Praha - Národní knihovna už má přesný plán, jak naloží s historickou budovou Klementina, až se v roce 2011 přestěhuje do nových prostor na Letné.

Kromě tohoto sídlla, jež vznikne podle návrhu architekta Jana Kaplického, staví se nedaleko v Dejvicích také nová budova Státní technické knihovny, která dosud také právě v Klementinu sídlí. 

"Zčásti bude Klementinum pořád knihovnou, zůstane zde Slovanská knihovna a hudební a historické fondy. Zčásti se ale hodně promění. Plánujeme nové výstavní expozice a prohlídkové trasy, nový konferenční sál, rozšíření galerie. Část Klementina bude pronajímat vzdělavácím a kulturním institucím," říká ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.




Auta pod zem, stromy nad ně

Kromě vnitřních úprav plánuje knihovna také změny v klementinských nádvořích. "Chceme postavit podzemní garáže, abychom vyhnali auta z nádvoří, zbavili se tam asfaltu a místo něj vytvořili barokní zahradu. Vznikne tak unikátní klidný prostor v centru Prahy," plánuje ředitel knihovny Ježek.

Že takové místo zavalí příval turistů, bere jako fakt. "Chápu obavy, že tady bude moc turistů, ale to už je nakonec i dnes. Navíc ty prostory mají být otevřené všem. Nezajímá mne, jestli je využije člověk z Prahy 1, Vysočan anebo třeba Londýna."

Národní knihovně nyní zbývá sehnat na všechny projekty peníze. Spolu se stavbou nové budovy na Letné by měly přijít na 2 miliardy korun.

Právě o financování mluvil s Ježkem předminulý týden premiér Topolánek. Zatím mu je neslíbil. Jen vyjádřil naději, že se ve státní kase najdou.

Klementinum dnes a po roce 2011. Podívejte se:

I. podlaží

Dnes Po roce 2011 Všeobecná studovna v bývalém letním refektáři pro 200 čtenářů Konferenční sál pro 200 posluchačů Studovna vědeckých pracovníků Multifunkční konferenční sál pro menší semináře Referenční centrum (počítačová pracovna) Workshop Galerie Klementinum. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet, jak se vyráběla kniha ve středověku, jak se tiskne na tiskařském lisu anebo jak se vyrábí papír. Hala služeb - přístavba od architekta Ladislava Machoně z roku 1924, dnes slouží pro výdej a příjem knih Vstupní hala do Klementina s muzeum shopem - Národní knihovna plánuje do Machoňovy přístavby prorazit nový vchod, který by byl hlavním vstupem celé budovy. Na schválení si však bude muset počkat u památkářů.

II. podlaží

Dnes Po roce 2011 Provozní prostory knihovny Soubor expozicí z dějin Klementina, vývoje písemnictví i české historie: Matematické muzeum, Jezuité v Klementinu, Mozarteum a hudba v Klementinu, Muzeum písemnictví Studovna rukopisů a starých tisků Expozice Stavební vývoj Klementina Státní technická knihovna, která sídlí v bočním traktu Klementina, se přesune do nové budovy v Dejvicích. Místo ní zde dostanou prostor Slovanská knihovna, která se na Letnou stěhovat nebude a Ředitelství Národní knihovny

III. podlaží

Dnes Po roce 2011 Provozní prostory knihovny Tam, kde jsou dnes regály přeplněné knihami, najde po roce 2011 nové místo Studovna hudebních a historických fondů i její depozitáře

IV. podlaží

Dnes Po roce 2011 Provozní prostory knihovny Místo depozitářů bude v knihovně sídlit řada nových institucí. Národní knihovna již předběžně jedná o pronájmech s Knihovnou Václava Havla, Filozofickou fakultou UK, Pražskou komorní filharmonií, Svazem českých knihkupců a nakladatelů anebo Českým PEN klubem.