Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další puč: Severočeši.cz se roztrhli, mají dva šéfy, Schwarze a Pitína

Most - Křídlo kolem Ryby a Jeníčkové sesadilo Schwarze a Zelenku. Vznikla dvě sídla Severočechů.cz a dvě jejich předsednictva, která se navzájem neuznávají. V atmosféře dvojvládí začal boj o moc. Jednu skupinu vede Schwarz, druhou Pitín. Kteří jsou ti praví? Voliči mají hlavolam a hnutí ostudu. Bude asi soud.

13.3.2014
SDÍLEJ:

Dvojvládí v Severočeších.cz, vlevo předseda hnutí Luboš Pitín, vpravo předseda hnutí Bronislav Schwarz. Foto: DENÍK/ archiv redakce

Je to politická tragikomedie takřka v přímém přenosu. Napjatá situace v hnutí Severočeši.cz v Mostě připomíná papežské schizma v Evropě ve 14. století, kdy byli dva papežové, kteří se z Říma a Avignonu vzájemně osočovali a exkomunikovali. Podobně rozpolcené hnutí má teď dvě vedení,  dvě sídla a hromadu sporů, které zřejmě ovlivní podzimní volby a chod města.

Tábor kolem Františka Ryby a Hany Jeníčkové zvolil v úterý večer v budově SBD Krušnohor za předsedu hnutí Luboše Pitína, který je v Mostě náměstkem primátora. Hnutí přitom už jednoho předsedu má, poslance a šéfa mosteckých strážníků Bronislava Schwarze. Jenže toho Pitínovci v úterý odvolali a s ním z předsednictva i Jiřího Zelenku a další lidi kolem Schwarze.

Obě strany se osočují

Obě strany tvrdí, že špatní jsou ti druzí. Došlo na nedávná slova Zelenky, že v hnutí je nehorázný bordel. Podle jeho odpůrců má na tom podíl i on.
Pro veřejnost je to špatný signál a měla by být ostražitá.  Hlubokou krizí zmítané hnutí má několik zástupců v parlamentu, kde spoluvytvářejí zákony, a další stoupenci řídí chod města Mostu.

Jeníčková hovoří o nelehké době. Pitín věří, že bude líp. „Po událostech minulých týdnů a měsíců jsou Severočeši.cz v očích veřejnosti nedůvěryhodným politickým hnutím. Ztratilo dobré jméno, které předtím mělo. Musíme se nyní pokusit tento obraz změnit a splnit závazky, které vůči veřejnosti máme,“ prohlásil Pitín.    

Totéž, ale bez Pitínovců, chce Schwarz. „Řádným předsedou jsem já,“ reagoval pro Mostecký deník Schwarz s odvoláním na zápis na ministerstvu vnitra. Dodal, že jím vedené předsednictvo bylo legálně zvolené, je platné a že on má čisté svědomí. Na případný soud se prý těší, protože najevo vyjdou nepořádky, které teď musí řešit. Schwarz nesouhlasí s tvrzením Mosteckého deníku, že začalo dvojvládí. Je si jistý tím, že ti druzí, kteří ho nezajímají, nemají v hnutí žádnou moc, ikdyž by ji chtěli. 

Pitínovci, kteří Schwarzovce neuznávají, podnikají právní kroky, aby hnutí pod svým vedením uhájili. „Chceme mít čistý stůl,“ zdůvodnila Jeníčková svolání úterní řádné valné hromady, kterou druhý tábor za řádnou nepovažuje.

Web hnutí po rozkolu nefunguje. Na hlavní straně je pouze seznam členů jednoho předsednictva, toho, které vede Schwarz, a je tam vzkaz: Omlouváme se, ale stránky jsou v rekonstrukci. Prosím, přijďte později.

Kdo vládne:
Severočeši.cz číslo 1 - předseda Bronislav Schwarz, první místopředseda Jiří Zelenka, místopředsedkyně Zuzana Jiříková, místopředseda Petr Pípal, členové předsednictva Jiří Morštadt a Miroslav Hylák
Severočeši.cz číslo 2 - předseda Luboš, Pitín, místopředseda Dušan Belák, člen předsednictva František Rychecký 

Jak probíhala schůze, na které byl zvolen Luboš Pitín, popisuje tiskové prohlášení této frakce:   

Řádná valná hromada politického hnutí Severočeši.cz se konala v úterý 11. března 2014. Byla svolána podle článku 7 odstavce 2 stanov hnutí. Přítomni byli delegáti zastupující 66 váhových hlasů členů základních organizací a orgánů S.cz v Ústeckém kraji. Řádná valná hromada byla tedy usnášeníschopná.

-        Její jednání se uskutečnilo v sídle hnutí – v budově Stavebního bytového družstva Krušnohor v Mostě (Československé armády čp. 1766). Zúčastnění potvrdili, že sídlo hnutí zůstává zachováno na uvedené adrese.

-        Řádná valná hromada se zabývala – podle dikce stanov – všemi záležitostmi souvisejícími s ukončením roku 2013, tj. výročními zprávami o činnosti hnutí a jeho hospodaření za uplynulý rok, zprávami kontrolní komise a rozhodčího výboru, výsledky auditu, odvolala předchozí a zvolila nové předsednictvo hnutí, vzala na vědomí předchozí abdikace dvou členů předsednictva.

-        Zprávu o činnosti hnutí v roce 2013 předložila první místopředsedkyně Hana Jeníčková. „Jsme v poněkud podivné situaci, protože jedna valná hromada Severočechů.cz již proběhla, a to 10. února tohoto roku; ale jen málokdo z nás o ní věděl. Protože je ale naší povinností projednat zejména hospodaření loňského roku a vrátit slušnost tam, kam patří, svolala jsem tuto valnou hromadu,“ řekla úvodem dosavadní první místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková, reprezentující statutární orgán hnutí. V hodnocení činnosti mj. uvedla, že předseda poslaneckého klubu Severočechů.cz v krajském zastupitelstvu Jiří Zelenka odmítl pořádat pravidelné schůzky zastupitelů se členy komisí rady kraje a výborů zastupitelstva a stejně tak odmítal přímou komunikaci poslaneckého klubu s předsednictvem Severočechů.cz. „Musím říci, že je to jednoznačné pohrdání našimi lidmi, kteří v komisích a výborech pracují. Je to ke škodě zastupitelů, kteří potřebují informace. Na druhé straně i členové komisí a výborů by měli znát postoje potřebné k jednání krajského zastupitelstva. Musím znovu říci, že jde o projev naprostého pohrdání členy Severočechů.cz. Ač nerada musím konstatovat, že činnost hnutí jako celku byla ochromena individuálními činy. Závěr roku byl ve znamení zlých a neslušných vyjádření a výhružek, tento vývoj vyvrcholil odstoupením Františka Ryby z funkce předsedy Severočechů.cz dne 1. října a o měsíc později po nezdařené a nekonané valné hromadě opět po výhružkách Jiřího Zelenky odstoupením dalšího místopředsedy – tentokrát ženy – Ireny Čapkové. Ještě před jejím odstoupením z předsednictva proběhlo jeho jednání, kdy byl v jeho průběhu schválen Bronislav Schwarz předsedou hnutí. Protože ale naše stanovy neřeší volbu předsedy předsednictvem, je nutné potvrdit návrh předsednictva valnou hromadou. Ta proběhla zcela ilegálně údajně 10. února,“ připomněla ve svém vystoupení Hana Jeníčková.

-        Za ilegální označila valnou hromadu konanou 10. února 2014 z toho důvodu, že na ní nebyli pozváni pověření delegáti základních organizací s hlasem rozhodujícím, členové předsednictva hnutí s hlasem rozhodujícím, členové kontrolní komise s hlasem rozhodujícím, členové rozhodčího výboru s hlasem rozhodujícím a osoby pověřené předsednictvem s hlasem poradním – všechno jsou to osoby přímo vyjmenované stanovami hnutí. „Pozvánku jsem neobdržela ani já jako první místopředsedkyně, ani další člen předsednictva Pavel Horák. O konání valné hromady nevěděla ani předsedkyně kontrolní komise Blanka Nešporová, ani předseda rozhodčího výboru Luboš Pitín. Valná hromada nebyla svolána řádně a v souladu se stanovami a je tedy neplatná,“ zhodnotila Hana Jeníčková.

-        „Řeči o tom, že jsme jako předchozí vedení zadlužili Severočechy.cz, že hospodaření hnutí bylo v nepořádku, že evidence členské základny byla v nepořádku – to jsou všechno lži. Naprosto účelově pronášené lži. Hospodaření bylo řádně vedeno, byla dělána řádná účetní závěrka, celé hospodaření a naše činnost byly řádně auditovány. Nemůže nikdo říkat, že to bylo v nepořádku,“ reagoval v diskusi na mediální výroky aktérů roztržky v hnutí host František Ryba, předchozí předseda Severočechů.cz.

-        Předsedkyně kontrolní komise Blanka Nešporová mj. uvedla ve své výroční zprávě, že komise opakovaně prováděla kontroly evidence členské základny a že „výsledky hospodaření byly vždy v kladných číslech“.

-        Hospodář hnutí Miroslav Fencl seznámil přítomné s výroční zprávou o hospodaření za rok 2013. Skončilo se ziskem 2 milionů 550 tisíc korun. „Účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz aktiv, pasiv a finanční situace politického hnutí ke dni 31. prosince 2013 a je v souladu s českými účetními předpisy,“ uvedl auditor ve své hodnotící zprávě.

-        Řádná valná hromada schválila také dvě úpravy stanov. První se týká snížení počtu členů předsednictva ze sedmi na tři až pět (tento počet reflektuje současnou situaci v hnutí), druhá se týká zrušení povinnosti předkládat výpis z rejstříku trestů ne starší než tři měsíce při podání žádosti o členství v hnutí. Podmínka bezúhonnosti zůstává zachována, ale pro příště bude stačit čestné prohlášení žadatele o bezúhonnosti.

-        V závěru svého jednání řádná valná hromada odvolala dosavadní předsednictvo hnutí z důvodu snížení jeho akceschopnosti a vzala na vědomí předchozí abdikace dvou členů předsednictva – předsedy Františka Ryby a místopředsedkyně Ireny Čapkové. Odvolanými byli Hana Jeníčková (Most), Jiří Zelenka (Most), Bronislav Schwarz (Lom), Miroslav Hylák (Postoloprty) a Pavel Horák (Děčín).


Autor: Martin Vokurka

13.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení