VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

AKTUALIZOVÁNO
7.6.2017

Tajné služby budou pod větší kontrolou. Sněmovna schválila novelu

Pod sněmovní kontrolu zřejmě budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců bude navíc dohlížet taky pětičlenný nezávislý orgán. Předpokládá to vládní novela zákona o zpravodajských službách, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy 127 ze 150 přítomných poslanců.

7.6.2017

Miloš Zeman ve Vietnamu: svého kolegu pozval do plzeňského pivovaru

/VIDEO/ Češi by mohli do Vietnamu cestovat bez víz a navíc přímou leteckou linkou Praha – Saigon. Dohodli se na tom český prezident Miloš Zemana a vietnamský prezident Tran Dai Quang během Zemanovy návštěvy Vietnamu. Zeman vietnamského prezidenta pozval na návštěvu Prahy s ochutnávkou piva v plzeňském pivovaru. Zeman by do Vietnamu rád dodával i zbraně, zdůraznil, že embargo neexistuje.

AKTUALIZOVÁNO
7.6.2017

Konec kožešinových farem v Česku! Zákaz by měl platit od ledna 2019

/VIDEO/ Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2019. Normu posoudí Senát. Jednání o novele dnes bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46 tisíc lidí.

7.6.2017

Sněmovna ocenila hrdinství legionářů z bitvy u Zborova

Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.

7.6.2017

Senát schválil předlohu k posílení kybernetické bezpečnosti

Zákon o kybernetické bezpečnosti se bude vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě. Především budou muset hlásit případné bezpečnostní incidenty. Novela, jež nyní zamíří k podpisu prezidentovi, navíc předpokládá vznik samostatného úřadu pro kybernetickou bezpečnost. V současnosti tato oblast spadá pod Národní bezpečnostní úřad.

AKTUALIZOVÁNO
7.6.2017

Odposlechy platí, rozhodl Nejvyšší soud

David Rath je na dně, ministr spravedlnosti Robert Pelikán má radost. Starosti má soudce Robert Pacovský, jemuž se kauza vrací na stůl. Pětiletá anabáze po dnešním verdiktu Nejvyššího soudu (NS) pokračuje.

7.6.2017

Dukovany se prohnalo tornádo: hasiči si vyzkoušeli ojedinělé cvičení

/ANKETA/ V troskách zavalení lidé a poničená jaderná elektrárna Dukovany – takové byly následky tornáda, které se v úterý prohnalo Moravou. Alespoň ve scénáři cvičení hasičů, kteří si vyzkoušeli práci v jednom z nejstřeženějších areálů v zemi.

7.6.2017

Vyškrtnutí Zimoly je jen dětinská pomsta, říká Jindřich Florián

Jedním z členů jihočeské ČSSD, který odstoupil z kandidátky strany je i českokrumlovský primář Jindřich Florián. Deníku objasnil své opravdové pohnutky.

6.6.2017

Matematiku plus si vybralo na dva tisíce dětí, univerzitu mají v kapse

Patří matematika k předmětům, z nichž by všichni středoškoláci měli skládat maturitu? A je důvod se jí bát? Většina dětí školou povinných by asi odpověděla na první otázku záporně a na druhou kladně. Absolventi gymnázií, kteří včera převzali v Senátu diplom, by odpověděli opačně. Nepovinnou maturitní zkoušku totiž skládali z matematiky plus, která po roce 2013 nahradila zrušenou obtížnější úroveň. Deset chlapců a jedna dívka náročnější test zvládli na plný počet bodů či o jeden méně.

6.6.2017

Pokuta za záměnu embryí? 800 tisíc korun

Za záměnu embryí dvou žen při umělém oplodnění dostala brněnská klinika Reprofit od státu pokutu 800 tisíc korun. Klinice hrozila sankce až jeden milion korun. Firma FutureLife, která kliniku vlastní, se může proti pokutě odvolat. Proto nyní nechtěly firma ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, který sankci udělil, případ blíže komentovat.

AKTUALIZUJEME
6.6.2017

Hasiči mají kvůli bouřce napilno. Především odčerpávají vodu

Silný déšť zatopil několik sklepů na Rychnovsku ve východních Čechách a zásahy stále pokračují.

6.6.2017

Kardinál Vlk je kandidátem sněmovny na státní vyznamenání. Co Zeman?

/ANKETA/ Sněmovna dnes navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání kardinála Miloslava Vlka in memoriam, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou in memoriam. Na seznamu, jenž čítá celkem 36 jmen a který dolní komora schválila, figurují také historik Petr Čornej, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček.

6.6.2017

Hnutí Úsvit opouští další člen. Poslankyně Hnyková nesouhlasí s krajními názory

Poslankyně Jana Hnyková vystoupila z hnutí Úsvit a opouští i jeho poslanecký klub. Své rozhodnutí dnes na tiskové konferenci zdůvodnila nesouhlasem s názory, které nyní zastává vedení hnutí. Hnyková si poslanecký mandát do říjnových voleb ponechá, nejedná ale se žádnou stranou o tom, že by do ní vstoupila.

6.6.2017

Rathův spor s žalobcem za výroky v médiích? Odložen

Soud dnes nezačal projednávat žalobu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na státního zástupce Petra Jiráta, v níž se domáhá omluvy a finanční satisfakce za výroky, které o něm Jirát řekl médiím. Rath se pokusil žalobu neúspěšně rozšířit také na stát. Jeho advokát Adam Černý se proti tomu odvolal, a tak se případem bude muset zabývat odvolací soud. Jednání bylo odročeno na neurčito.

6.6.2017

Ministryně: Peníze na růst mezd nepedagogů dostanou kraje do týdne

Peníze na desetiprocentní nárůst platů pro nepedagogické pracovníky ve školství, který má platit od letošního července, by kraje měly dostat do týdne. Rozděleno mezi ně bude 800 milionů korun. Ministerstvo financí to schválilo, řekla dnes ministryně školství Kateřina Valachová po schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným.

6.6.2017

Rakouský prezident chystá na konec června oficiální návštěvu Česka

Na dvoudenní oficiální návštěvu České republiky přijede 26. června rakouský prezident Alexander Van der Bellen, který se funkce hlavy státu ujal v lednu. Během návštěvy se setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem, který ho koncem března na návštěvu pozval. Společně se pak zúčastní česko-rakouského podnikatelského fóra. Na webu Pražského hradu o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

AKTUALIZOVÁNO
6.6.2017

Ať se Češi vyhnou okolí London Bridge a Borough Market, radí diplomaté

České velvyslanectví v Londýně i nadále doporučuje českým občanům, aby se zcela vyhnuli oblastem London Bridge a Borough Market, kde v sobotu útočili teroristé. Stanice metra London Bridge a Borough jsou již otevřeny, ale kvůli vyšetřování je několik ulic v oblasti stále uzavřeno.

6.6.2017

Čeští astronomové objevili planety nebezpečné pro Zemi

Čeští astronomové poukázali na novou větev meteorického roje Taurid, v němž jsou planetky nebezpečné pro Zemi. Země se s touto větví potkává každých několik let po dobu asi tří týdnů. Během této doby významně roste pravděpodobnost srážky s planetkou. Roj obsahuje tělesa o velikosti od několika milimetrů do několika desítek metrů, nejméně dvě planetky mají rozměr od 200 do 300 metrů. 

6.6.2017

Robejšek bude kandidovat z posledního místa

Mentor a zakladatel Realistů Petr Robejšek bude kandidovat do sněmovny v Praze z posledního místa. „Chci posílit naši stranu a podpořit ostatní lídry. Svou roli však vidím jinde, jsem politický myslitel, komunikátor a neskromně si troufám říct, že i hlas, který má ve společnosti váhu."

6.6.2017

Cenu vévody z Edinburgu dostalo 59 studentů

Prestižní bronzové a stříbrné ocenění vévody z Edinburghu (DofE) dnes převzalo z rukou zástupce britské velvyslankyně v Praze Anguse Stewarta 59 studentů. Ocenění za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice mohou získat mladí lidé do 24 let. 

6.6.2017

Vilu postavenou na černo v parku zlegalizoval. Teď od ní vyhání lidi míchačkou

Přijdete na veřejné hřiště určené ke sportování, řádně zaplatíte pronájem, ale klid na hraní nemáte, protože majitel sousedního pozemku se vám snaží hru kazit. Argumentací, překážením na hřišti a nakonec hlukem stavební míchačky. Nejde o scénu absurdního divadelního dramatu, ale příběh z pardubického parku Na Špici.

6.6.2017

ČSSD, lidovci i TOP 09 jsou pro zavedení eura, ODS ho odmítá

ČSSD chce, aby Česko rychle vstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm pro zavedení jednotné evropské měny. Euro chtějí zavést i KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Společnou měnu naopak odmítá ODS. Uvedli to představitelé stran na dnešní debatě pořádané Hospodářskou komorou ČR. Proti rychlému zavádění eura se ve Sněmovně vymezilo i hnutí ANO.

6.6.2017

Sněmovna by měla vydat Novotného a Borku ke stíhání

Sněmovna by měla vydat Josefa Novotného a Jaroslava Borku k trestnímu stíhání. Plénu to dnes doporučil mandátový a imunitní výbor, řekla novinářům jeho předsedkyně Miroslava Němcová. Policie chce oba poslance obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Dolní komora by mohla o vydání rozhodnout podle informací Němcové ve středu.

6.6.2017

Republiku bičují silné bouřky, hrozí přívalové deště s krupobitím

Silné bouřky, které doprovází nárazový vítr, krupobití a přívalové srážky, zasáhly Střední Čechy, Vysočinu a Východní Čechy. Směřují k východu. V místech přívalových dešťů se mohou rozvodnit potoky a menší řeky, voda může zatopit níže položená místa a sklepy nebo podemlít komunikace.

6.6.2017

CVVM: Podíl Čechů spokojených s členstvím v EU vzrostl na třetinu

Spokojenost Čechů se členstvím země v Evropské unii za rok stoupla. Letos v dubnu ji vyjádřilo 32 procent občanů, zatímco před rokem jich bylo 25 procent. Vzrostl také podíl lidí, podle kterých má být Česko unijním členem. Tento názor sdílí tři z pěti lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zjišťovalo názor zhruba tisícovky občanů mezi 3. a 13. dubnem.

6.6.2017

Český Youtube v novém. Je z něj bulvár, říká Jirka Král

/ROZHOVOR/ Jeden z nejznámějších českých youtuberů Jirka Král vystoupil spolu se svým bratrem Petrem na pražském mezinárodním festivalu reklamy Piaf. Postěžoval si mimo jiné, že cílová skupina youtuberů se mění a s ní i obsah youtuberských videí, v nichž začíná přibývat negativity.

6.6.2017

Byrokracie dusí předzahrádky. Pomůže koncept Smart City?

Praha - Získat povolení k umístění předzahrádky je v metropoli oříšek. Situaci zlepšíme, slibuje magistrát.

6.6.2017

Kvůli havarovanému supersportu Tržila policejní prezident neodvolá. Čeká

Aby odešel z funkce, mělo podle spekulací tlačit vedení policie na ředitele jihomoravských policistů Leoše Tržila. Za to, že povolil zástupci šéfa hradního protokolu Vladimíru Krulišovi jízdu ve sportovním autě za čtyři miliony korun, které minulý týden havarovalo v brněnských Chrlicích. Vedení policie odvolání ředitele dosud odmítá.

6.6.2017

V ANO lídry vybírá Andrej Babiš, v ČSSD pár straníků

/INFOGRAFIKA/ Lidovým domem otřásl čerstvý průzkum agentury TNS Kantar, který sociálním demokratům přisoudil čtvrté místo a desetiprocentní preference. Možná stejně špatnou zprávou pro tvůrce jejich volební strategie jsou informace o tom, kolik členů strany se rozhodlo stát spolutvůrci kandidátních listin.

5.6.2017

Senátoři za Zelené vyzvali ministra Chvojku k prosazení zákonů o NKÚ

Senátoři za Zelené vyzvali ministra Jana Chvojku (ČSSD), aby ještě na nynější schůzi Sněmovny prosadil zákony o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Výzvu, kterou adresovali také šéfům sněmovních frakcí, dnes jejich jménem poskytl senátor Ladislav Kos (za SZ, Piráty a KDU-ČSL). 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies