Pod tuto společnost vlastněnou krajem spadá pět nemocnic v Ústí, Děčíně, Teplicích, Mostu a Chomutově. Letos je v obrovské ztrátě, která na konci roku s největší pravděpodobností přesáhne 300 milionů korun.

„Chceme v nejbližší době oslovit všechny zastupitelské kluby a pokusit se vyvolat debatu o tom, aby KZ přešla na německý model řízení," uvedl Filip Ušák z PRO!Kraj.

Podle něho je řízení chaotické a hlavně do něho zasahují krajští politici. „Jsou na všech úrovních," uvedl. Valnou hromadou je rada kraje, politici, včetně radních, sedí v představenstvu, dozorčí radě a dokonce i v managementu nemocnice. Předseda představenstva Radek Scherfer je krajský předseda ČSSD, ekonomický náměstek Petr Fiala zase krajský předseda ODS.

Německý model znamená, že představenstvo tvoří odborníci a manažeři.

Ty kontroluje dozorčí rada se silnými kompetencemi. V ní by seděli politici a zástupci zaměstnanců.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) Deníku řekl, že o řešení situace v KZ  bude rád jednat i se zástupci opozice. „Nemyslím si ale, že změna řízení na německý model by nějak změnila ekonomickou situaci nemocnice," uvedl.

Předseda klubu zastupitelů za ODS Ladislav Raška by naopak takovou změnu přivítal. „Osobně mám s německým modelem  zkušenosti z mé profesní minulosti. Pro společnost v situaci KZ je to řešení, které určitě stojí za úvahu," prohlásil.

Krajští radní před několika dny představenstvu společnosti doporučili odvolat ředitele KZ Eduarda Reichelta. Představenstvo od té doby ještě nezasedlo a o požadavku radních tedy nejednalo.

Radním vadí neutěšená situace v KZ. Ztráta společnosti je za sedm měsíců letošního roku kolem 200 milionů korun a neustále se zvyšuje. Podle vedení Krajské zdravotní ale za vše může restriktivní úhradová vyhláška na navýšení DPH.