příšerky.

SEZNAMTE SE S LOVCI POKÉMONŮ

Je jim od 12 do 28 let. Normálně by se nepotkali, ale teď je spojuje stejný koníček. Všichni se shodli na tom, že je Pokémoni vytáhli ven a že díky nim mají více pohybu i nové kamarády. Většina z nich sledovala seriál v televizi, ti mladší zase hráli hry na Nintendu.

„Jako malá jsem měla ráda seriál a chtěla jsem být trenérem. Teď si plním dětský sen. Hru hraji od začátku července a momentálně mám nachozeno skoro 90 km. Můj kamarád jich za stejnou dobu ušel dokonce 200," řekla 26letá Olinka.

„Nejdřív jsem hru odsuzoval s tím, že je to jen pro děti a ztráta času. Potom mě k tomu ale přivedli kamarádi, kteří to hráli a prostě mě to chytlo. Opravdu teď chodím více ven," svěřil se 28 letý Míra.

Samozřejmě i oni se setkávají s některými negativními reakcemi. „Většina lidí ráda hraje nějaké hry a tahle nám aspoň umožní být u toho venku, navázat nové kontakty, pobavit se… Každého prostě baví něco jiného a tohle je koníček jako každý jiný," uzavřel 22letý Martin.

Baštou litvínovských hráčů Pokémon Go je především park, který se nachází v místě bývalého hřbitova nedaleko polikliniky.

V parku se nachází velké množství Pokéstopů, jedná se tedy mimo jiné o ideální lokalitu na vypouštění lurů (vábniček). Skupinky lidí se zde schází během celého dne, někteří přijdou náhodou, někteří se mezi sebou domluví na konkrétní hodinu. Pokéstopy se ale nacházejí po celém městě u kostela, u divadla, u plaveckého bazénu a na dalších místech.

V parku v místě bývalého hřbitova se setkávají hráči z celého Litvínova. Narazíte tam i na rodiny, které spolu hrají Pokémony.

„Synovi je jedenáct let. Pokémon Go baví hlavně jeho, ale protože ho často doprovázím, stáhl jsem si hru taky a chodíme hrát společně. I přesto, že hraje fotbal, předtím rozhodně trávil čas spíše doma. Teď má nachozeno již kolem 40 km."

CO JSOU TO POKÉMONI?

Pokémoni letos oslavili již 20 let od svého vzniku. Značka má za sebou tedy letitou historii, která se váže především k videohrám od japonské společnosti Nintendo a navazující anime seriál, karetní hry a komiks. A co to vlastně Pokémon je? Název získal z japonského Poketto Monsutá kapesní příšerky. Pokémoni jsou inteligentní bytosti, které disponují různými schopnostmi. Divocí Pokémoni se chovají jako zvířata až do chvíle, než je chytí trenér. V takovém případě se stávají krotkými a poslouchají svého pána. Trenéři pak spolu vzájemně poměřují síly se svými Pokémony.

CO JE TO POKÉMON GO?

Pokémon Go je hra, která funguje na principu rozšířené reality. Animované postavičky zasazuje do reálného světa pomocí aplikace nainstalované na mobilním zařízení. Hráč se ve hře pohybuje po mapě, která odpovídá skutečným místům. Po celou dobu sbírá body ty ho posouvají do dalších kol, umožňují mu se zlepšovat, získávat výhody a také chytat silnější Pokémony. Jedním z hlavních cílů hry je nasbírat co nejvíce Pokémonů. Ti se mohou nacházet prakticky kdekoli, objevují se náhodně a jen na určitou dobu. Pokud se Pokémon objeví, hráč ho chytí do Pokéballu a tím ho získá. Když je Pokémon jeho, může s ním ve hře pokračovat vylepšovat ho nebo posunout do dalšího vývojového stádia. Po určité době si každý hráč vybírá svůj tým červený, modrý nebo žlutý. Následně může se svým Pokémonem bojovat v tzv. Pokégymu (aréna) proti ostatním hráčům, snaží se gym získat pro svůj tým. Důležitou součástí hry jsou Pokéstopy ty jsou umístěny na různých místech ve městě. Každá návštěva Pokéstopu přinese hráči vychytávky, bez kterých se ve hře neobejde. To všechno jsou důvody, proč hráči musí vytáhnout paty z domu a vydat se do ulic. Bez aktivity a pohybu nemají ve hře šanci. Chůzí navíc mohou získat další Pokémony ti se vylíhnou z vajec umístěných v inkubátoru. Na výběr je 2 km, 5 km a 10 km vejce.

PROČ JE POKÉMON GO ÚSPĚŠNÝ?

Pokémoni nejsou žádnou novinkou. Ani využití rozšířené reality nevidíme poprvé. Společnost Niantic, která aplikaci vytvořila, pracovala se stejným principem již ve své předchozí hře Ingress. Pokémon Go z velké části čerpá právě ze zkušeností z Ingressu. Můžeme zde ale mluvit o ideální kombinaci hned několika faktorů a samozřejmě ve správný čas. Pokémoni jsou třetí nejprodávanější herní série, značka má stále obrovskou sílu, která láká spoustu lidí. A obzvlášť dnešní generaci dvacátníků to byly právě ty děti, které „pařily" Pokémony na Nintendu, každé nedělní ráno napjatě sledovaly seriál a sbíraly pokémoní samolepky ze žvýkaček nabuzeny mottem seriálu „chyť je všechny".

Byly to právě ty děti, které snily o tom, jaké by to bylo prožít si něco takového na vlastní kůži v reálném světě. Teď můžou povedlo se jim to díky chytrým telefonům. Je to tedy i volba herního prostoru, která rozhodla chytré telefony jsou dnes dostupné každému, stejně jako mobilní data. Mladá generace bez nich neudělá ani krok. Hra je jim tedy dostupná všude. Procházky po městě tak můžou být o něco zábavnější. Rozšířená realita bude stále více pronikat do našich životů. Důležitý je i psychologický rozměr lidé si prostě rádi hrají, hry jsou součástí lidského života již od pradávna a provázejí nás po celý náš život. Tady je navíc baví silný sběratelský faktor ve hře. Velkou roli hraje i soutěž kdo má víc Pokémonů, kdo má lepšího, jaký tým momentálně drží gymy ve městě… Tohle všechno jsou nepochybně faktory, které lidi ke hře lákají.

Výhodou hry Pokémon Go i přesto, že je to stále mobilní hra je to, že donutí lidi vyrazit do ulic. Místo toho, aby seděli sami doma za počítačem nebo třeba u televize, vyjdou ven. Najednou mají důvod dát si procházku po městě. Jít nakupovat do sámošky pěšky spíše než jet autem. Protáhnout procházku se psem, protože co když se na druhé straně v parku ukrývá nějaká ta vzácná příšerka? Z peciválů se najednou stávají aktivní lidé, kteří nachodí i desítky kilometrů, i přesto, že předtím by je to ani nenapadlo.

Začínají se dokonce objevovat i názory, že hra Pokémon Go by se mohla časem připojit ke geocachingu (hra na pomezí sportu a turistiky, která využívá GPS při hledání tzv. kešky, o které jsou známy její zeměpisné souřadnice). Když už člověk vyrazí ven, zjistí, že se tam dějí docela zajímavé věci a dají potkat zajímaví lidé nezanedbatelnou přidanou hodnotou hry je seznámení, které někdy dojde až k navázání kamarádství. Dostanete možnost setkat se s někým, koho baví stejné věci a dát se s ním do řeči. Naprosto cizí lidé najednou mají společné téma.

A protože Pokémoni nejsou jen záležitost mládeže, děje se tak i napříč generacemi nebo v rámci rodiny. Není výjimkou, že potkáte tatínka se synem či dcerou, jak společně na ulici nahánějí Pokémony. I přesto, že je tedy člověk upoután ke svému mobilu, rozhodně není sociálně izolován naopak si hráči velmi často povídají, ať už o věcech souvisejících s hrou nebo mimo ní. Díky lurům (vábničkám na Pokémony) se během několika minut je schopna vytvořit i skupina o několika desítkách lidí, kteří spolu reálně tráví čas venku.

ALENA HERZÁNOVÁ (autorka je redaktorkou Mosteckého deníku)

Autor: Redakce

Místo události:
23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokus o puč ve Venezuele
1 10

Venezuelská krize: policista ve vrtulníku zaútočil na Nejvyšší soud

Vlakové nádraží v Brně-Židenicích.
AKTUALIZOVÁNO
18

Dopravní uzel? Židenické nádraží může převzít část vlaků z přetíženého hlavního

Česko zasáhly rozsáhlé kybernetické útoky, původci požadují výkupné

Aktuální vlna kybernetických útoků, jejichž původci požadují výkupné za odšifrování napadených zařízení, postihla i Česko. Aktuálně je země podle antivirové společnosti Eset devátým nejvíce zasaženým státem. Útoky, které odpoledne postihly Ukrajinu, se začaly šířit do dalších zemí. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

ČEZ dal peníze albánskému lobbistovi. Policie vyšetřuje proč

Česká policie se zabývá tím, proč energetická společnost ČEZ v roce 2009 za éry generálního ředitele Martina Romana poslala do Albánie ve dvou transakcích celkem sedm milionů eur (nyní asi 184 milionů Kč) na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje. Albánské úřady mají podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době krátce poté, co ČEZ ovládl albánského distributora energie. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Mizérie. Úroda ječmene je oproti loňsku poloviční, schnou i další obiloviny

Mizerná. Tak označil letošní sklizeň ozimého ječmene předseda Okresní agrární komory na Břeclavsku Antonín Osička. V okrese odhaduje kvůli velkému suchu propad v průměru o čtyřicet procent. „Máme posečených asi padesát hektarů a výnos se pohybuje mezi dvěma a třemi tunami na hektar. U jarních ječmenů to nebude lepší. A podobně špatné to bude i u pšenice. Obilí nedozrálo a uschlo," řekl Osička s tím, že loni byl v okrese průměrný výnos ozimého ječmene 5,1 tuny na hektar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies