VYBERTE SI REGION

Z domova

dnes 17:57

Odvolaného velitele Hradní stráže Prskavce šetří Vojenská policie

Praha - Odvolaného velitele Hradní stráže Petra Prskavce vyšetřuje Vojenská policie. Server Aktuálně.cz s odkazem na tři vysoce důvěryhodné zdroje uvedl, že Prskavec je podezřelý z toho, že si vypisoval a nechával proplácet cesty domů, kam však nejezdil, a místo toho zůstával v Praze. Že Vojenská policie záležitost na Pražském hradě prošetřuje, potvrdila bez podrobností její mluvčí Lenka Haberová. Prskavec byl z funkce odvolán v pátek.

dnes 17:38

Expremiér Špidla obdržel nejvyšší francouzské státní vyznamenání

Praha - Bývalý premiér Vladimír Špidla dnes na francouzském velvyslanectví v Praze převzal nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Francie ho ocenila Řádem čestné legie za zásluhy o rozvoj česko-francouzských vztahů a podporu evropské integraci. Špidla v současné době vede poradce předsedy vlády Bohuslava Sobotky.

dnes 17:12

Sněmovna v prvním kole podpořila zavedení kariérního řádu učitelů

Praha - Sněmovna dnes v prvním kole projednávání podpořila zavedení kariérního řádu pro učitele. Pedagogové mají být zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající, podle svého zařazení budou také odměňováni. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) tak chce učitelství zatraktivnit. Další projednávání normy, kterou se dál bude zabývat sněmovní školský výbor, dnes podpořila i opozice.

dnes 17:08

Ministryně Marksová nesouhlasí se způsobem prodeje bytů ČEZ

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) nesouhlasí se způsobem prodeje bytů firmou ČEZ v Písnici. Firma by měla zohlednit sociální hledisko a neorientovat se pouze na ekonomické aspekty. Vyplývá to z dopisu ministryně advokátu Petru Novotnému, který zastupuje obyvatele Písnice sdružené v iniciativě Moje Písnice. ČEZ prodává přes 700 bytů formou veřejné soutěže. Lhůta pro podání nabídek skončila 2. prosince. Radnice Praha-Libuš žádala prodloužení termínu, ČEZ jí nevyhověl.

dnes 16:48

Zákon možná víc ochrání matky po návratu z rodičovské do práce

Praha - Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole novelu zákoníku práce, která mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Předloha, jež míří k posouzení do sociálního výboru, má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 16:03

Trump pozval Zemana na návštěvu Bílého domu

Praha - Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Návštěva by se mohla uskutečnit v dubnu příštího roku. Zeman zároveň Trumpa pozval na návštěvu České republiky, americký prezident pozvání přijal.

dnes 16:01

Babiš je nejvlivnější Čech. Na vyhlášení v Bruselu ale nebude, je nemocný

Praha – Zatímco v tuzemsku Andrej Babiš schytává kritiku za elektronickou evidenci tržeb a musí vyřešit i svůj střet zájmů, aby postavení politika a podnikatele sladil se zákonem, ve světě ho vnímají jako významnou osobnost. Po ceně časopisu GlobalMarkets pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí za rok 2016 ho nyní bruselský server Politico.eu vybral jako Čecha, který letos nejvíc přispěl k formování Evropy. 

dnes 15:12

Policie vyšetřuje učitele, který se ve škole zamykal s žáky

Šumperk – Nestandardní chování pedagoga v Základní škole Sluneční v Šumperku vyšetřují kriminalisté. Učitel se koncem minulého týdne zamkl s několika žáky čtvrté třídy v jedné z učeben. Co se za zavřenými dveřmi dělo, je nyní předmětem dohadů. Údajně si kantor na mobilní telefon fotografoval hochy vysvlečené v prádle. Později měl učitel vysvětlovat, že se jednalo o projekt do hodin anglického jazyka.

dnes 15:01

Čtvrtina letos kontrolovaných řidičů plavidel nedodržela předpisy

Praha - Čtvrtina kontrolovaných řidičů plavidel během letošního roku nedodržela předpisy. Státní plavební správa letos zkontrolovala 1302 plavidel, přičemž u 328 z nich zjistila porušení právních předpisů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo dopravy. Mezi nejčastější prohřešky patří nerespektování zákazu plutí, nebo nesnížení rychlosti v místech, kde to nařizuje signální značení. Dále správa eviduje nárůst případů jízdy pod vlivem alkoholu.

dnes 15:01

Soud se zabýval nevpuštěním protičínských demonstrantů k Hradu

Praha - Pražský městský soud v úterý projednal žalobu bývalého místopředsedy vlády Martina Bursíka, který si stěžuje na údajně nezákonný postup policie a magistrátu vůči shromáždění svolanému při letošní návštěvě čínského prezidenta v Praze. Bursík uvedl, že v dnešní demokratické době vůbec neočekával, že by policie mohla takto jednat. Zdůraznil, že pokojný protest nebyl předem zakázán, a proto se domníval, že je povolený.

dnes 14:39

Mynář jedná se Sklenářem o spolupráci na hradním protokolu

Praha - Kancléř prezidenta Vratislav Mynář jedná s někdejším hradním protokolářem Miroslavem Sklenářem o možné "částečné spolupráci" v rámci hradního protokolu. Nemyslí si, že by Sklenáře jmenoval přímo ředitelem hradního protokolu jako náhradu za odcházejícího Jindřicha Forejta. Mynář to dnes řekl ČTK. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka nebyl nikdo vedením odboru protokolu pověřen.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 14:26

Vládní strany se dohodly na společném postoji k rozpočtu

Praha - Vládní strany se dnes dohodly na společném postoji k většině pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu pro příští rok. Novinářům to ve Sněmovně řekli zástupci KDU-ČSL, ČSSD a ANO. Opoziční strany oznámily, že ve středu pro rozpočet jako celek hlasovat nebudou, podporují ale pozměňovací návrhy, které by změnily určení některých peněz, které stát v příštím roce vydá. Poslanci už dříve v prvním čtení schválili, že stát bude příští rok hospodařit s deficitem 60 miliard korun.

dnes 13:43

Policie navrhla obžalovat dopravního znalce lobbisty Janouška

Praha - Policie navrhla obžalovat znalce, který předkládal posudek v kauze dopravní nehody lobbisty Romana Janouška. Dnes to sdělil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Za nepravdivý znalecký posudek hrozí obviněnému půlroční až tříleté vězení a také zákaz činnosti. Podnět k prověření znalců obhajoby podal soudce pražského městského soudu, který měl Janouškův případ na starosti.

dnes 12:25

Zeman navštíví Sněmovnu, promluví ke státnímu rozpočtu

Praha - Prezident Miloš Zeman navštíví ve středu Sněmovnu, před poslanci vystoupí s projevem. Sdělil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dolní komora bude v tento den zejména schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila se schodkem 60 miliard korun.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 11:07

Vrchní protokolář skončil

Praha /INFOGRAFIKA/ - Prezident Miloš Zeman přišel o jednoho ze svých nejbližších mužů. Šéf protokolu Jindřich Forejt dal výpověď k letošnímu 31. prosinci.

dnes 09:08

Experti na astronomii budou v Praze řešit i novinky v družicích

Praha - Nejnovějšími technologiemi pro budoucí rentgenové družice nebo detekcí gravitačních vln se budou zabývat vědci na mezinárodní konferenci, která oficiálně začne v úterý v Praze. Na setkání světových kapacit na rentgenovou astronomii nazvané AXRO 2016 se sejde 50 odborníků z 11 zemí světa včetně Spojených států a Japonska. Setkání se koná v pražské vile Lanna od úterý do čtvrtka. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

dnes 08:40

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. 

dnes 07:21

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

dnes 06:13

Jiří Werich Petrášek: S mým dědou jsme na Vánoce hledali Ježíška po vesnici

Děčínsko /ROZHOVOR/ – Když prosáklo na veřejnost, že je Jiří Petrášek z Děčína synem herecké legendy Jana Wericha, změnil se mu život.

dnes 05:43

Brněnský tým zkoumá dvě konkurenční teorie vývoje života

Brno - Příspěvky ke dvěma konkurenčním teoriím vývoje života na Zemi publikoval brněnský tým kolem vědců Judit a Jiřího Šponerových. Jedna teorie sází na kyanovodíkovou cestu, druhá klade původ RNA do formamidu, česky amidu kyseliny mravenčí. Brněnský tým pracuje na obou scénářích. "Jinak jsou bohužel tábory zastánců obou teorií, jak se říká, na nože," uvedl Šponer v tiskové zprávě Grantové agentury ČR.

dnes 00:08

Michal Mazánek: Druhou fázi policejní reformy jsme s žalobci probrali

Praha /ROZHOVOR/ – Letní policejní reorganizace málem způsobila pád vlády. Nepřipravená, zmatená a účelová, tvrdil o ní vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Promyšlená, nutná a efektivní, kontroval ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

včera 21:25

Vláda navrhne soudu pozastavení činnosti 29 stran a hnutí

Praha - Vláda navrhne Nejvyššímu správnímu soudu, aby pozastavil činnost 29 politických stran a hnutí. Omezení hrozí například Alternativě pro ČR, Národní demokracii či straně Občané.cz. Rozpustit by pak soud mohl na návrh kabinetu 13 subjektů, které už mají činnost pozastavenou. Ministři na svém dnešním zasedání podpořili dokument z ministerstva vnitra, kterým s podáním návrhů soudu počítá.

včera 20:58

Pro hodné sladkosti, pro zlobivce uhlí. Českem prošli Mikulášové, čerti a andělé

Mikulášové v doprovodu čertů a andělů byli v pondělí k vidění na mnoha místech ČR. Hodné děti, které zarecitovaly básničku nebo zazpívaly písničku, dostaly sladkosti, ty zlobivé se musely spokojit s uhlím.

včera 20:07

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

včera 18:04

Sobotka: Vítězství Van der Bellena je pozitivní pro vztahy Rakouska s Českem

Praha - Vítězství nezávislého kandidáta s podporou strany Zelených Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pozitivní zprávou pro vztahy Rakouska s Českem, vztahy ve střední Evropě i pro fungování Evropské unie. Premiér dnes před novináři komentoval také konec italského premiéra Mattea Renziho, který označil za tamní vnitropolitickou záležitost, z které by se neměla stát celoevropská.

včera 17:40

Dobrovolníci v Česku každý rok odpracují kolem 45 milionů hodin

Praha - Dobrovolníci v Česku každoročně odpracují kolem 45 milionů hodin a odvádějí práci za víc než 5,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik a z vládního dokumentu o politice státu vůči neziskovým organizacím. Podle tohoto materiálu vlády nezištnou činnost dělají skoro dva miliony Čechů a Češek nad 14 let, ČR se tak řadí v dobrovolnictví na osmou příčku EU. Na dnešek připadá den dobrovolníků.

AKTUALIZOVÁNO
včera 17:02

Provozovatele letecké záchranné služby v Ústí vybere nová komise

Praha - Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provoz stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení dnes odsouhlasila vláda. O rozhodnutí ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) informovala jeho mluvčí Štěpánka Čechová.

včera 16:22

Jiřičtí vězni se připraví na život bez mříží ve speciální vesnici

Jiřice - Celý areál má připomínat život na vesnici. Uvnitř nové „vesnice" vyroste například i náměstí a okrasná zahrada. To je součástí projektu, který nese název Otevřená věznice a který chce vedení ministerstva spravedlnosti spustit v příštím roce v areálu věznice v Jiřicích na Nymbursku.

včera 16:03

Šéf zdravotnictví má vládě podrobně vysvětlit změny náměstků

Praha - Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) musí vládě podrobněji odůvodnit plánované snížení počtu náměstků svého resortu. Ministři proto dnes projednávání jeho návrhu v rámci změn systemizace služebních a pracovních míst odložili. Novinářům to řekl nejvyšší státní úředník Josef Postránecký. Pokud bude ministr chtít změny prosadit, bude muset získat souhlas vlády do konce roku, od 1. ledna totiž už nebude možné až do konce roku 2017 počet náměstků měnit, vysvětlil.

včera 15:39

Obce mohou žádat o dotace na bezbariérové úpravy

Praha - Města a obce mohou žádat o dotace na odstranění bariér ve svých úřadech či v domech s pečovatelskou službou. Stát na bezbariérové úpravy budov rozdělí příští rok celkem 20 milionů korun. O dotace z nového programu Bezbariérové obce 2017 je možné žádat ode dneška do konce ledna, informovala dnes mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši. Podrobnosti najdou zájemci na stránkách ministerstva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies