Smlouvu o pronájmu parku uzavřela na konci března městská organizace Veřejná zeleň města Brna se šéfem sdružení Dělnická mládež Erikem Lamprechtem.

„Pokud město Brno myslí nesouhlas s neonacistickým pochodem vážně, pak nemůže pronajímat jeden ze svých historických parků neonacistům. Nemůže jim umožnit stavět pódia a ozvučovací aparaturu na nákladně udržovaných trávnících a nemělo by jim povolit vjíždět do parku auty,“ prohlásil mluvčí iniciativy Jiří Koželouh.

Odvolal se přitom na zasedání zastupitelstva Brna z pátého dubna. „Přijalo usnesení, které plánovaný pochod Brnem odsuzuje jako nenávistnou akci. Paradoxně však městská Veřejná zeleň města Brna uzavřela se svolavatelem akce smlouvu,“ zlobil se Koželouh.

Dodal přitom, že město má legální možnost smlouvu vypovědět. „Podle článku VI.1 této smlouvy může pronajímatel od smlouvy odstoupit. Svolavatel akce se prokazatelně chystá park využít v rozporu se sjednaným účelem, oslavou svátku práce. Onderka by měl využít svých pravomocí a iniciovat zrušení smlouvy,“ řekl Koželouh.

Podle aktivistů uvedl svolavatel akce Erik Lamprecht představitele městské společnosti v omyl, když tvrdil, že si park pronajímá pro oslavu svátku práce. „Akce přitom podle informací na internetových stránkách organizátorů má vyzývat k potlačování práv a svobod lidí jiných národností. Zve na ni přímo také neonacistický Národní odpor,“ tvrdil Koželouh.

Čtěte také: Prvomájový průvod Dělnické mládeže bude