Projekt magistrátu, který se prý inspiroval v Londýně nebo Soulu, má ovšem podle odborníků zásadní nedostatek – nezaručuje anonymitu stěžovatele.

„Potřebujeme občany přesvědčit, že k potírání korupce mohou sami přispět,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Reedová. Město proto sestavilo jednoduché formuláře, které mohou lidé vyplnit a vhodit do sběrných boxů v magistrátních budovách na Mariánském náměstí, v Jungmannově ulici a na poště v Jindřišské ulici.

Další možnost, jak na korupční jednání upozornit, je poslat vyplněný dotazník, který lidé najdou na stránkách www.praha-mesto.cz. Poté se podnětem bude zabývat odbor vnitřní kontroly. V případě, že se výtky budou týkat chodu úřadu, budou podněty předány řediteli úřadu Martinu Trnkovi. Budou-li podněty poukazovat na korupční jednání v samosprávě, převezme je Reedová. „Závažná oznámení pak bude prošetřovat komise pro transparentnost veřejné správy, ve které sedí také zástupci z protikorupční policie,“ dodala Reedová.

Anonymita

Úředníci z odboru vnitřní kontroly budou s lidmi, kteří se s korupcí setkali a oznámili ji, spolupracovat. Archivovat se budou všechna upozornění na korupci, která město dostane. Pokud bude oznamovatel chtít zůstat v anonymitě, může, ale podle Reedové je těžké jeho anonymitu udržet. „Je to problém, se kterým se potýká také policie,“ upozornila náměstkyně.

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, ovšem považuje zachování anonymity oznamovatele za nutnost v systému boje proti korupci. „Tyto mechanismy fungují právě tehdy, pokud se anonymita oznamovatele zachová, a to i před ostatními pracovníky úřadu,“ dodal Kužílek, který jinak spuštění protikorupčního portálu vítá. „Čím víc je možností, jak na tyto věci upozornit, tím lépe. I když se magistrátní portál částečně překrývá s protikorupční linkou 199, která funguje od minulého týdne pod nevládní organizací Transparency International,“ dodal Kužílek.

Magistrát v boji proti korupci chystá sestavit databázi všech veřejných zakázek a elektronické tržiště pro menší zakázky do dvou milionů korun.

 

Úplatek by dalo 40 procent Pražanů

Podle průzkumu, který si letos v červenci nechala Praha k úplatkářství udělat, by 60 procent dotázaných bylo ochotno nahlásit na protikorupční lince úředníka, který si řekl o úplatek. Zároveň průzkum ukázal, že skoro 40 procent respondentů by bylo ochotno úplatek na úřadu dát. Loni dostal odbor vnitřní kontroly magistrátu devět podnětů s podezřením na korupční jednání, letos sedm. Praha již dříve stanovila etický kodex zastupitele, ale jeho dodržování je pouze dobrovolné. Oproti tomu úředníci musejí podepisovat etický kodex jako součást pracovní smlouvy. Pokud by ho nedodrželi, porušili by tím pracovní kázeň.