Absence technické a biologické rekultivace uzavřené skládky zvyšovala ekologickou zátěž lokality a riziko kontaminace spodních vod. Po mnoha jednáních a letitém úsilí bylo v úterý 14. července veškeré nebezpeční zažehnáno. Rekultivace této lokality skončila po deseti měsících prací a byla oficiálně stavební firmou předána do užívání. „Jsme velmi rádi, že se vše podařilo konečně dotáhnout do úspěšného konce. Bylo to takové břímě doby minulé," sdělil na místě starosta Lovosic Milan Dian.

„Spadl ze mě obrovský balvan. Z ekologické stránky se podařila mimořádná věc. Nebylo vůbec lehké rekultivaci uskutečnit, protože na jedné straně byli majitelé pozemků, na druhé město Litoměřice, v jehož katastru se pozemky nacházejí, a na třetí město Lovosice, kterému skládka patří," oddechl si Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí na MěÚ Litoměřice.

Rekultivace travčické skládky byla dokončena

Třítunový kámen s pamětní deskou, která bude rekultivaci připomínat, na místě slavnostně odhalil Petr Ulč z firmy Aquatest, jenž byl hlavním stavbyvedoucím. „Vše bylo dokončeno v termínu, což nás těší. Stavba mohla být předána i dříve, ovšem někdy jsme museli práce přerušit kvůli počasí," sdělil.

Průběh rekultivace v kostce zhodnotil David Havránek z firmy Suncad, který zajišťoval technický dozor stavby. „Díky spolupráci všech dotčených obcí, orgánů a profesionálnímu přístupu zhotovitele proběhlo vše bez větších problémů. Postupně došlo k překrytí a uzavření původní skládky komunálních odpadů krycí vrstvou zeminy a hydroizolační fólií, které zajišťují, aby se skládka v rekultivovaném stavu negativně nepromítala do životního prostředí v okolí."

Rekultivace travčické skládky byla dokončena

Rekultivace skládky stála více než 43 milionů korun. Většinu pokryl příspěvek z fondu Evropské unie (36,5 mil. Kč), deseti procenty se podílelo město Lovosice (4,3 mil. Kč) a pěti procenty Státní fond životního prostředí ČR (2,15 mil. Kč). „Navezeno sem bylo více než 100 000 tun technické zeminy a 5000 m3 ornice. Plocha rekultivované skládky zabírá více než 4 hektary. V dalších letech bude probíhat monitoring podzemní vody v soustavě monitorovacích vrtů a skládkového plynu na vyústění v koksokompostovém filtru," doplnil Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru životního prostředí na MěÚ Lovosice.

Stav z května letošního roku.