Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda přežila hlasování o nedůvěře, Paroubek pohořel

PRAHA - Ve sněmovně neprošeljeho návrh navyslovení nedůvěry vládě.Paroubek přitom před čtyřmi dny předpověděl, žeTopolánkův tým padne do tří měsíců.Dnes se tedy poprvé mohlo ukázat, jak reálné jejeho politické proroctví.

20.6.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Jiří Paroubekneuspělpři pokusu napodobit svého předchůdce Miloše Zemana:být šéfem sociální demokracie azároveň úspěšným prognostikem.

Vládu podrželi nejen koaliční poslanci, ale také dva bývalí členové ČSSD, poslanci Pohanka a Melčák, díky kterým už dříve vláda vůbec mohla začít vládnout.

Mirek Topolánek však nemá vyhráno - okamžitě po hlasování o vládě svolal Vlastimil Tlustý, největší kritik reformy z řad ODS, tiskovou konferenci, na které oznámí vznik frakce uvnitř ODS.

Čunek i další vady

Sociální demokratési vynutili hlasování o nedůvěře vládě především kvůli kauze Čunek. A už jejich první vystoupení ukázala, že se pečlivě připravili. Jeden za druhým vystupovali a vypočítávali, co se jim nelíbí na vládě.

Paroubekkabinetoznačil za vládu zrady, tmářství a vulgarity. Slíbil také, že až se ČSSD vrátí do vlády, zruší některé zákony, s nimiž přichází současná vláda - například ty, které zavádí placení u lékaře.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka zaseoznámkoval Mirka Topolánka: je prýnejslabším premiérem od roku 1918.

Jak probíhalo jednání ve sněmovně:

12:04

Ze 198 přítomných poslanců a poslankyň, bylo 97 pro vyslovení nedůvěry a 101 proti.

12:01

Vláda nepadla. Nedůvěru jí opozice nevyslovila. Nyní se čeká na oficiální oznámení výsledků hlasování.

11:35

Poslanci hlasují. Miloš Melčák i Michal Pohanka hlasovali proti návrhu na vyslovení nedůvěry. Z lavic koaličních stran se po jejich hlasování ozval potlesk.

11:27

Hlasovat poslanci začnou v 11:32.

11:23

Hlasování zatím nebude, přihlásil se ještě šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Podle mého soudu nemá vláda už teď důvěru občanů. Myslím, že po reformách ještě poklesne." "Všichni poslanci KSČM budou dnes hlasovat pro nedůvěru vládě," prohlásil Kováčik.

11:13

Zatím posledním přihlášeným do rozpravy před hlasováním je předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Vyjmenoval nedostatky, z nichž každý by mohl podle jeho slov stačit na vyslovení nedůvěry vládě. "Vadí nám, že vláda ignoruje většinový názor společnosti o radarové základně USA v ČR. Vadí nám, že vláda není schopna zaujmout jednotný postoj k EU. Vadí nám podivné lanaření přeběhlíků," říká Hašek. Hlavním důvodem, proč je ČSSD připravena vyjádřit vládě nedůvěru, je ale kauza Čunek. "Jsme zde proto, že místopředseda je obviněn z korupce. Jsme zde proto, že Jiří Čunek odmítá vzít tuto situaci na vědomí."

10:55

Slovo dostal bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček. Výhrady má především k vládní reformě financí. "Pod krycím názvem reforem, vláda nabízí ještě větší přerozdělování ve prospěch stovky tisíc nejbohatších." Kritice podrobil také privatizace a vysoké ceny elektřiny od elektrárenského giganta ČEZu.

10:48

Prezident Václav Klaus dnes během návštěvy Prahy 7 řekl, že by případný pád vlády narušil stabilitu země. "Pokud by se stalo něco negativního, a pokud by to vedlo k pádu vlády, tak samozřejmě stabilitu země by to velmi velmi narušilo. A jako prezident republiky samozřejmě nemohu eventuálně takovouto věc vítat nebo se z ní těšit," uvedl prezident.

10:30

Dalším z řady sociálnědemokratických řečníků je Jan Hamáček. Ten apeloval na zelené, aby se zachovali podle svých zásad a postavili se Čunkově setrvání ve vládě. Zeleným předal také dárek. Zelené tričko, na kterém je nápis "I já jsem Čunkův hlas". To má být narážka na trička s nápisem "Ani já nejsem Paroubkův hlas", která si zelení oblékli před rokem, aby tak demonstrovali, že ani jeden z nich nebude hlasovat s ČSSD proti koalici. "Chtěl jsem jim připomenou, že nesou odpovědnost za přítomnost Jířího Čunka ve vládě a měli by konat," řekl Aktuálně.cz Hamáček.

10:19

Občanskodemokratický rebel Vlastimil Tlustý svolal tiskovou konferenci ke vzniku parlamentní platformy za naplnění programu ODS. Začíná 15 minut po skončení dnešní mimořádné schůze.

10:07

Bohuslav Sobotka prohlásil, že Mirek Topolánek je nejslabší předseda vlády od roku 1918.Vypočítává jeho chyby, jak je sám vidí. "Nemá morální autoritu, nedokáže se rozhodovat tak, aby nás všechny nedostával do naprosto tristních situací."

10:01

David Rath si přinesl k řečnickému pultíkučeskouvlajku a vlajku Evropské unie.

9:48

Šéf komunistů Vojtěch Filip kritizuje systém, v němž je k vyslovení nedůvěry vládě potřeba pouhá většina (tedy nejméně 101 hlasů) ze všech poslanců, zatímco pro získání důvěry stačí tentýž podíl z přítomných.

9:38

Za řečnickým pultem se střídají vysocí představitelé ČSSD a kritizují jednotlivé ministry a vládu jako celek. Na paškál si berou údajnou neschopnost koaličních ministrů pohybovat se v unijních strukturách nebo reformu veřejných financí. "Sečteno podtrženo, tato vláda nezvládá svojí roli, neumí to," bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Z vystoupení prvních sociálně demokratických řečníků je zřejmé, jak bude dnešní jednání vypadat. Už dříve sociální demokraté oznámili, že chtějí využít debatu před hlasováním o nedůvěře vládě k tomu, aby upozornili na údajné nedostatky vládní politiky.

9:18

Stále řeční předseda nejsilnější opoziční strany Paroubek"Zásah nejvyšší státní zástupkyně přišel v poslední chvíli. Protože nebýt zásahu, mohla být vláda v tuto chvíli už v troskách," myslí si Paroubek. Následuje kritika vládních reforem. Česko podle Paroubka čeká zdražování potravin a energií. "Dalším experimentem z vládní dílny jsou poplatky u lékaře, které zasáhnou sociálně nejslabší," hřímá bývalý ministerský předseda a upozorňuje, že jakmile se sociální demokracie dostane do vlády, poplatky zruší. Je to vláda plná skandálů, vulgarity a tmářství, prohlásilšéf ČSSD.

9:07

Šéf ČSSD Jiří Paroubek začíná jako první řečník. "Poslední kapkou podat návrh na vyslovení nedůvěry vládě bylo to, co se děje v kauze Čunek." "Nám jde především o to, upozornit na nepřijatelné praktiky koaliční vlády," vysvětluje předseda ČSSD Jiří Paroubek důvody, které sociální demokraty vedly ke svolání mimořádné schůze.

9:01

Předseda sněmovny Miloslav Vlček zahájil schůzi. V sále je zatím 165 poslanců z dvou set. Vlček čte seznam omluvených. Schůze bude mít jediný bod: vyslovení nedůvěry vládě, konstatuje Vlček."Posaďte se, kolegové, ať můžeme začít," prosí Vlček poté, co chce začít mluvit Jiří Paroubek.

8.45

Ve sněmovně je zatím klid, poslanci se teprve scházejí do jednacího sálu. Čeká se, že v průběhu dopolední (a možná i odpolední) debaty budou vystupovat hlavně opoziční politici. ČSSD si jako terč určila Jiřího Čunka, americký radar na Brdech a reformu veřejných financí.

8.30

Vlastimil Tlustý (ODS), jeden z největších kritiků vládní reformy veřejných financí, dnes oznámí vznik frakce uvnitř ODS. Už dopředu ale dal najevo, že to na dnešní jednání o nedůvěře vládě nebude mít žádný vliv. On i jeho stoupenci hodlají hlasovat pro Topolánkův tým.

Paroubek: Republika má vládu skandálů, vulgarity a tmářství

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek míní, že vláda selhává v mnoha ohledech. Má prý zmatenou zahraniční politiku, svou reformou útočí na nejchudší, drží si ve svém středu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka obviněného z korupce a navíc vládne jen díky "přeběhlíkům", bývalým poslancům ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Je to vláda plná skandálů, vulgarity a tmářství, prohlásil dnes šéf ČSSD v projevu ke sněmovně.

autor: ČTK

Topolánek: Hlasování o nedůvěře byla jen ztráta času

Za ztrátu času označil premiér Mirek Topolánek (ODS) dnešní hlasování poslanců o nedůvěře jeho vládě. Soudí, že místo toho se mohla sněmovna věnovat věcným tématům, které zajímají občany. Vzhledem ke křehké většině koalice ovšem čeká, že to nebyla poslední snaha opozice svrhnout kabinet.

"Je to pro mě jenom ztráta času, kterou jsme mohli věnovat užitnější práci," řekl Topolánek novinářům poté, co opozici nezískala potřebných 101 hlasů nutných k vyslovení nedůvěry. Na dotaz, proč nijak nereagoval na kritické výtky opozice, prohlásil: "Na to nebylo co říct, bylo to třeba jen vydržet".

Topolánek si myslí, že místo "mantry" o takzvané Kubiceho zprávě, kterou ČSSD neustále opakuje, by se politici měli zabývat skutečnými problémy země. Levice podle něj další den obstrukcemi zablokovala diskusi o věcných tématech. "I ze stokrát opakované lži se nakonec nestane pravda," uvedl premiér.

autor: ČTK

20.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Silné zemětřesení v Mexiku.
11

V Mexiku se rozezněly sirény. Udeřilo zemětřesení o síle 6,2 stupně

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

Boj s časem: Přehrada v Portoriku začíná selhávat. Úřady evakuují 70 tisíc lidí

/VIDEO/ Portoriko dál kvůli hurikánu Maria sužují ničivé záplavy. K nim se teď přidalo i varování od Národní meteorologické služby, která varuje před protržením přehrady na portorické řece Guajataca. Voda se už valí přes poškozenou hráz a vytvořila si koryto. V noci tak začala evakuace 70 tisíc lidí.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Prohraná sázka fotbalového fanouška: Z Žižkova pěšky až do Pardubic

Na fotbalový zápas na hřišti soupeře fanoušci většinou cestují auty, vlaky nebo autobusy. Může se ale stát, že se jeden z fanoušků vsadí s hráčem svého klubu… A prohraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení