Praha - Radek Mikula dnes podal stížnost proti výstavě preparovaných lidských těl v pražské Lucerně. Tvrdí, že organizátoři porušili zákon o pohřebnictví, a žádá, aby radnice v Praze 1 výstavu uzavřela.

Dagmar Militká z oddělení přestupků první městské části zatím nechce výsledek přestupkového jednání předjímat. "Oznámení o přestupku ještě ani nemáme," řekla Aktuálně.cz Militká.

Podle právníka Jana Černého z advokátní kanceláře Černý-Raupachová je výstava skutečně na hraně zákona a úřad by se měl podnětem zabývat. "Je to odklon od vystavování například mumií, které se ukazují decentně a s úctou," řekl Aktuálně.cz Černý.

Mrtvoly nejsou v rakvi

Mikula tvrdí, že organizátoři přestupují zákon o pohřebnictví, protože lidské pozůstatky nejsou vytaveny v rakvi. S mrtvými těly nebylo navíc zacházeno podle Mikuly důstojně, jak zákon vyžaduje, protože těla byla upravena.

"Podobně se porušuje příslušné ustanovení instalováním lidským pozůstatků do poloh souvisejících s pohyby, které jsou typické například pro sport," uvedl Mikula.

Ve svém podání, které má Aktuálně.cz k dispozici, Mikula navíc podezřívá organizátory pražské výstavy z porušení zákona během přepravy mrtvých těl z Číny.

ČTĚTE SPECIÁL:
Mrtvá těla v Lucerně - vše o výstavě

Chybí mi úcta k lidským tělům

Radek Mikula tvrdí, že civilizace má určité hranice, která by neměla překračovat. "Patří k nim i úcta k lidským tělům," řekl Aktuálně.cz Mikula. Ztotožňuje se s protestem České anatomické společnosti, která výstavu odsoudila.

"Těla jsou upravena tak, aby vzbudila dojem aktivity živých jedinců a vyvolala senzaci. To považujeme do značné míry za pobuřující," stojí v prohlášení lékařů. "Součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky. Nesmí být dotčena důstojnost zemřelého a mravní cítění pozůstalých i veřejnosti."

Jelikož Mikula chtěl, aby kritika výstavy měla i nějaký konkrétní dopad, podal oznámení o přestupku.

Protirežimní aktivista

Mikula sám sebe označuje jako protirežimního aktivistu. Studoval slavistiku, kterou ovšem nedokončil, a nyní je nezaměstnaný. Účastní se různých protikapitalistických a ekologických demonstrací. Tyto akce ho přivedly k tomu, aby se více zajímal o právo.

"Aby mě policie nebo justice nemohly kriminalizovat," vysvětluje Mikula. Dodal, že v jeho právních kauzách mu pomáhá jeden novinář.

Praha se stala prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde je výstava "Bodies… The Exhibition" instalována. Expozice, na níž základní vstupné činí 349 korun, bude přístupná až do 28. října.

V první den výstavy přišly stovky lidí, ale v podvečer lidé vstupovali do sálu jen zřídka. Například v Amsterodamu měly o výstavu zájem až tři tisíce návštěvníků denně.

"Každé tělo je důkladně vybíráno za účelem ukázat na něm jeden z důležitých tělesných systémů. Když je pak člověk vidí pohromadě, má kompletní obrázek," sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel výstavy Roy Glover.

"Samozřejmě, pokud děláte něco, co je takzvaně na hraně, vytváří to tlak a kontroverzi. Jsou pochopitelně lidé, kteří tvrdí, že tělo má být pohřbené," uvedl k protestům.