V podstatě by měli postupně nahradit asistenty prevence kriminality, kteří v Děčíně působí několik let. Jenže asistentů postupně ubývá a teď se zdá, že kvůli penězům skončí celý projekt v listopadu úplně.

Vedení městské policie proto opět oslovilo Romy, aby jim pomohli udržovat ve městě pořádek, a to především 
v problémových lokalitách, jako jsou Boletice, Kamenická ulice či Staré Město, tedy
v místech, kde žijí početné romské komunity a kde se objevují stížnosti na problémy 
v občanském soužití. V minulosti se tato aktivita osvědčila a nyní je snaha ji ještě více rozšířit.

První schůzka, na kterou dorazilo téměř dvacet lidí, a která tento projekt odstartovala, proběhla v Děčíně tento týden. Vize je taková, že vybraní Romové budou působit na obyvatele v okolí svého bydliště. Budou s nimi komunikovat, učit je, jak se mají chovat, urovnávat spory, řešit problémy. Zapojit by se jich mělo ale více, než kolik jich přišlo na schůzku.

„Pokud jde o nepřizpůsobivé, situace v Děčíně není nijak záviděníhodná, přesto ne tak špatná jako v řadě jiných měst, které se potýkají s existencí sociálně vyloučených lokalit," říká  ředitel strážníků Marcel Horák a dodává: „Jsem sice rád, že jsme tady dosud neměli žádné demonstrace nebo rasové útoky, nicméně problémy narůstají, což souvisí zejména s přistěhováváním dalších nepřizpůsobivých do našeho města. Obrana proti takovému špinavému obchodu s chudobou je problematická a města nemají mnoho možností, jak stěhování zabránit. Bohužel, 
v Děčíně je mnoho prázdných bytů a velká nezaměstnanost a to je velmi špatná kombinace."

I proto chce pokračovat 
v projektu, jenž ale prakticky nemá oporu v zákoně. Postaven je především na komunikaci, snaze a trpělivosti. Romové, kteří mají pomáhat, musí mít také patřičnou autoritu.

Kdo dělá problémy?

Podle starousedlíků i strážníků dělají největší problémy ti nepřizpůsobiví obyvatelé, které do Děčína sestěhovávají firmy, jež si z toho udělaly dobrý byznys. Někteří Romové jim dokonce říkají Neandrtálci. Právě s nimi jsou totiž největší problémy: Ruší noční klid, hádají se, nevychovávají své děti.

„S problémovými lidmi je třeba komunikovat. Vysvětlovat jim, že se musí chovat slušně. Je třeba s nimi mít trpělivost. Jedince nelze změnit ze dne na den a u některých je to téměř nemožné," říká Horák s tím, že vybrané Romy také proškolí. Každopádně po nich chce úzkou spolupráci se svými strážníky. Ti by měli být na místo přivoláni vždy, když situace nepůjde vyřešit „slovně".

„Naším hlavním cílem ale je, aby se lidé, kteří se neumí chovat, z našeho města odstěhovali. Při veškerém respektu k zákonu děláme vše pro to, abychom těmto lidem znepříjemnili život, a doufám, že nám v tomto dobrovolníci pomohou," říká Horák.

Je to vážné

Sami Romové, jak se na první schůzce ukázalo, si závažnost situace uvědomují. I to, že nejsou mezi obyvateli Děčína příliš populární, i to, že je třeba problémy řešit. A to co nejrychleji.

„Je to s námi vážné. A co zasejeme, to také sklidíme. Především to sklidí naše děti. Proto to musíme řešit," říká jeden z asistentů prevence kriminality.

Podle Horáka hází lidé Romy „do jednoho pytle."

„My ale nemůžeme rozlišovat, zda je někdo Rom, nebo zda je bílý. Lidi dělím na slušné a na nepřizpůsobivé," dodává.

Vesty a průkazky

Své spolupracovníky z řad Romů hodlá městská policie vybavit alespoň průkazkami 
a vestami. Vesty budou mít zřejmě černou barvu a bude na nich výrazný barevný nápis: Dobrovolný terénní pracovník městské policie.

Podle Horáka je slovo „dobrovolný" v tomto případě klíčové. Chce předejít nařčení, že Romové za svou pomoc dostávají peníze.

„Lidé si musí uvědomit, že Romové budou tuto práci vykonávat dobrovolně, čili zdarma. Město to nebude stát ani korunu," upozornil ředitel městské policie.