Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

800 tisíc Čechů má vážnou nemoc plic, nevědí to

Praha – „Problémy s kašlem a zahleňováním po ránu byly stále častější a silnější, až se staly pravidlem. Dostat se včas a v pořádku ráno do zaměstnání mě stálo stále větší úsilí,“ líčí svůj příběh na webu Sdružení pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí Viktor Bosák.

16.7.2010 33
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Je jedním z osmi set tisíc Čechů, kteří tímto zákeřným onemocněním trpí. Každoročně pak v tuzemsku na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) zemře okolo dvou tisíc lidí.

I pasivní kouření vede k nemoci

Ačkoliv nápisy na krabičkách cigaret obvykle varují pouze před rakovinou, stejně tak by měly upozorňovat na nebezpečí CHOPN. Kouření, a to i pasivní, je totiž podle lékařů jednoznačně hlavním rizikovým faktorem při vzniku této vážné nemoci.

Řada nemocných přitom dlouho nic netuší, protože choroba má pomalý průběh. Typickými příznaky jsou vleklý kašel, vykašlávání hlenu a stále častější zadýchávání. Nemocný tak nakonec není schopný téměř žádného pohybu. „Asi nejlepším přiblížením dušnosti při CHOPN může být pro zdravého člověka představit si, že by měl při své normální činnosti vystačit s dýcháním přes stéblo,“ popisuje Bosák.

Oddalovat léčbu se nevyplácí

CHOPN přitom postupně zužuje průdušky a ničí plicní tkáň. Pokud se včas nezačne léčit, zpravidla končí smrtí. „Někteří pacienti nemoc zlehčují a nechtějí se léčit, dokud nejsou příznaky opravdu vážné. Pak už bývá ale bohužel často pozdě,“ říká plicní lékař Jiří Balý.

Chronická obstrukční plicní nemoc je stále větší problém, a to nejen v Česku. Ještě v roce 1990 bylo toto onemocnění šestou nejčastější příčinou smrti na světě, do roku 2020 se podle předpovědi Světové zdravotnické organizace posune na ještě hrozivější třetí příčku.

Projevy až po letech

Nárůst nemocných CHOPN v Česku má podle lékařů několik příčin. „Nemoc se nyní vážně začíná projevovat u silně kuřácké generace, která začala kouřit před několika desetiletími,“ míní Balý. Za statistickým nárůstem počtu nemocných ale podle něj stojí zřejmě i lepší diagnóza. Problémem do budoucna je však podle něj fakt, že mezi mladými je dnes kouření velký trend. „Ti, kdo dnes kouří na základních školách, začnou mít vážné příznaky třeba až za 20 let,“ upozorňuje Balý.

#nahled|http://g.denik.cz/1/e7/1604_plice_web_adm350.jpg|http://g.denik.cz/1/e7/1604_plice_web.jpg|Zákeřné onemocnění v Česku#

Podle některých pacientů je ale problémem i to, že obvodní lékaři nedokáží nemoc v počátečním stadiu správně rozpoznat. „Často opakovaně léčí pacienta na bronchitidu a různá chřipková onemocnění, místo aby jej hned poslali k plicnímu lékaři,“ tvrdí předsedkyně Sdružení pacientů CHOPN Irena Sezemská. Lidé se pak dostávají ke specialistovi až ve chvíli, kdy je choroba obtížně léčitelná. Samozřejmě to ale neplatí vždycky.

Je nový protikuřácký zákon selhání politků?

V souvislosti s rostoucím počtem nemocných s CHOPN vypadá nový protikuřácký zákon, který v Česku platí od 1. června, jako špatný vtip. Na rozdíl od většiny zemí EU je totiž vcelku mírný a umožňuje například kouření v restauracích i na otevřených zastávkách hromadné dopravy. Už jen dýchání kouře nekuřákem je nebezpečné. „Je to velké selhání našich politiků. V Česku bohužel stále neplatí, že normální je nekouřit,“ zlobí se Balý.

ROZHOVOR

Primář léčebny Janov Stanislav Kos: Problémů bude přibývat, na tuto chorobu se i umírá

S návštěvou lékaře dlouho neotálejte, včasné zahájení léčby je totiž klíčové, upozorňuje předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti a primář plicní léčebny Janov Stanislav Kos.

Jaké jsou první příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), při kterých by lidé měli zpozornět?
Prvním příznakem je častý kašel a vykašlávání hlenů. Postupně se objevuje také dušnost, tedy nedostatek dechu, zprvu při zvýšené fyzické námaze a později i v klidu. Typické je pro toto onemocnění také to, že postihuje v 80 procentech dlouhodobé kuřáky. Nástup onemocnění bývá velice pozvolný a bývá to následek dlouholetého kouření. Může to ale být individuální. Například ženy jsou na kouř citlivější a onemocnění se tak u nich projevuje zpravidla dříve.

Zmínil jste, že při vzniku onemocnění je důležitým faktorem kouření, existují i další rizikové faktory?
Kouření je hlavní faktor, ale nezanedbatelný vliv má také okolní prostředí. Četnost tohoto onemocnění bývá vyšší zejména ve znečištěných průmyslových oblastech. Pravděpodobnost onemocnění CHOPN pak stoupá s věkem, více ohrožené jsou starší věkové skupiny. Zvýšené riziko mohou představovat také některá povolání. V rámci prevence je však rozhodně nejdůležitější nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jakým způsobem probíhá vyšetření při podezření na tuto chronickou nemoc?
Včasná diagnóza a zahájení léčby jsou u tohoto onemocnění klíčové. Při vyšetření se využívá především měření plicních funkcí zvané spirometrie. Ta není nijak bolestivá nebo nepříjemná, pacient pouze podle pokynů dýchá do speciálního přístroje.

Dá se léčit?
Postupné zhoršování nemoci lze zpomalit pomocí léků. Nejdůležitější ale je, aby pacient přestal okamžitě kouřit. Poté se zpravidla zmírní dráždění ke kašli, což obvykle trvá několik měsíců, někdy i let. Dušnost naopak většinou přetrvává dlouhodobě a pacient na ni musí nadále brát léky.

CHOPN může být smrtelným onemocněním. Co je v takovém případě bezprostřední příčinou úmrtí?
Příčinou je chronický zánět průdušek a dechová nedostatečnost. Tkáně jsou málo zásobené kyslíkem a člověk pak umírá na nedostatečné prokrvení celého organismu.

Přibývá v České republice nemocných? O kolik?
Je to jedno z mála častých onemocnění, u něhož počet onemocnění výrazně roste v tuzemsku i ve světě. Podle statistických předpovědí bude CHOPN do roku 2020 třetí nejčastější příčinou úmrtí. Je to tedy velice závažné onemocnění a jeho závažnost se bude zřejmě dál zhoršovat.

Co v této souvislosti říkáte na nový protikuřácký zákon, který je poměrně benevolentní?
Česká republika je jednou z posledních civilizovaných zemí v Evropě, které naprosto nedostatečně bojují proti kouření ve veřejně přístupných prostorách. Jsem postupem našich poslanců a senátorů velmi zklamán.

Autor: Martin Dohnal

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:
Osm jednotek hasičů bojovalo v noci na pátek s požárem starého domu u náměstí ve Vranově nad Dyjí.
14

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Americké bombardéry nad Korejským poloostrovem
27

Jižní Korea a Spojené státy zahájily každoroční společné vojenské cvičení

Pláčete nad červivým ovocem? Odvezte ho do palírny

Červivé ovoce zavařovat nebudete, ale byla by škoda ho vyhodit. Může z něho být totiž dobrá pálenka. V článku vám nastíníme stručný postup, jak plody na pálení připravit.

Nabarvené ptáče je dřina. Musí se dělat srdcem

/REPORTÁŽ/ Letní požár obilného lánu za Konstantinovými Lázněmi vyhlížel jako scéna z filmu. Do adaptace knihy Nabarvené ptáče by sedl jako ulitý. Šlo ale o přírodní divadlo. Režisér Václav Marhoul ten den točil vizuálně krotší záběry. „Kozácký nájezd je teprve před námi,“ shrnul lakonicky.

K ochraně rysů v Evropě se spojí šest zemí včetně Česka

Tři evropské rysí populace včetně té na Šumavě budou v následujících třech letech sledovat odborníci ze šesti zemí, kteří vytvoří strategii pro mezinárodní ochranu tohoto silně ohroženého druhu. Projekt s názvem 3Lynx připravilo ministerstvo životního prostředí a bude stát asi 2,3 milionu eur, největší část půjde z evropských peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení