Rozbité sklo, které čas od času skončí až na přilehlých tenisových a nohejbalových kurtech, nepřiměřený hluk, někdy pozůstatky po různých „radovánkách". Dlouhodobě řeší podbořanská radnice problémy se skateparkem, který je od roku 2008 v areálu Tatranu. Teď vedení města uvažuje o stěhování.

„Poloha skateparku v areálu Tatranu, v blízkosti kurtů, není určitě ideální. Rozbité lahve na kurtech, hluk, nepořádek, dlouhodobě tam řešíme různé stížnosti a problémy. Uvažujeme proto o stěhování skateparku na nějaké vhodnější místo, úředníci radnice mají za úkol vytipovat možné plochy po městě a spočítat, kolik by to stálo," potvrdil pro Deník úvahy radnice o stěhování Radek Reindl, starosta Podbořan.

Otevřen byl v roce 2008

Skatepark je přitom mezi sportovišti, v areálu Tatranu, nedaleko střední školy a učiliště, od roku 2008. Tehdy tam vznikl společně s několika novými kurty na nohejbal a tenis a zázemím, celá akce tehdy stála devět milionů korun a město na ni získalo dotaci.

Problémem v Podbořanech je, že město nemá nikoho, kdo by hlídal pořádek na skateparku. Zatímco jiná města mají městskou policii, Podbořany strážníky nemají. A tak hrozí, že se problémy jen přesunou na jiné místo.

Připomeňte si: Modernizace Tatranu začala, skatepark i kurty už slouží

A kam by se problémový skatepark mohl v Podbořanech stěhovat? Názory se liší. Někdo by překážky rád viděl v místech, kde by byli jeho uživatelé více pod kontrolou, další lidé naopak mluví o místech vzdálenějších.

Nedávno se také mluvilo o areálu současného autobusového nádraží, které by v budoucnu mělo být zrušeno, ve městě totiž vzniká projekt soukromého nového nádraží. Lokalita autobusového nádraží je ale přímo u panelových domů, tedy na dohled od bytů. „Na toto místo bych skatepark určitě nedával, jsem proti. Hluk by lidem hodně vadil," zamítl tuto variantu Reindl.

„Variant je zatím více, uvidíme, jaké další najdeme. Mě osobně se zatím nejvíce líbí úvaha o stěhování do lokality za koupaliště, do míst, kde se koná zimní bitva. Jedná se o rekreační zónu, hluk tam tolik nevadí, lidé tam nebydlí. Část plochy by se vyasfaltovala a skatepark by tam mohl být," myslí si podbořanský starosta s tím, že stěhování by nemělo být příliš nákladné.

Termín stěhování zatím není jasný

Otázkou zatím zůstává také termín stěhování. Letos nemá město v rozpočtu vyčleněny peníze. „V letošním roce už to asi nestihneme, nemáme vyčleněné peníze. Pouze pokud by se na podzim dobře vyvíjel rozpočet, mohlo by se stěhování uskutečnit už letos. Ale spíše to vidím na další rok," uvedl Radek Reindl.

Skateparky mají i jiná města v okrese Louny. Vážnější problémy tam však nemají, Louny i Žatec ale mají městskou policii, která čas od času na místa dohlíží. V Žatci je skatepark v ulici Nákladní už od roku 1998, je takřka v centru města, přitom ale dostatečně vzdálen od obydlených oblastí.

V minulosti tam řešili menší problémy s nepořádkem. V Lounech mají skatepark v areálu bývalého letního cvičiště, tedy opět mimo obydlená místa. Funguje tam od roku 2000, čas od času tam řešili pouze nepořádek po návštěvnících. Postoloprty skatepark nemají.