Ratměřice získaly Zlatou stuhu, jsou Vesnicí roku
Pouťové procesí. Autor: Archiv OÚ Ratměřice
24.6.2010 07:00
Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Obrovský úspěch slaví obec Ratměřice. Stala se držitelem Zlaté stuhy a nositelem titulu Vesnice roku Středočeského kraje pro rok 2010!
Ratměřice tak posunuly na nejvyšší stupínek své úspěchy z předchozích let. V roce 2008 už totiž získaly diplom za společenské aktivity a o rok později Modrou stuhu za společenský život.
„Vítězství nám přináší obrovskou radost a zároveň příslib do další práce,“ netajil se nadšením ze zisku Zlaté stuhy starosta Ratměřic Viktor Liška, podle kterého za úspěchem stojí velké úsilí mnoha lidí.
Jak na hodnotící porotce obec zapůsobila? Mimo jiné pro hodnotící připravila zajímavý program.
„Obdrželi od nás mapku a postupně procházeli patnáct různě tématicky zaměřených stanovišť. Aby mohli pokračovat dál, museli na každém z nich nejprve splnit úkol,“ vysvětlil zábavnou formu prohlídky obce Liška.
Přístup obyvatel pochválil i předseda hodnotitelské komise Petr Štěpánek. „Ratměřice jasně dokazují, že i v relativně malé obci lze žít pestrým životem. Investiční akce posledních let významně zlepšily životní úroveň v obci, kde je jeden druhému dobrým sousedem,“ uvedl na adresu vítěze.
A výčet ratměřických akcí mu dává za pravdu. Porotcům se líbilo sochařsko–malířské symposium, které každoročně připravují mladí studenti a absolventi uměleckých škol.
Další zajímavostí je na vsích nepříliš vídaná tradice koncertů vážné hudby. V Ratměřicích je věnována místnímu rodákovi, známému hudebníkovi, Josefu Vlachovi.
„Snažíme se také živit tradice a každoročně slavíme třeba masopust, pořádáme lampionové průvody, adventní setkání, pouťové procesí nebo stavíme májku,“ jmenoval některé z místní akcí starosta.
A co při procházce Ratměřic najdete nového? „Například kostel svatého Havla získal novou tvář. Hasiči mají nové zázemí doplněné zajímavou expozicí v objektu obecního úřadu,“ uvedl novinky v obci Liška.
Obec se také zaměřila na bezpečnost místního provozu. Vyrostly nové chodníky, přechody, zastávky nebo pouliční osvětlení. V současné době se také rekonstruuje kaplička v osadě Hrzín. „Na projekty se nám úspěšně daří získávat dotace. Vloni jsme z dvanácti fondů načerpali čtyři miliony korun,“ dodal starosta.
Nejbližší akcí, která Ratměřice uspořádají, budou oslavy výhry Vesnice roku. „Čekají nás velké přípravy. Vítězstvím jsme si na sebe tak trošku ušili bič,“ dodal s úsměvem Liška, který by chtěl oslavami hlavně poděkovat lidem, kteří se o vítězství zasloužili.
Ratměřice, ve kterých bydlí 260 obyvatel, obstály v šestnáctém ročníku soutěže o Zlatou stuhu v konkurenci sedmadvaceti vesnic.
Autor: Martin Fulín
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela
Vyjela si s přáteli na motorovém člunu po Vltavě. Posádka si na plavbu vzala pár lahví alkoholu a zábava… celý článek ›
Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!
Na veřejnosti se objevily fotografie královny Alžběty II. (85) z doby, kdy sloužila jako zdravotní… celý článek ›
Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!
Mladá žena vyrazila na potrat, jenže ten se španělskému doktorovi nepovedl. A tak bude muset platit. Do… celý článek ›
Janžurová: Už na letošní narozeniny věděla, že Remunda brzy zemře
Letošní narozeniny měla Iva Janžurová (71) nejsmutnější v životě. V sobotu 19. května, kdy se herečka… celý článek ›



