VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda přežila hlasování o nedůvěře, Paroubek pohořel

PRAHA - Ve sněmovně neprošeljeho návrh navyslovení nedůvěry vládě.Paroubek přitom před čtyřmi dny předpověděl, žeTopolánkův tým padne do tří měsíců.Dnes se tedy poprvé mohlo ukázat, jak reálné jejeho politické proroctví.

20.6.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Jiří Paroubekneuspělpři pokusu napodobit svého předchůdce Miloše Zemana:být šéfem sociální demokracie azároveň úspěšným prognostikem.

Vládu podrželi nejen koaliční poslanci, ale také dva bývalí členové ČSSD, poslanci Pohanka a Melčák, díky kterým už dříve vláda vůbec mohla začít vládnout.

Mirek Topolánek však nemá vyhráno - okamžitě po hlasování o vládě svolal Vlastimil Tlustý, největší kritik reformy z řad ODS, tiskovou konferenci, na které oznámí vznik frakce uvnitř ODS.

Čunek i další vady

Sociální demokratési vynutili hlasování o nedůvěře vládě především kvůli kauze Čunek. A už jejich první vystoupení ukázala, že se pečlivě připravili. Jeden za druhým vystupovali a vypočítávali, co se jim nelíbí na vládě.

Paroubekkabinetoznačil za vládu zrady, tmářství a vulgarity. Slíbil také, že až se ČSSD vrátí do vlády, zruší některé zákony, s nimiž přichází současná vláda - například ty, které zavádí placení u lékaře.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka zaseoznámkoval Mirka Topolánka: je prýnejslabším premiérem od roku 1918.

Jak probíhalo jednání ve sněmovně:

12:04

Ze 198 přítomných poslanců a poslankyň, bylo 97 pro vyslovení nedůvěry a 101 proti.

12:01

Vláda nepadla. Nedůvěru jí opozice nevyslovila. Nyní se čeká na oficiální oznámení výsledků hlasování.

11:35

Poslanci hlasují. Miloš Melčák i Michal Pohanka hlasovali proti návrhu na vyslovení nedůvěry. Z lavic koaličních stran se po jejich hlasování ozval potlesk.

11:27

Hlasovat poslanci začnou v 11:32.

11:23

Hlasování zatím nebude, přihlásil se ještě šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Podle mého soudu nemá vláda už teď důvěru občanů. Myslím, že po reformách ještě poklesne." "Všichni poslanci KSČM budou dnes hlasovat pro nedůvěru vládě," prohlásil Kováčik.

11:13

Zatím posledním přihlášeným do rozpravy před hlasováním je předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Vyjmenoval nedostatky, z nichž každý by mohl podle jeho slov stačit na vyslovení nedůvěry vládě. "Vadí nám, že vláda ignoruje většinový názor společnosti o radarové základně USA v ČR. Vadí nám, že vláda není schopna zaujmout jednotný postoj k EU. Vadí nám podivné lanaření přeběhlíků," říká Hašek. Hlavním důvodem, proč je ČSSD připravena vyjádřit vládě nedůvěru, je ale kauza Čunek. "Jsme zde proto, že místopředseda je obviněn z korupce. Jsme zde proto, že Jiří Čunek odmítá vzít tuto situaci na vědomí."

10:55

Slovo dostal bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček. Výhrady má především k vládní reformě financí. "Pod krycím názvem reforem, vláda nabízí ještě větší přerozdělování ve prospěch stovky tisíc nejbohatších." Kritice podrobil také privatizace a vysoké ceny elektřiny od elektrárenského giganta ČEZu.

10:48

Prezident Václav Klaus dnes během návštěvy Prahy 7 řekl, že by případný pád vlády narušil stabilitu země. "Pokud by se stalo něco negativního, a pokud by to vedlo k pádu vlády, tak samozřejmě stabilitu země by to velmi velmi narušilo. A jako prezident republiky samozřejmě nemohu eventuálně takovouto věc vítat nebo se z ní těšit," uvedl prezident.

10:30

Dalším z řady sociálnědemokratických řečníků je Jan Hamáček. Ten apeloval na zelené, aby se zachovali podle svých zásad a postavili se Čunkově setrvání ve vládě. Zeleným předal také dárek. Zelené tričko, na kterém je nápis "I já jsem Čunkův hlas". To má být narážka na trička s nápisem "Ani já nejsem Paroubkův hlas", která si zelení oblékli před rokem, aby tak demonstrovali, že ani jeden z nich nebude hlasovat s ČSSD proti koalici. "Chtěl jsem jim připomenou, že nesou odpovědnost za přítomnost Jířího Čunka ve vládě a měli by konat," řekl Aktuálně.cz Hamáček.

10:19

Občanskodemokratický rebel Vlastimil Tlustý svolal tiskovou konferenci ke vzniku parlamentní platformy za naplnění programu ODS. Začíná 15 minut po skončení dnešní mimořádné schůze.

10:07

Bohuslav Sobotka prohlásil, že Mirek Topolánek je nejslabší předseda vlády od roku 1918.Vypočítává jeho chyby, jak je sám vidí. "Nemá morální autoritu, nedokáže se rozhodovat tak, aby nás všechny nedostával do naprosto tristních situací."

10:01

David Rath si přinesl k řečnickému pultíkučeskouvlajku a vlajku Evropské unie.

9:48

Šéf komunistů Vojtěch Filip kritizuje systém, v němž je k vyslovení nedůvěry vládě potřeba pouhá většina (tedy nejméně 101 hlasů) ze všech poslanců, zatímco pro získání důvěry stačí tentýž podíl z přítomných.

9:38

Za řečnickým pultem se střídají vysocí představitelé ČSSD a kritizují jednotlivé ministry a vládu jako celek. Na paškál si berou údajnou neschopnost koaličních ministrů pohybovat se v unijních strukturách nebo reformu veřejných financí. "Sečteno podtrženo, tato vláda nezvládá svojí roli, neumí to," bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Z vystoupení prvních sociálně demokratických řečníků je zřejmé, jak bude dnešní jednání vypadat. Už dříve sociální demokraté oznámili, že chtějí využít debatu před hlasováním o nedůvěře vládě k tomu, aby upozornili na údajné nedostatky vládní politiky.

9:18

Stále řeční předseda nejsilnější opoziční strany Paroubek"Zásah nejvyšší státní zástupkyně přišel v poslední chvíli. Protože nebýt zásahu, mohla být vláda v tuto chvíli už v troskách," myslí si Paroubek. Následuje kritika vládních reforem. Česko podle Paroubka čeká zdražování potravin a energií. "Dalším experimentem z vládní dílny jsou poplatky u lékaře, které zasáhnou sociálně nejslabší," hřímá bývalý ministerský předseda a upozorňuje, že jakmile se sociální demokracie dostane do vlády, poplatky zruší. Je to vláda plná skandálů, vulgarity a tmářství, prohlásilšéf ČSSD.

9:07

Šéf ČSSD Jiří Paroubek začíná jako první řečník. "Poslední kapkou podat návrh na vyslovení nedůvěry vládě bylo to, co se děje v kauze Čunek." "Nám jde především o to, upozornit na nepřijatelné praktiky koaliční vlády," vysvětluje předseda ČSSD Jiří Paroubek důvody, které sociální demokraty vedly ke svolání mimořádné schůze.

9:01

Předseda sněmovny Miloslav Vlček zahájil schůzi. V sále je zatím 165 poslanců z dvou set. Vlček čte seznam omluvených. Schůze bude mít jediný bod: vyslovení nedůvěry vládě, konstatuje Vlček."Posaďte se, kolegové, ať můžeme začít," prosí Vlček poté, co chce začít mluvit Jiří Paroubek.

8.45

Ve sněmovně je zatím klid, poslanci se teprve scházejí do jednacího sálu. Čeká se, že v průběhu dopolední (a možná i odpolední) debaty budou vystupovat hlavně opoziční politici. ČSSD si jako terč určila Jiřího Čunka, americký radar na Brdech a reformu veřejných financí.

8.30

Vlastimil Tlustý (ODS), jeden z největších kritiků vládní reformy veřejných financí, dnes oznámí vznik frakce uvnitř ODS. Už dopředu ale dal najevo, že to na dnešní jednání o nedůvěře vládě nebude mít žádný vliv. On i jeho stoupenci hodlají hlasovat pro Topolánkův tým.

Paroubek: Republika má vládu skandálů, vulgarity a tmářství

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek míní, že vláda selhává v mnoha ohledech. Má prý zmatenou zahraniční politiku, svou reformou útočí na nejchudší, drží si ve svém středu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka obviněného z korupce a navíc vládne jen díky "přeběhlíkům", bývalým poslancům ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Je to vláda plná skandálů, vulgarity a tmářství, prohlásil dnes šéf ČSSD v projevu ke sněmovně.

autor: ČTK

Topolánek: Hlasování o nedůvěře byla jen ztráta času

Za ztrátu času označil premiér Mirek Topolánek (ODS) dnešní hlasování poslanců o nedůvěře jeho vládě. Soudí, že místo toho se mohla sněmovna věnovat věcným tématům, které zajímají občany. Vzhledem ke křehké většině koalice ovšem čeká, že to nebyla poslední snaha opozice svrhnout kabinet.

"Je to pro mě jenom ztráta času, kterou jsme mohli věnovat užitnější práci," řekl Topolánek novinářům poté, co opozici nezískala potřebných 101 hlasů nutných k vyslovení nedůvěry. Na dotaz, proč nijak nereagoval na kritické výtky opozice, prohlásil: "Na to nebylo co říct, bylo to třeba jen vydržet".

Topolánek si myslí, že místo "mantry" o takzvané Kubiceho zprávě, kterou ČSSD neustále opakuje, by se politici měli zabývat skutečnými problémy země. Levice podle něj další den obstrukcemi zablokovala diskusi o věcných tématech. "I ze stokrát opakované lži se nakonec nestane pravda," uvedl premiér.

autor: ČTK

20.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
26 10

Vláda projedná sloučení tarifů, někteří lidé by se dočkali zvýšení platu

Prezident Miloš Zeman.
18 16

Zemanova návštěva USA se odkládá. Kvůli krizi s KLDR, řekl Kmoníček

Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

Co je moc, to je moc. Krajskému soudu v Ostravě došla trpělivost s někdejším kandidátem na prezidenta republiky a kanadským podnikatelem českého původu Jiřím Včelařem Kotasem (64 let). Ten jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů světoznámých malířů.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D1: zemřel řidič dodávky, za tragédii může stojící kolona

Brno /FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna museli z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dopravu se podařilo uvolnit až krátce před půl sedmou večer. „Kolony se začínají pomalu rozjíždět," informovala mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Kejval podepsal přihlášku na OH do Pchjongčchangu. Úspěch popřál i Zeman

Povinná formalita je splněna. Přesně 289 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu podepsali prezident Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval oficiální přihlášku českého týmu. Ta i podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jsou podmínkou k účasti sportovců v Jižní Koreji.

Seznam významných dnů se zřejmě rozšíří. O dva týkající se světové války

Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Doplnění zákona o státních svátcích dnes schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies