Nejhůře jsou na tom mládežnické a amatérské kluby v malých městech a vesnicích. Přesto Ústecký kraj podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka patří k regionům, které na sport přispívají nejvíc.

„V rámci možností sportovní kluby podporujeme. Máme dva dotační tituly, peníze dáváme i na významné sportovní akce, jako byl třeba Závod míru juniorů nebo Mistrovství světa v kanoistice v Račicích. V lednu navíc pořádáme Zimní olympiádu dětí a mládeže, která vyjde na 15 milionů," upozornil Bubeníček.

Sport na základních školách chce Ústecký kraj podpořit i novým projektem Děti na startu.

Pokud se na něj podaří získat peníze, mohlo by se do něj zapojit až 70 škol v kraji. „Je to něco jako třetí hodina tělocviku. Už jsme proškolili učitele a vytipováváme školy. Chceme, aby přispěla i města a obce, protože školy mají pod sebou," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Vaňhová.

Na podfinancování sportu dlouhodobě poukazuje Česká unie sportu.

Podle jejího předsedy Miroslava Jansty by měl stát na sport dávat alespoň 7,5 miliardy korun ročně, jako tomu bylo v roce 2006.

„Teď do něj jdou jen tři miliardy. Peníze jsou potřeba hlavně na údržbu zastaralých sportovních zařízení a spolufinancování sportů v obcích a městech, z nichž postupně mizí mládežnická základna," zdůraznil Jansta.

Kromě toho chybí kvalifikovaní trenéři mládeže. Problém je i to, že spolky o řadu sportovišť přichází. Nemají peníze na jejich údržbu, a tak je prodávají.

Pokud stát rozhodne o navýšení rozpočtu na sport, velká část peněz bude muset jít právě do sportovišť.(pod)