Informoval o tom server Neovlivni.cz. „Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert," stojí ve stanovisku tiskového odboru OLAF. Úřad sice výslovně neřekl, o který projekt Agrofertu jde, server ale v Bruselu zjistil, že se týká Čapího hnízda.

Ministr financí podezření z dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda opakovaně popírá. „Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí," prohlásil naposledy v lednu. Stejně tak jakékoli pochybení odmítá holding Agrofert.

Akcie firmy převedeny do neznáma

Padesátimilionovou evropskou dotaci získala v rámci projektů určených pro malé a střední podniky společnost Farma Čapí hnízdo, která původně patřila do Babišova holdingu Agrofert. Než ale o unijní miliony v roce 2008 požádala, akcie firmy byly převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Agrofert jako obří holding totiž nesplňoval dotační podmínky. Po pěti letech, po které farma Čapí hnízdo musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu, píše server.

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, úřad nezveřejnil. Pouze podotkl, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců. „Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila," napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci.

Projekt Čapí hnízdo od letošního ledna řeší i česká policie, které odeslal detailně zpracované trestní oznámení pro podezření na dotační podvod anonymní pisatel. Policie informace vyhodnotila jako vážné, o tom, zda bude někdo obviněný, ale zatím nerozhodla, uvedl deník.