Jeden z Pitrových advokátů Jiří Teryngl řekl Aktuálně.cz, že včera jeho klient ve vězení nebyl, nyní neví, kde přesně je. "O žádosti o odklad také nevím, její podání nemohu potvrdit, ani vyloučit," řekl.

O tom, co bude dál, se rozhodne na základě lékařských zpráv. Pitr dostal trest za daňové delikty. Je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi.

Ve dvanáct let starém případu byl s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Provod byl rovněž odsouzen k pěti letům. Podnikatelé sice od počátku vinu popírali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun.

V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. Podnikatelé poté neúspěšně žádali obnovu procesu.

Jako nové důkazy předložili harddisky z počítačů s účetnictvím firmy Centrum, v níž kdysi Pitr působil. Soud ale nepřesvědčili o tom, že by měl být případ znovu projednán.

Znalec v oboru ekonomie uvedl, že zaznamenané údaje jsou jen torzem účetnictví, z něhož nelze dovodit, zda byl uplatňován nárok na vrácení DPH. V účetnictví podle něho ale byly závady a nesrovnalosti v datování. Ve vězení zatím nejsou ani další dva odsouzení, kteří dostali nepodmíněné tresty.

Majiteli karlovarského golfového areálu Jiřímu Syrovátkovi, který dostal pět let vězení, soudce povolil odklad nástupu do výkonu trestu ze zdravotních důvodů o půl roku. Syrovátka se má podrobit operaci, a pokud bude jeho stav dobrý, měl by nastoupit do vězení koncem listopadu.

Podnikatel Vratislav Romanovský, který dostal šest let, žije v Austrálii a je na něho vydán mezinárodní zatykač. Někdejší likvidátor firmy Centrum Milan Jungr byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu.