Zastupitelům doporučí, aby na svém jednání 15. září schválili novou vyhlášku, která zakáže v celém městě provozování veškerých výherních automatů, videoloterijních terminálů či kvízomatů. Novináře o tom informoval chomutovský primátor Jan Mareš.

Jako jiná města

Připojili se tak k opozičním zastupitelům, kteří prosazují úplný zákaz hazardu už delší dobu. „Úplný zákaz hazardu by měl zamezit gamblerství, drobné kriminalitě, kterou s sebou přináší, ale také zamezit zneužívání sociálních dávek. Touto cestou se vydala i jiná okolní města a občané Chomutova se proti hazardu také vymezili,“ uvedl primátor. Připomněl tak iniciativu aktivistů, kteří v Chomutově usilují o vyhlášení referenda, v němž by se obyvatelé města k úplnému zákazu hazardu vyjádřili. Pokud zastupitelé novou vyhlášku schválí, bude už ale referendum zbytečné.

Opozice v opozici

Opoziční zastupitelé ani organizátoři referenda ale vedení města nechválí. Radní se podle nich zalekli tlaku občanů. „Pravděpodobně strach z konce politické kariéry donutil radní vyslyšet přání pěti tisíc signatářů petice na vyhlášení referenda k otázce zákazu hazardu. Více něž rok současná koalice hájila ekonomické pozice několika záhadně vybraných podnikatelů s hazardem. Námi navrhované body do programu zastupitelstva týkající se zákazu hazardu nebyly vždy většinou koalice ČSSD, ODS a původních zastupitelů za Severočechy a TOP 09 schváleny k projednávání. Tím se pravidelně vyhýbali diskusi na toto téma. Po vzoru seriálu „Jistě pane ministře“ byla zřízena i „zametací“ komise k otázce hazardu, jejíž výstup byl značně diskutabilní a nahrávající současnému stavu. Proto nemůžeme věřit, že by panu primátorovi šlo především o vyřešení negativních kriminálních a sociálních aspektů spojených s hazardem. K tomu měl prostor celé volební období,“ reagoval na rozhodnutí radních opoziční zastupitel z hnutí PRO Chomutov Daniel Černý

Referendum chceme!

Mluvčí iniciativy Nechceme žít v Palermu Tereza Dvořáková Deníku potvrdila, že na vyhlášení referenda aktivisté trvají. „Buď se vedení města zaleklo před volbami pěti tisíc občanů, kteří se podepsali pod petici za zákaz hazardu, nebo radní chystají další úhybný manévr, jak nevyhlásit podzimní referendum, jehož výsledky by byly pro město navždy závazné. Druhé variantě nasvědčuje i to, že se vedení město odhodlalo ve stylu paní Řápkové otrávit život těm o občanům, kteří při podpisu petice chybovali. Někteří lidé už totiž dostali předvolání k přestupkové komisi,“ dodala.

Úředníci nemohli jinak

Primátor Mareš označil námitky za účelově vykonstruované hypotézy některých aktivistů. Vyjádřit se k nim nechce. „Chybné podpisy pod peticí iniciativy rozhodně nejsou chybou města, ale organizátorů petice. Nedokázali dohlédnout na to, aby zde občané neuváděli chybné a nepravdivé údaje, čímž se dopustili přestupku. Takže ne vedení města, ale organizátoři petice vystavili občany problémům. Úředníci magistrátu, kteří předložené podpisové archy kontrolovali, jsou povinni přestupek oznámit. Primátor, vedení města ani nikdo jiný to nemůže ovlivnit,“vysvětlil postup magistrátu.

Liknavý postoj

Přehodnocení původního názoru ponechat ve městě dvě herny, Mareš vysvětlil i zdlouhavým postupem ministerstva financí.

Ministerstvo je podle primátora laxní při odebírání licencí na provozování jednotlivých videoterminálů, které musejí v souladu s původní vyhláškou z města zmizet. Soudně se brání vypovězení nájemních smluv také provozovatelé výherních automatů ve dvou hernách, jež měly původně ve městě zůstat. Město totiž chtělo vypsat na nové provozovatele výběrové řízení.

„Snad už tímto krokem dáme ministerstvu financí jasně najevo, že hazard v Chomutově nechceme. Doufáme, že ministerstvo přestane odebírání licencí prodlužovat a zpomalovat,“ doplnil primátor.

Regulace už dříve

Město podle něj hazard na svém území reguluje dlouhodobě. Nejprve omezilo provoz výherních hracích automatů, jež ale ministerstvo financí nahradilo videoloterijními terminály. Poté další vyhláška zakázala reklamu na hernách a jejich počet omezila na čtyři. Pozdější vyhláška znovu přitvrdila a zúžila povolení jen na dvě herny.

Petice u soudu

Iniciativa Nechceme žít v Palermu se obrátila na krajský soud poté, kdy chomutovský magistrát vyřadil zhruba 800 podpisů z petičních archů. Podle magistrátu bylo na odevzdaných arších 4006 podpisů. Po kontrole, zda jsou uvedeny všechny náležitosti předepsané zákonem, zda podepsaní jsou plnoletými obyvateli Chomutova a vytřídění násobných zápisů stejných lidí, zbylo 3209 relevantních podpisů. Zákon však ukládá, že návrh na vyhlášení referenda musí podepsat deset procent oprávněných voličů, což je v případě Chomutova 3923. Iniciativa chybějící podpisy podle své mluvčí už doplnila.

Zástupci iniciativy poukazují na to, že magistrát neuvedl důvod vyřazení podpisů. V tom jim dal krajský soud za pravdu. Přesto je podle něho třeba chybějící podpisy doplnit.

Další referenda

Iniciativy proti hazardu se snaží vyvolat referenda i v Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Lovosicích, Štětí nebo Roudnici nad Labem.

První ne v regionu

Prvním městem na Chomutovsku, kde zakázali provozování hazardu, je Kadaň. Následovala tak další lokality na severu Čech, například Litvínov na Mostecku či Podbořany na Lounsku.

Hazard výrazně omezili v Jirkově, povolili jedinou hernu.