VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplárenskou prošetřuje policie, politici se kvůli ní stále hádají

Žatec - Kvůli dění v Žatecké teplárenské bylo podáno trestní oznámení, týká se zřejmě problémů při rekonstrukci kotlů za desítky milionů. Vedení městské společnosti se nechce vyjadřovat. Politici se přou, ani napodruhé neprošel audit firmy.

8.10.2015
SDÍLEJ:

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči u ŽatceFoto: Žatecká teplárenská

Pořádně horko je v posledních měsících okolo Žatecké teplárenské, městské společnosti s hodnotou téměř půl miliardy korun, která zásobuje teplem většinu Žatce. A vzduch, zdá se, hned tak nevychladne. Kvůli dění ve společnosti se už měsíce hádají politici, aktuálně firmu ale začala prověřovat také policie a státní zástupci, někdo podal trestní oznámení.

„Mohu potvrdit, že naše státní zastupitelství dozoruje trestní věc, ve které je prověřována možná trestná činnost v souvislosti s činností Žatecké teplárenské. Více informací zatím nelze sdělit," uvedl na dotaz Deníku Radim Dragoun, šéf okresních státních zástupců v Lounech.

Kdo a proč podal trestní oznámení se veřejně zatím neví, státní zastupitelství a policie se jím, jak zjistil Deník, vážně zabývají. Na informace jsou ale skoupí.

Může jít o rekonstrukce kotlů

S velkou pravděpodobností se ale kauza týká problémové, právě probíhající rekonstrukce kotlů v Žatecké teplárenské za desítky milionů korun, kvůli které už byla řada dohadů, firma přišla kvůli pochybením při výběrovém řízení také o část dotace, konkrétně o čtyři miliony.

Vedení Žatecké teplárenské (ŽT) k prověřování a podanému trestnímu oznámení mlčí. Medializace v posledních měsících údajně poškozuje obraz společnosti, vedení firmy se tak prý dohodlo, že nebude obvinění komentovat. „Vidíme za tím snahy znevěrohodnit Žateckou teplárenskou, poškodit naši práci. Rozhodli jsme se, že k tomuto nebudeme podávat informace," řekl Petr Šmíd, předseda představenstva Žatecké teplárenské.

Jak se k novým informacím postaví vlastník, tedy město Žatec, se zatím také neví. Zastupitelstvo, které při neexistenci rady funguje jako valná hromada společnosti, se sejde dnes, ve čtvrtek 8. října. Dá se ale předpokládat, že žádné zásadní stanovisko nezaujme, protože žatečtí městští poslanci se dlouhodobě kvůli Žatecké teplárenské hádají a osočují.

Změny ve vedení společnosti

Vyhrocená začala být situace v prosinci loňského roku, kdy po volbách nové vedení města v čele s tehdejším starostou Jelínkem narychlo a podle kritiků velmi nestandardně odvolalo členy představenstva a dozorčí rady. Nové vedení města tehdy tvrdilo, že orgány nepracují dobře a že když mají odpovědnost za společnost, musí se jednat. Jenže už po pár měsících, když se měnilo vedení města a starostkou se opět stala Zdeňka Hamousová, bylo obsazení orgánů společnosti znovu jiné, opět se měnilo. Kvůli střetu zájmů byl například odvolán Miroslav Legutko. Výměny se ale nelíbily zase druhému táboru, považoval je za nátlak, a tak se rozpadlo dokonce celé vedení města.

V současné době jsou v představenstvu a dozorčí radě zastoupeny oba tábory, spory ale nekončí. Stále se nemohou shodnout a vzájemně se obviňují. Společnost už také dlouhé měsíce nemá řádného ředitele, ta minulá, Alena Hlávková, byla odvolána nedlouho po konci dřívějšího představenstva a dozorčí rady na přelomu roku. Firmu řídí přímo představenstvo a pověřená je advokátka Veronika Beerová.

Výběr firmy proběhl narychlo

Další nejasnosti se ve společnosti vynořily po výběru technického dozoru investora pro právě probíhající rekonstrukci dvou kotlů. Zastupitelé v čele s Jaroslavem Hladkým si stěžují na to, že výběr byl proveden hodně rychle, v řádu desítek hodin, že se nemohly přihlásit další firmy. Navíc upozorňují na to, že soutěž měla vyhrát firma navázaná na jednoho z lidí, který byl v té době zároveň v orgánech společnosti.

Druhý tábor ale jejich nařčení odmítá. Připouští, že výběr musel být udělán narychlo, ale prý proto, že předchozí vedení v čele s Alenou Hlávkovou a předchozím představenstvem měnili zadání soutěže na rekonstrukci, ta se zdržela a na výběr technického dozoru investora nebyl prý už dostatek času. A vybrán být musel. Říkají, že naopak situaci zachraňovali. Tvrdí také, že všechny kvalifikační předpoklady současného dozoru jsou dostačující.

To ale není stále vše. Dohady jsou v teplárenské i kolem samotné rekonstrukce za 83 milionů. Městská společnost na nutnou ekologizaci dvou kotlů získala dotaci, ta je ale nakonec krácena, kvůli pochybením ve výběrovém řízení. Celý projekt nabral skluz.

Dotace bude nižší

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zkrátil dotaci ŽT o deset procent. Místo zhruba 42 milionů má přijít 38, tedy o čtyři miliony méně. Podle fondu vybraná firma, Metrostav, nesplnila stanovené podmínky a ze soutěže měla být vyřazena. „Žatecká teplárenská porušila zákon o veřejných zakázkách. A to tím, že změnila technické kvalifikační předpoklady po otevření obálek ve fázi posouzení kvalifikace, což vedlo k nesprávnému přijetí nabídek. Zadavatel požadoval prokázání technických kvalifikačních předpokladů, které následně při hodnocení nabídek neposuzoval, v důsledku čehož vyhodnotil jako nejpříznivější nabídku uchazeče, který stanovené podmínky nesplnil a měl být proto ze zadávacího řízení vyloučen," uvedl Petr Valdman, ředitel SFŽP.

Současné vedení Žatecké teplárenské se proti korekci neodvolalo, říká, že naopak ušetřilo a celá situace prý opět byla zaviněna špatným přístupem předchozího vedení. „Vybrali jsme Metrostav, který nabídl nejnižší částku 83 milionů korun. Byli jsme upozorňováni na možné komplikace, ale do toho rizika jsme se rozhodli jít. SFŽP nám snížil dotaci o čtyři miliony, další uchazeč byl o 15 milionů dražší. Takže jsme tím, že jsme Metrostav ze soutěže nevyřadili a nevybrali jiného uchazeče, naopak ušetřili 11 milionů korun," řekl už dříve Petr Šmíd, předseda představenstva ŽT.

Dva tábory proti sobě

Ale druhý tábor vidí problém úplně jinak. Odmítá, že by pochybilo předchozí vedení, soutěž prý byla připravena dobře, chybovalo se údajně při jejím vyhodnocování. „Upozorňovali jsme, že nové vedení společnosti porušuje zákon. Společnost naopak chybným výběrovým řízením o peníze přišla," řekla Alena Hlávková. Odmítla argument o výhodnosti nejnižší nabídky, říká, že pokud by zvítězila dražší firma, přišla by i vyšší dotace, která je přidělena procentuálně. Kritici také upozorňují, že nemusí jít o pokutu poslední.

A kde je pravda? Spory se dají shrnout: levice a zastupitelé zvolení za Svobodné tvrdí, že před volbami bylo vše špatně, nezávislí a pravice naopak říkají, že poté.

Na rozřešení si asi budeme muset ještě nějaký čas počkat. Světlo do kauzy by mohlo vnést právě prověřování policie nebo také audit ve společnosti. Ale ani na kontrole v městské firmě se zatím zastupitelé nedokáží shodnout. Už dvakrát audit neprošel. Oba tábory avizují, že jsou pro, nedokáží se ale shodnout v jaké formě. Někteří zastupitelé, hlavně z levice, navíc tvrdí, že by byl zbytečný, že otázky kolem ŽT jsou vyřešené. Tvrdí, že obvinění jsou nepravdivá a mají jen za cíl poškodit společnost v očích veřejnosti. Další si to ale nemyslí.

Poprvé audit žádal Martin Štross. Zastupitelé jej ale neodsouhlasili, protože nebylo prý jasné zadání, také se čekalo, jak na výtky zareaguje představenstvo. Tehdy hlasovali oba dlouhodobě znesvářené tábory přesně podle rozdělení – levice proti nezávislým a pravici.

Při druhém hlasování už se hlasovalo napříč politickým spektrem, návrh Jaroslava Hladkého ale znovu neprošel. Navrhoval audit jen částečný, měl se týkat například stížností dozorčí rady, že nemá přístup k materiálům o rekonstrukci a dalších výtek. Jeho oponentům se ale nelíbilo, že by audit měla dělat účetní firma, požadují právní, navíc by rádi, aby byla firma zkontrolována kompletně za určité období, nedokázali se ale shodnout v jakém rozsahu. Navíc někteří zastupitelé opět požadovali nové vyjádření představenstva k problémům, poté jsou prý ochotni se k auditu vrátit. „Ať je audit, ale nejdříve ať se vyjádří představenstvo. Pokud budeme nespokojení s jejich vyjádřením, můžeme schválit audit. Ale ne výběrově, ale kompletní, například za roky 2014 a 2015, který by zahrnoval celý projekt ekologizace a ne jen vytržené věci," řekl na jednání městských poslanců Aleš Jelínek. „Takové vyjádření jsme už viděli několikrát, ale podle mě nedostatečné," reagoval Jaroslav Hladký.

O ŽT budou zastupitelé opět mluvit dnes, čeká se znovu hodně bouřlivá debata.

Spory o ŽT nejsou v Žatci novinkou, probíhají takřka po každých volbách, je to ve městě „žhavé" téma, často se mění vedení.

Autor: Hynek Dlouhý

8.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do babyboxu v Rychnově někdo odložil chlapečka

Body, jak ho znaly naše babičky. Na snímku ho představuje správkyně skanzenu Hana Zvalová
3

Ve skanzenu nahlížejí babičkám pod sukně

DOTYK.CZ

Města duchů. Navštivte reálná místa, kde vám může jít i o život

Pokud jste viděli film o Jamesi Bondovi Skyfall, pak si jistě vybavíte scénu, kdy hlavní záporná postava Raoul Silva nutí agenta 007 sestřelit z hlavy jeho milenky panáka alkoholu. To vše mezi betonovými ruinami budov, ze kterých snad mrazí ještě více, než ze samotné scény. Nejde však o počítačem vytvořené kulisy. Hašima, opuštěný ostrov u břehů Japonska, skutečně existuje. Stejně jako další „města duchů" po celém světě. Tady jsou některá z nich.

Andrej Babiš: Havel měl u nás zavést prezidentský systém

Hnutí ANO se chystá na sněmovní volby, v sobotu a neděli si zvolí nové vedení a brzy už také představí svou vizi rozvoje České republiky v příštích dvaceti letech. Jeho předseda Andrej Babiš v rozhovoru s Deníkem tvrdí, že Česko by se mělo inspirovat v zahraničí a vzít si z něj to nejlepší – americký většinový systém, švýcarskou přímou demokracii a německý parlamentní jednací řád.

Účet za lety do Mnichova dělá 60 milionů. Letiště Brno už linku dotovat nechce

Brno – Z vlastní kapsy dotuje Letiště Brno provoz letecké linky z Brna do Mnichova. Celkem ho spojení, které využívá v průměru padesát lidí denně, stálo doposud šedesát milionů korun. Jihomoravský kraj a město Brno přitom slíbili linku podpořit celkem pětačtyřiceti miliony korun. Zatím nedali nic.

Facebook je zajatcem politiky

Baracka Obamu dostal Facebook do Bílého domu. Zdeňka Škromacha bazénková selfie z politiky vylila. Jak si politické celebrity vedou na této sociální síti?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies