Takové hodnoty je však třeba udržovat a modernizovat a na to si Sokol musí vydělat jako většina jiných spolků pronájmem svého zařízení, a to se bohužel stalo kamenem sváru.

Tyršův stadion byl při loňské sezoně v provozu s kompletním servisem 1 244 hodin, školní žactvo ho využívalo 614 hodin. Za sportování na umělé dráze, využití sociálního zázemí a přilehlých sportovišť školy zaplatily za hodinu pouhých 100 korun, a to bez rozdílu, zda na stadion přišlo pět nebo sto žáků.

Když si Sokol v závěru loňského roku spočítal, kolik ho stojí náklady na provoz a údržbu, dospěl k sumě 581 korun na hodinu. Proto pro letošní rok navýšil hodinový nájem na 600 korun.

„Dalo by se říci, že jsme až dosud městu půjčovali majetek za hubičku a vlastně ho dotovali. Město se k nám na oplátku zachovalo macešsky. Zastupitelstvo nechce o zvýšení plateb ani slyšet. Já nebojuji jen za Sokol, ale i za školy, aby jim město, respektive Ústecký kraj, navýšily rozpočet na pokrytí takových nákladů. Není přece důstojné, aby tělocvikáři vybírali na pronájem od dětí nebo rodičů dvacetikorunu. Od konce ledna se snažím současnou situaci radním i zastupitelům vysvětlit, ale odpovědi se nám nedostává, naopak naši odpůrci nám začali do schránky vhazovat sprosté výhrůžky,"  říká starosta Sokola Vojtěch Válek.

"My, protože nemáme tělocvičnu, musíme v zimní přípravě využívat zařízení škol a nemáme to za hubičku. Naše tenisová akademie chodí trénovat do obyčejné tělocvičny gymnázia a za její využití stoupl nájem na 260 korun. Pořádáme volejbalové turnaje v hale Pod lipou a za hodinu zde zaplatíme 700 korun, v tělocvičně SOŠ a SOU v Neklanově ulici 480 korun. Za dvě malé tělocvičny při ZŠ Školní, které nemají ani standardní rozměry, jsme za čtyři zimní měsíce zaplatili zhruba 84 tisíc korun. Dali jsme si práci a vyhledali, kolik vynakládají města s 10 až 20 tisíci obyvateli na sport pro jednoho obyvatele. Roudnice nad Labem je se 171 korunou suverénně na posledním místě. To jsou všechno fakta, která by veřejnost měla znát. Nechceme být ve sporu s městem, chceme spolupracovat, ale na rovné úrovni," dodal Válek.

Radnice však považuje Sokolem požadované platby za nepřiměřené. „Pan Válek byl vedením města vyzván k hledání kompromisního řešení a je připraveno s ním v této věci dále jednat. Rada města na svém posledním zasedání odsouhlasila poskytnutí volných finančních prostředků z dotačního řízení odboru školství, kultury a sportu ve výši 170 tisíc korun. Roudnické základní školy ho obdrží na sportovní činnost a podle počtu žáků. Je již na rozhodnutí škol, jak s těmito prostředky naloží a zda budou nadále využívat služeb na Tyršově stadionu," reagoval na požadavky Sokola mluvčí města Jan Vancl.