Brněnskému Deníku Rovnost se podařilo zjistit, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce změnit už schválený projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. To má vzniknout v areálu nemocnice u svaté Anny s účastí prestižní americké kliniky Mayo. Potvrdil to dobře informovaný zdroj, podle kterého změny Američany od spolupráce odradí.

„Ministerstvo chce, aby se za vyčleněné necelé dvě miliardy vybudovaly nové operační sály a opravila se svatoanenská nemocnice. Centrum klinického výzkumu nechá padnout. Pro opravenou nemocnici se totiž bude lépe hledat vhodný kupec,“ naznačil zdroj.

Totéž tvrdí také Julínkův předchůdce ve funkci David Rath. „O záměrech ministra Julínka vím. Jsem značně znepokojen z toho, že chce projekt ICRC zrušit. Už jeho kroky s úrazovkou byly podezřelé,“ uvedl Rath. Podle něj chce Julínek nechat v Brně jen jednu státní nemocnici a ostatní rozprodat.

Ministr zdravotnictví však popírá, že by ICRC odepsal. „Platí to, co jsem řekl před časem. Prvotní plán byl neefektivní. Spojili jsme ho s rekonstrukcí svatoanenské nemocnice, ovšem spolupráce s Mayo klinikou přerušena nebude,“ tvrdí Julínek.

Jeho přinejmenším vlažný vztah k projektu však potvrzuje také brněnský radní a senátor Jiří Zlatuška. „Na jaře byla v Brně o ICRC konference. Julínek tehdy ani nepřijel,“ připomněl Zlatuška.

Pro Američany by jednostranné změny projektu znamenaly definitivní konec. „Jsem si jist, že by pak spolupráce s Mayo klinikou skončila,“ tvrdí Marek Orban, který na světoznámé klinice působí. Obavy nad situací vyjádřil i brněnský primátor Roman Onderka. „Jednoznačně podporujeme původní projekt,“ uvedl primátor.

Proti případným zásahům ministerstva se však nelze nijak bránit. „Vytvoření ICRC je projektem vlády. Ta ho může prakticky okamžitě změnit nebo zrušit,“ dodal Rath.

Podle původního záměru měla Česká republika nachystat pro ICRC budovy. Američ

ané by dodali odborníky a technologie.

Nikdo neví, co bude dál

BRNO - Už rok město čeká na to, až se z ministerstva zdravotnictví dozví, co bude dál s projektem klinického a výzkumného centra ICRC. To mělo Brnu do dvou let zaručit mezinárodní vědeckou spolupráci i vědecké prvenství v Evropě. Z neznámých změn, které ministerstvo plánuje, jsou odborníci znepokojeni.

Poprvé se Brňané o změnách původního projektu dozvěděli na začátku srpna. „Kdybychom nechali projekt tak, jak byl, v areálu svatoanenské nemocnice by vznikl velmi nákladný zahradní domek,“ vyjádřil se tehdy ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Původní studie ICRC prý podle něj nepočítala se spoluprací s ostatními brněnskými zdravotnickými ústavy.

Jeden z duchovních otců projektu Tomáš Kára to ale tehdy popřel. „Je jasné, že každá studie se dá vždycky ještě vylepšit, ovšem náš projekt splňoval vše, co jsme si původně vytyčili, i úzkou propojenost s nemocnicí,“ uvedl Kára. Ministerstvo přesto v srpnu sestavilo nový řídící tým, který má na vybudování kliniky dohlížet. „Pokud vím, jsou to projektanti, zástupci nemocnice, ministerstva i kardiocentra,“ řekla ředitelka svatoanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Jména členů týmu ale ministerstvo nezveřejnilo. Kromě jednoho. Figuruje v něm kardiochirurg Jan Černý, který původní plány silně kritizoval. „Projekt ICRC považuji za megalomanský, nepotřebný a nereálný,“ řekl před rokem a půl Černý. Navíc vyjádřil obavu, že pacienti budou sloužit jako pokusní králíci.

Na podporu projektu chce ještě letos poslat peníze Jihomoravský kraj. „Uvolníme dvacet milionů z rozpočtu na příští rok. Doufáme, že tak začnou dříve přípravné práce. Pokud by ale nemělo centrum vyrůst v Brně, a takové náznaky jsou, asi bychom podporu přehodnotili,“ přiznal krajský radní František Adamec.

Kromě toho, že každý další měsíc zpoždění prodražuje stavbu asi o deset milionů korun, roste nervozita mezi americkými experty z Mayo kliniky, která má s mezinárodním klinickým centrem spolupracovat. Tato Špičková lékařská a výzkumná instituce ještě mimo hranice Spojených států neinvestovala.

„Byla to pro Brno i Českou republiku ojedinělá příležitost. Američané jsou v lékařském výzkumu supervelmoc. Pro místní vědu by představovali potřebnou konkurenci, která by zvedla její úroveň,“ řekl senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška.