Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli čerpání dotací EU v regionu Severozápad obviněni čtyři lidé

Ústí nad Labem - Policie v úterý obvinila kvůli čerpání evropských dotací v regionu Severozápad čtyři lidi, řekla náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Přímo ze sídla dotačního úřadu v Ústí nad Labem policisté ráno odvedli dva úředníky, mělo by jít o jednu vedoucí odboru a vedoucího oddělení.

3.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Kromě nich byli zadrženi další dva lidé, jedním z nich je podle České televize bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz a druhým zástupce mosteckého hotelu Cascade, který žádal o 16milionovou dotaci. Úředníky už policie obvinila ze zneužití pravomoci a z poškozování finančních zájmů EU.

Policisté naposledy udělali razii v sídle dotačního úřadu 1. června. Kanceláře tehdy zapečetili a po čtyřiadvaceti­hodinové prohlídce si z nich odnesli dokumentaci ke čtyřem projektům a zálohy ze serverů. V úterý odvedli dva úředníky. Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka jde o totožný případ. „Ano, je to v návaznosti na trestní řízení ze začátku června. Je podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a poškození finančních zájmů EU," řekl Hanták.

„Z obou trestných činů byli dopoledne obviněni tři lidé, čtvrtý zadržený je obviněn jen z druhého trestného činu," řekla Bradáčová. Návrh na jejich vzetí do vazby zatím ústecký soud neobdržel, podle Bradáčové zřejmě ještě podána nebyla.

Dva zdroje potvrdily zadržení jedné ženy - vedoucí odboru, a jednoho muže, vedoucího oddělení. Zadrženými jsou podle těchto zdrojů vedoucí ústeckého územního odboru Irena Kotlanová a vedoucí oddělení vnitřních věcí Jan Martinovský. Třetím zadrženým je podle České televize Kušnierz a čtvrtým zástupce mosteckého hotelu Cascade. Ten patří realitní skupiny Crestyl a původně žádal o 16 milionů korun na rekonstrukci. Kotlanová vypovídala před soudem v Kušnierzově případě.

Pracovní zařazení zadržených Hanták potvrdit odmítl. „Mezi obviněnými jsou i zaměstnanci úřadu, ale bližší podrobnosti k tomu v úterý ani v příštích dnech sdělovat nebudeme," řekl policejní mluvčí.

Podle obžaloby si Kušnierz s třemi komplici říkal o úplatky za vyřízení dotací, celkové úplatky vyčíslila policie na 2,8 milionu korun. Desetiprocentní taxa je standard za vyřízení dotací, říkali podle obžaloby žadatelům.

Kušnierz byl vloni v březnu dočasně zproštěn ředitelského místa a později o něj přišel úplně. Letos na jaře řekl, že se po propuštění z vazby zapsal na úřad práce. Na svobodě čeká na rozsudek, který má soud vynést 12. července. Státní zástupce pro něj požaduje sedm let vězení, on jakoukoli vinu popírá.

Policie začátkem června navštívila i krajský úřad, kde zapečetila kancelář náměstka hejtmanky Pavla Koudy a jeho spolupracovnice Evy Bulasové (oba ČSSD). Kouda jakoukoli spojitost s dnešním zatýkáním odmítl. „Zrovna sedím v autě a řídím, takže zadržený asi nebudu," řekl dopoledne. Více se k vyšetřování vyjadřovat nechtěl.

V dotačním programu pro Ústecký a Karlovarský kraj se přerozděluje 19 miliard korun, na 16 miliard už jsou podepsány smlouvy. Čerpání peněz je ale od letoška zastavené. Kromě soudu s Kušnierzem situaci vyhrotily i kontroly z ministerstva financí. Konstatovaly řadu pochybení a v jednom případě i značné předražení dotačního projektu, který podle ministerstva vypsal Ústecký kraj.

Praktiky na úřadě kritizuje i jeho bývalý úředník Leo Steiner (KDU-ČSL), který začal spolupracovat s policií. „Jsou to malí úředníčci, zatímco velryby dál plavou v akvárku," glosoval dnešní policejní akci Steiner.

Rozsudek nad úředníkem Kušnierzem padne v červenci

Rozsudek v případu bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze vynese soud 12. července.

Po vyslechnutí závěrečných řečí o tom rozhodla soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Kamila Elsnicová. Státní zástupce pro Kušnierze požaduje sedmiletý nepodmíněný trest. Obžaloba ho viní z přijímání úplatků výměnou za vyřízení evropských dotací, obžalováno je i dalších šest lidí. Soud začal před loňskými Vánoci, protáhlo ho především čtení důkazů.

Kušnierz a jeho tři údajní komplicové podle obžaloby chtěli po žadatelích provizi z přidělených dotací. Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třebouňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Deset procent je u evropských dotací obvyklá provize, říkali podle obžaloby žadatelům. Kušnierz tvrdí, že je nevinný; jeho kamarádi prý zneužívali jeho jméno. Jeden z nich to u soudu i potvrdil, je ale možné, že se jen pokouší vzít vinu na sebe.

Někdejšího náměstka ministra zemědělství viní obžaloba z přijímání úplatku úřední osobou, za nějž zákon ukládá až 12 let vězení. Státní zástupce se nakonec podle své závěrečné řeči spokojí se sedmiletým trestem. Pro zbylé tři hlavní obžalované chce čtyř-, respektive tříleté nepodmíněné tresty. Nejmírnější potrestání navrhuje pro jednoho ze tří žadatelů, který po čase vše oznámil policii - díky spolupráci by podle státního zástupce měl dostat jen roční podmínku. Státní zástupce navrhuje i peněžité tresty v řádu stovek tisíců korun.

Soud byl po závěrečných řečech obhájců odročen na 12. července. "Počítám s tím, že vynesu rozsudek. Nemusíme už ani nikoho obesílat," řekla Elsnicová.

Kušnierz v květnu namítl, že soudkyně je podjatá, protože její bratr Radim Holeček patří mezi ústecké aktivisty, kteří bojují proti korupci a zvůli úřadů. Vadí mu způsob, jakým je proces veden, soudkyně od něj prý chce slyšet i věci, které se případu netýkají. O námitce by měl rozhodnout vrchní soud, zatím to ale neudělal. Na samém začátku procesu už ale podjatost Elsnicové přímo na její žádost vyloučil.

Úřad ROP rozděluje peníze z EU v Ústeckém a Karlovarském kraji

Základní informace o úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, v jehož sídlo v úterý opět po měsíci zasahovala policie:

Úřad řídí rozdělování prostředků z fondů Evropské unie z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severozápad, který zahrnuje Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR existuje ještě šest dalších ROP, velké kauzy vypluly na povrch také na úřadech regionů Střední Čechy (současná kauza se týká i bývalého hejtmana Davida Ratha) a Jihozápad (zahrnuje Jihočeský a Plzeňský kraj).

Současný systém, kdy se o přidělování peněz rozhoduje přímo na krajské úrovni, začal fungovat před šesti lety pro období 2007 až 2013. Do té doby se evropské dotace v krajích rozdělovaly v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP). V něm měli krajští politici spíše poradní hlas, definitivní rozhodnutí o schválení projektů náleželo ministerstvu pro místní rozvoj.

Úřad je formálně nezávislý, hlavní slovo v jeho personálním obsazení má ale krajská politická reprezentace.

Pro období 2007 až 2013 je pro region soudržnosti Severozápad z Bruselu vyčleněno zhruba 18 miliard korun. Ke konci loňského roku byly schváleny dotace za zhruba 13 miliard korun (dvě třetiny připadly na Ústecký kraj).

Loni v březnu bylo kvůli korupci na úřadu Regionální rady soudržnosti Severozápad obviněno sedm lidí, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz. Trestné činy souvisí s výběrem projektů a čerpáním dotací, v květnu 2011 ministerstvo pro místní rozvoj na doporučení Evropské komise načas pozastavilo proplácení evropských příspěvků na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Kušnierz spolu s dalšími šesti obžalovanými stojí před soudem, rozsudek by měl padnout příští týden, žalobce navrhuje exřediteli sedmiletý trest vězení.

Audit, který letos na jaře pro ministerstva financí provedla firma Deloitte, ukázal, že úřad chyboval ve všech 35 zkoumaných případech evropských dotací, úřad ale kvalitu auditu kritizoval a dosáhl částečného zmírnění závěrů. I tak šla do Bruselu zpráva, která konstatovala, že vážnější pochybení prý byla u deseti projektů a menší u 14 z 35 kontrolovaných.

Začátkem června kontrolovali deset nejproblémovějších projektů úředníci úředníci Evropské komise, výsledky ale ještě nejsou známy.

Koncem května přišel s vážnými obviněními na adresu úřadu i jeho bývalý vysoký úředník Leo Steiner. Tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel.

Policie zasahovala na úřadě už začátkem června, z kanceláří si po celodenní prohlídce odnesla dokumentaci ke čtyřem projektům a také zálohy ze serverů. Současný ředitel úřadu Pavel Markvart poté ale obvinil státní zastupitelství, že při policejní prohlídce oklamalo soudkyni, což žalobci odmítli, Markvart kvůli tomu čelil návrhu na odvolání, nakonec ale ve funkci jen těsně vydržel. Před dvěma týdny se však výrazně obměnilo vedení výkonného výboru ROP Severozápad.

Autor: ČTK

3.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
8

Duel Deníku: Je lázeňská péče v Česku přebujelá?

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
3 10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

Vláda a odbory projednají růst platů, ve hře je několik variant

Zástupce vlády a odboráře čeká v pondělí zásadní jednání o růstu platů ve veřejném sektoru. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje pro učitele zvýšení o 15 procent a pro ostatní pracovníky o deset procent, a to od listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odborářský požadavek podporuje. 

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení