O tom všem by mělo být jasno do letošního léta ve Varnsdorfu, který si v současné době nechává zpracovávat strategický plán rozvoje města.

Strategický plán rozvoje je pro města nezbytný, pokud chtějí žádat například o evropské dotace. Na podzim by přitom měly být vypsány první dotace v tomto dotačním období a Varnsdorf na to chce být připraven.

„Škoda, že se to neustále odkládalo, na plánu už se mohlo rok pracovat. Pokud by žádosti o dotace nebyly v souladu se strategickým plánem rozvoje a územním plánem, tak by k tomu samozřejmě poskytovatelé dotací přihlíželi. A naše šance získat dotaci by byla mizivá," vysvětluje místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek, proč se muselo 
i největší město Šluknovského výběžku pustit do tvorby tohoto strategického dokumentu.

Na jeho tvorbě se ale nepodílejí jenom zaměstnanci varnsdorfské radnice, musí do ní být zapojeni i lidé nebo firmy z města.

„Zatím proběhla dvě setkání. A to se spolky a představiteli nejvýznamnějších firem ve městě. Naplánováno je ještě setkání s veřejností," říká Hambálek s tím, že podněty z těchto setkání musí do závěrečného dokumentu zapracovat.

Součástí plánu rozvoje je také zpracování jeho analytické části, která popisuje nejpalčivější problémy města, ale i jeho kladné stránky.

„Největším problémem Varnsdorfu, stejně jako celého regionu, je nezaměstnanost. Ta souvisí se vzdělanostní strukturou. Vzdělanější lidé kvůli práci město opouštějí, naopak se do něj přistěhovávají lidé s horším vzděláním. Částečně to i vypovídá o úrovni škol," říká manažer projektu tvorby strategického plánu rozvoje Filip Mágr.

Dalšími velkými problémy je dlouhodobě pocit malého bezpečí, obzvlášť v nočních hodinách a v některých lokalitách.

Zajímavou novinkou je také využití mobilních aplikací.

„Jedná se o aplikaci pro chytré telefony nebo tablety. Lidé, kteří si ji stáhnou, mohou při svých cestách po městě odesílat své připomínky ke stavu města. Stačí, aby si vybrali vhodnou ikonku jako je líbí se mi, nelíbí, je potřeba zlepšit. O její přesné umístění na mapu se již starat nemusejí. To načte aplikace pomocí GPS," vysvětluje využití moderních technologií ve strategickém plánování Filip Mágr.

Jeho tým také pozval do Varnsdorfu jednu z pražských architektek, která nikdy ve městě nebyla.

„Jde také o pohled zvenčí. 
U místních se může snadno stát, že přes určitou provozní slepotu některé věci nevidí," dodává manažer projektu.

V Děčíně schválili nový plán rozvoje již loni na podzim, nahradili tak starý dokument, který již nevyhovoval aktuálním potřebám města.

„Strategický plán rozvoje města Děčín na roky 2014 – 2020 je společně s Územním plánem města Děčín vrcholným rozvojovým dokumentem na úrovni města. Tvoří tak jakousi kostru, kterou se bude město řídit v následujících letech při realizaci projektů," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Strategické plány rozvoje ale nejsou dokumenty, kterých se města musí v příštím období striktně držet, ani nejsou detailním rozpracováním všech okruhů. Ty se průběžně zpracovávají podle potřeby jednotlivých měst.