VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z domova

17.4.2017

Šabatová žádá nezávislé prověřování stížností na sociální péči

Ombudsmanka Anna Šabatová žádá zavedení nezávislého prošetřování stížností na kvalitu péče v sociálních službách. Chce také, aby pacienti mohli podat stížnost na zdravotní péči, které se jim dostalo v zařízeních sociálních služeb. Jde o dvě z pětice nových legislativních doporučení veřejné ochránkyně práv ve zprávě o činnosti za loňský rok, kterou obdrželi poslanci.

17.4.2017

Na pomlázkách si v pražské zoo pochutnali lemuři, sloni i gorily

/FOTOGALERIE/- Mimořádná velikonoční komentovaná krmení probíhala v pražské zoo od soboty až do pondělí. Na pomlázkách a vajíčkách si postupně pochutnaly různé druhy zvířat. Vejce dostali například krkavci a nosálové bělohubí, pomlázky lemuři kata, sloni a gorily. Pro některé z nich byly velikonoční dobroty mimořádným zpestřením jídelníčku, pro jiné hlavně zábavou.

17.4.2017

Lyžařská sezona v Čechách nekončí, pokračují Ovčárna a Klínovec

Lyžařská sezona na českých horách ještě definitivně nekončí. V provozu zůstane ještě nejvýše položené tuzemské středisko Ovčárna v Jeseníkách, příští víkend se bude lyžovat i na Klínovci. Víkendové otevření ještě zvažují v Peci pod Sněžkou, další velká krkonošská střediska ale už o Velikonocích skončila sezonu definitivně, zjistila ČTK.

17.4.2017

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, méně než loni

O prodlouženém velikonočním víkendu zemřelo na českých silnicích dosud šest lidí. Je to o jednu oběť méně než loni. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Nejtragičtějším dnem letošních Velikonoc byla sobota, kdy si nehody vyžádaly tři mrtvé.

17.4.2017

Velikonoce ve Zlonicích skončily krvavou bitkou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Dramatickou dohru měla pondělní velikonoční koleda ve Zlonicích. Mladíci šli ještě před polednem vyšupat kamarádku a výsledkem je pět zraněných, z toho dva pobodaní mladí muži a další tři potlučení. Jak zjistil Kladenský deník, krveprolití přitom předcházel nevinný velikonoční zvyk – vyšupání děvčat pomlázkou.

AKTUALIZOVÁNO
17.4.2017

Zaorálek: Turecko stojí na prahu změn, zůstává partnerem

Turecko stojí po nedělním referendu o posílení pravomocí prezidenta na prahu zásadních politických změn, zůstává důležitým partnerem pro Česko i pro EU a spojencem v Severoatlantické alianci. Uvedl to dnes na twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dodal, že další vývoj v této zemi je třeba pozorně sledovat.

AKTUALIZOVÁNO
17.4.2017

Na horách hrozí od úterý sněhové jazyky, na hřebenech i závěje

Od úterního večera hrozí hlavně na severu Čech a Moravy sněhové jazyky, na hřebenech hor i závěje. Sněžit má i v nižších polohách, na silnicích se bude tvořit vrstva mokrého sněhu. Zesilovat bude také vítr, a to zejména na horách. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

17.4.2017

Bobrům se daří, ale působí škody

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Největší počet bobrů v Pardubickém kraji je na Moravskotřebovsku.

17.4.2017

Africké safari, skvost královédvorské zoo, je kulturní památkou

Brány zoologické zahrady ve Dvoře Králové se poprvé otevřely v roce 1946. Po postupném vývoji se zoo v 70. letech začala orientovat výhradně na africká zvířata. Tehdejší ředitel Josef Vágner podnikl celkem sedm expedic na africký kontinent, přivezl odsud až dva tisíce nových zvířat a dal základ jednomu z nejproslulejších míst.

17.4.2017

V Česku bylo za 10 let víc než 11 tisíc případů vykázání z domova kvůli násilí

V Česku se za deset let, co je v zákoně opatření na ochranu obětí domácího násilí, odehrálo 11 577 vykázání z domova. Policie může násilníkům a násilnicím odebírat na deset dní klíče od ledna 2007. Nejčastěji k tomu přikročila v roce 2011, a to celkem ve 1430 případech. Nejméně jich naopak bylo v roce 2008, a to 679. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Tato organizace pomáhá obětem trestných činů. Letos za první tři měsíce se odehrálo 381 vykázání.

17.4.2017

Je Velikonoční pondělí, spojené s pomlázkou a koledou

Dnešní Velikonoční pondělí je ve znamení lidových zvyků, které jsou po staletí spjaté s končící zimou a začínajícím jarem. Chlapci a muži chodí na koledu s pomlázkou, na Moravě s mrskačkou.

17.4.2017

Turecko se odklání od sekularismu a demokracie, míní politici

Čeští politici včetně prezidenta Miloše Zemana míní, že se Turecko pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem odklání od sekulárního státu a od demokracie. Reagovali tak na referendum o posílení pravomocí hlavy tureckého státu. Někteří politici soudí, že Evropská unie by měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem.

16.4.2017

Policejní zásah na Velehradě: rozruch způsobil podezřelý batoh

Opuštěný batoh v křoví na parkovišti nedaleko velehradské baziliky zalarmoval večer o Bílé sobotě policisty. Ti prostor znepřístupnili a povolali do akce pyrotechnika.

16.4.2017

Postavit Kaplického dům po jeho smrti by byl zázrak, míní Jiřičná

Postavit budovu podle projektu architekta, který již nežije, není nemožné, ale velmi komplikované. V rozhovoru s novináři to zmínila Eva Jiřičná, která po smrti Jana Kaplického dál pracovala na jeho projektu koncertní síně pro České Budějovice a budova získala i stavební povolení. Objednavatel ale od realizace ustoupil a přenést ji třeba na pražskou Štvanici, jak uvažuje hlavní město, je podle Jiřičné nereálné

16.4.2017

Školní jídelny nabízejí nejvíce diety bez lepku a pro alergiky

Možnost dietního stravování ve školách mají nejčastěji děti, které trpí nemocí celiakií a různými druhy alergie. Vyplývá to z evidence systému Sekce výživy a nutriční péče, která pro školní jídelny vytvořila metodiku přípravy dietního stravování. Nejvíce ho v současnosti nabízí školy ve Středočeském, Zlínském, Moravskoslezském kraji a v Praze, nejméně naopak v Plzeňském a Pardubickém kraji.

16.4.2017

Zemana by volilo 37 procent lidí, Horáčka s Drahošem asi pětina

Miloše Zemana by v příští prezidentské volbě volilo 37 procent lidí. Na druhém místě by v prvním kole skončil textař a podnikatel Michal Horáček s 20 procenty, třetí pak bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se 17 procenty. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. K volbám by nyní přišly více než dvě třetiny Čechů.

16.4.2017

Horáček začal sbírat podpisy, za favorita volby se nepokládá

Textař a podnikatel Michal Horáček v neděli zahájil podpisovou kampaň pod nominační petici pro prezidentskou volbu. Lidé mohou podepsat archy na čtyřech stovkách míst po celé zemi, sbírat budou i dobrovolníci mezi svými příbuznými a známými. Horáček, který se účastnil sběru podpisů v petičním stánku na náplavce Rašínova nábřeží v Praze, se za favorita druhé přímé volby hlavy státu nepokládá. Uskuteční se začátkem příštího roku

16.4.2017

Duka v katedrále svatého Víta připomněl význam vzkříšení Krista

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka připomněl v neděli na mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě význam vzkříšení Krista. V zaplněném chrámu vyzdobeném bílými květinami u příležitosti největší slavnosti křesťanského církevního roku, zmrtvýchvstání Ježíše Krista, zdůraznil, že smrtí život nekončí. Při liturgii zazněla Missa in D Františka Xavera Brixiho.

16.4.2017

Dětské skupiny jsou stále oblíbenější

V Česku funguje už 300 dětských skupin, do nichž mohou rodiče dát své malé děti na hlídání. Pro předškoláky je v nich 3.913 míst. Média o tom informoval mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Za poslední rok tak v ČR přibyly dvě stovky dětských skupin. Loni v dubnu jich ministerstvo evidovalo sto se 1.455 místy. Zákon o dětských skupinách platí od listopadu 2014. Resort tuto službu hlídání dětí eviduje. 

16.4.2017

ODS navrhla obnovit dětské praktiky jako samostatný obor vzdělání

Skupina poslanců opoziční ODS navrhla obnovit praktické lékařství pro děti a dorost jako základní opor specializačního vzdělávání. Jde o již ohlášenou reakci na nedávno schválenou novelu, jež tento obor slučuje s pediatrií. Podle občanských demokratů není ke spojení oborů důvod

AKTUALIZOVÁNO
16.4.2017

V sauně zemřely dvě ženy. Zlomila se klika a nedostaly se ven

/FOTOGALERIE/ - K tragédii došlo včera v Robousích na Jičínsku. O život zde přišly dvě ženy, matka s dcerou, které se saunovaly u svých známých v zahrádkářské kolonii. V sauně se totiž ulomila klika a obě ženy tam zůstaly uvězněné.

16.4.2017

Za bombu v autobuse viní obžaloba syna konkurenčního dopravce

Za umístěním bomby do zaplněného autobusu mířícího z Prahy do Varny byl konkurenční boj mezi dálkovými dopravci. Tvrdí to obžaloba, kterou mají média k dispozici a kterou začne v květnu projednávat pražský městský soud. Státní zástupce z činu viní Rusa Vasilije Ponomareva, jehož otec provozuje pravidelnou linku na dané trase, a Čecha Tadeáše Ševčíka. Za pokus o obecné ohrožení hrozí oběma mladíkům osm až 15 let vězení.

16.4.2017

Nejdražší je pes v paneláku, stojí tisíce korun ročně

Pořídit si psa do domácnosti není samo o sobě levnou záležitostí. Přesto se lidé nebrání je mít například v panelovém domě. Poplatky za psí miláčky se ale liší a to nejen podle místa trvalého bydliště majitele, ale i podle počtu psů. Ve všech místech na Boleslavsku platí chovatelé v panelácích více peněz než v rodinných domech. Pejsci z bytů totiž musí být venčeni na veřejných prostranstvích.

15.4.2017

Meteorologové předpovídají mrazy, zahrádkáři jsou jako na trní

Meteorology předpovídané ochlazení, které se má projevit už v noci z dneška na neděli, přidělává vrásky zahrádkářům. Mají obavu, aby nízké teploty neuškodily ovocným stromům, hlavně meruňkám, broskvím a švestkám.    

15.4.2017

Implantáty s diamantovým prachem či grafenem by mohly vydržet déle

Vědci z plzeňského biomedicínského centra zkoumají v současné době dva materiály, které by mohly buď zvlášť nebo oba dohromady prodloužit životnost kloubních náhrad až o několik desítek let. Jedná se o diamantový prach a grafen.

15.4.2017

Do konce dubna vydrží chladné a deštivé počasí. V noci se objeví mrazy

Počasí do konce dubna bude chladné a deštivé, s minimálními teplotami pod nulou. Na začátku května se sice oteplí, ale teploty stále zůstanou pod průměrem pro toto období. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

15.4.2017

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů, pořízené během uplynulého týdne.

15.4.2017

Novodobý trend? Děti se rodí mimo manželství čím dál víc

V Česku loni opět přibylo dětí, které přišly na svět mimo manželství. Nesezdaným rodičům či svobodným matkám se loni narodilo bezmála 54 700 chlapců a děvčat, zhruba o 1 750 meziročně víc. V minulém roce tak tvořili téměř 49 procent narozených. Podíl od konce 80. let každý rok roste. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

15.4.2017

Služba diplomatů bude mít vlastní pravidla, Senát to zřejmě umožní

Zahraniční služba zřejmě získá vlastní zákonná pravidla. Mají upravit pravomoci konzulárních úřadů, zlepšit podmínky práce diplomatů a zjednodušit jejich střídání. Umožní také vysílat na místa velvyslanců lidi, kteří nejsou v pracovním poměru k ministerstvu zahraničí. 

15.4.2017

Platy zaměstnanců NKÚ by měl upravit platový řád, navrhují poslanci

Platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu by měl nově upravovat Platový řád NKÚ, který by navrhoval prezident úřadu a schvaloval rozpočtový výbor Sněmovny. Stanovení platů zaměstnanců by tak nemělo být závislé na nařízení vlády, kterou úřad jako nezávislá ústavní instituce kontroluje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies