Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ČTK řekl, že lidovci kvůli prezidentské volbě neuvažují o vnitrostranickém referendu, kandidáty posoudí na stranických zasedáních postupně od místní úrovně. Na uvedení jmen možných kandidátů je podle něj čas.

"Předsednictvo se rozhodlo završit vnitrostranickou debatu o kandidatuře na úřad prezidenta republiky ČR v úzké spolupráci s poslaneckým a senátorským klubem KDU-ČSL na podzim roku 2007," informoval mluvčí strany Martin Horálek. "Vzhledem k stranické struktuře nepotřebujeme na posouzení kandidátů hodně času, v tuto chvíli tak nejsme pod tlakem," uvedl Čunek na dotaz, kdy lidovci kandidáty představí.

Někteří členové KDU-ČSL podle tisku uvažují o tom, že by do nejvyšší ústavní funkce mohli nominovat bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma či někdejší šéfku Akademie věd Helenu Illnerovou, mluví se prý i o lidovecké ministryni obrany Vlastě Parkanové. Někteří dříve zmiňovali katolického kněze a pedagoga Tomáše Halíka, ten ale kandidaturu odmítl. Část křesťanských demokratů si zase myslí, že Václav Klaus je dobrým prezidentem a není důvod ho měnit.

Šéfka poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová uvedla, že zatím otevřenou otázkou zůstává, zda lidovci přijdou s vlastním kandidátem, nebo zda podpoří favorita jiné strany. "Může to být tak i tak, budeme o tom intenzivně jednat," řekla ČTK. Záleží podle ní na průběhu vnitrostranické debaty, která by měla skončit zhruba v polovině října.

ODS už oznámila, že do volby hlavy státu pošle začátkem příštího roku znovu Klause. Pro znovuzvolení současného prezidenta chce získat podporu zejména svých koaličních partnerů. Zelení ale už dali najevo, že Klause dalších pět let na Hradě nechtějí, nyní vybírají vlastního kandidáta. Sociální demokraté čekají, s čím přijdou obě menší vládní strany, komunisté mají svou strategii zvolit v červnu.

Předsednictvo KDU-ČSL dnes jednalo také o vládní reformě veřejných financí. Pověřilo své zástupce v takzvané koaliční devítce, aby vyvolali jednání o té části reformy, která se týká zdravotnictví. Šojdrová uvedla, že když vláda schválila koncepci reformy a poté ji začátkem dubna představila veřejnosti, zdravotnictví se týkala jen otázka placení pojistného za takzvané státní pojištěnce. "Ostatní návrhy, které potom prezentoval pan ministr Julínek, v tomto společném vládním návrhu podle našeho názoru nebyly. Chceme, abychom s nimi byli seznámeni, protože tyto návrhy s námi projednány nebyly," řekla.