„O nákupu paralyzérů jsme rozhodli už před časem. Díky jedné prodejní akci ale můžeme nakoupit nové svítilny, které potřebujeme, a paralyzéry zároveň. Ušetřili jsme 
tak poměrně zajímavou částku z našeho rozpočtu, než kdybychom kupovali oba kusy vybavení zvlášť," uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Dodal, že paralyzéry jsou určené zejména na zákroky proti agresivním psům. V posledních měsících nebylo výjimkou, že při pokusu o odchyt psa zvíře zaútočilo.

„Případně útočilo na kolemjdoucí. Je to výsledek nedůslednosti majitelů. Možností odchytu bohužel mnoho nemáme a v případě agresivního psa připadá v úvahu i použití zbraně. Na druhou stranu nechceme hned použít tento prostředek za každou cenu, paralyzér je pro tento účel výbornou obrannou pomůckou," vysvětlil Horák.

Kromě agresivních zvířat mohou strážníci paralyzér využít i při zákroku proti agresivnímu pachateli. Elektrický paralyzér je zařazen v zákonu  mezi donucovací prostředky.

„Samozřejmě pro jeho použití musí být splněny zákonné podmínky. Použití všech donucovacích prostředků připadá v úvahu jen, pokud jsou tyto podmínky splněny. V praxi jde o zákroky proti agresivním lidem, kteří odmítnou uposlechnout výzvy strážníka, aby upustili od protiprávního jednání," dodal.

Od počátku letošního roku museli strážníci použít donucovací prostředky v několika desítkách případů.

„Ovšem nedošlo při nich ani ke zranění strážníka, ani pachatele. To svědčí o tom, že strážníci jsou dobře připraveni," uzavřel Horák.