Často se ale bojí.

„Polovina lidí má strach, že by v regionu nenašla jinou práci, 39 procent odrazuje dočasná ztráta příjmů a dvě pětiny si říkají, že pro jinou práci nemají kvalifikaci," řekl Aleš Křížek z Národního ústavu pro vzdělávání.

Zájem o řidičské a svářečské průkazy

Tyto problémy pomáhá překonat Národní soustava kvalifikací (NSK).

„Loni v Ústeckém kraji proběhlo 246 zkoušek podle standardů NSK. Největší zájem je o řidičské průkazy na náklaďák a autobus, svářečské průkazy, u žen o kurzy pro sociální pracovnice, kadeřnice, masérky a kosmetičky," vyjmenoval Jiří Pánek z krajské pobočky Úřadu práce.

Úřad provádí i vlastní rekvalifikace. Loni je absolvovaly tři tisíce lidí. Je o ně sice velký zájem, nastoupit do práce se pak ale některým lidem příliš nechce. Chuť pracovat má podle Jiřího Pánka zhruba třetina uchazečů.

Problémem je nízká úroveň vzdělání

Na konci února bylo v kraji necelých 60 tisíc lidí bez práce. Volných míst byly jen 4 tisíce. Často jsou ale v oborech vyžadujících odbornou kvalifikaci. Až 60 procent uchazečů má přitom jen základní vzdělání.

Kvalifikaci si lidé mohou doplnit i souběžně se současnou prací. Nezaměstnaným náklady uhradí úřad práce, pokud absolvují kurz a úspěšně složí zkoušku.

V Ústeckém kraji NSK využívá třeba ústecká Spolchemie. „Každý rok nabíráme až 40 chemických operátorů, ale v kraji jsou pouze tři střední školy s tímto zaměřením a spousta chemiček. O absolventy se tak pereme nebo si zaměstnance musíme vzdělávat sami," řekl personální ředitel Spolchemie Petr Hetto.