Ta bývala z důvodů obrany pevnostního města opatřena klenutým průjezdem, později, kdy Terezín ztratil svůj původní charakter, byl průjezd v bráně kvůli dopravě probourán. Z tohoto důvodu se nebude uzavírat ani po rekonstrukci, která si vyžádala zhruba 26 milionů korun z půlmiliardové dotace.

„Objekt strážnic v bráně se vrátil do původního stavu. Před bránou je už hotový další její obranný prvek, zrekonstruované kleště s bankety a předprsními zídkami, za kterými stávali střelci. Během jara očekáváme, že se rozsáhlé plochy zazelenají novým trávníkem," vysvětluje Robert Czetmayer, který zastupuje město Terezín v Zájmovém sdružení právnických osob Terezín – město změny.

Vedle Litoměřické brány byl na podzim dokončen další objekt, Retranchemenet 5 s Centrem pevnostního stavitelství, mapující vývoj opevnění 18. a 19. století, a stálou výstavou historie města Terezín včetně mnoha plánů, modelů a figurín vojáků.

Nejdůležitější akcí letošního roku v rámci tohoto Integrovaného operačního programu je rekonstrukce dělostřeleckých kasáren, na kterou právě probíhá výběrové řízení.

„Věřím, že po vybavení začne v červenci ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem fungovat i dělostřelecké muzeum v Kavalíru 2, kde budou probíhat odborné přednášky k vojenské historii a výklad k palebním postavením na zelených střechách. V tomto objektu, právě na zelených střechách, se ještě v

loňském roce musely provádět práce s cílem odstranit prosakování vlhkosti do jeho spodní části," doplnil Robert Czetmayer.
Hlavní aktivitou, která propojí všechny obnovené prostory bývalých vojenských objektů, se stane odborná exkurze „Poznej Terezín trochu jinak", určená školám a ostatní široké veřejnosti. Ta podpoří všechny ostatní činnosti konané v obnovených objektech pevnostního města a vytvoří tak ucelený pohled na historické i společenské souvislosti.