Podle Navrátila převod ale musí schválit Monitorovací výbor ROP Severozápad a Evropská komise, informoval v tiskové zprávě mluvčí rady Vojtěch Krump. Podle hejtmana Ústeckého kraje jde o signál, že ministerstvo už nepočítá s obnovením dotačního programu.

"Vítám snahu vlády rozhodovat a řídit ROP Severozápad. Jednoznačně tím dává najevo, kdo je v tuto chvíli zodpovědný za chod programu. Kdo rozhoduje, ten platí, a proto lze jen doufat, že se stejně vláda postaví k placení korekce. Nelze přece čekat, že kraje budou platit a vláda následně jejich prostředky převede do svých operačních programů," uvedl Navrátil.

Převod peněz je podle něj nutné předem projednat ve Výboru regionální rady, jehož je předsedou, a schválit v Monitorovacím výboru, kde sedí většinou politici z Ústeckého a Karlovarského kraje, a Evropskou komisí. To potvrdila i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

"V tom případě jde ze strany vlády o silácké gesto, které lze vnímat jako ránu do zad krajům a které výrazně omezí ochotu krajů dobrovolně se podílet na úhradě korekce," uvedl Novotný, který je náměstkem karlovarského hejtmana. Pozastavil se nad tím, že operační program přišel o peníze, i když příslušným ministerstvům jeho zástupci předložili informace o tom, že tyto prostředky dokážou města a obce v regionu využít.

Hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi vadí, že kraj o chystaném záměru nebyl informovaný předem. "Podle našeho názoru jde o jasný signál, že ministerstvo pro místní rozvoj již nepředpokládá obnovení činnosti ROP Severozápad ve smyslu vypisování nových výzev a využití nevyčerpaných finančních prostředků pro rozvoj Ústeckého kraje," uvedl hejtman v tiskové zprávě.

Po Ústeckém a Karlovarském kraji chce ministerstvo financí dohromady 2,6 miliardy korun, které Evropská komise vyměřila programu za špatně připravené projekty. Kraje zatím se zaplacením korekcí nesouhlasily. Vláda projednala zprávu ministerstva pro místní rozvoj o rizikových operačních programech. Podle zprávy je Česko ve skluzu v čerpání peněz z evropských fondů. Z dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 233,4 miliardy korun, tedy 29,3 procenta celkové částky. Do konce roku by to mělo být 65 procent.