VYBERTE SI REGION

Bush Čechy nepřesvědčil, radar stále nechtějí

PRAHA - Ačkoliprezident zanechal po své pražské návštěvě na českých politicích ten nejlepší dojem, na obyvatele Česka tolik nezapůsobil. Americký radar stále nechtějí dvě třetiny z nich.

21.6.2007
SDÍLEJ:

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio, který se odehrál jen pár dnů po příjezdu nejmocnějšího muže světa. Pro radar je necelá třetina Čechů - 30 procent, proti se "spíše" nebo "rozhodně" staví 64 procent lidí.

Tento poměr seuž několikměsíců příliš nemění. Naposledy měl radar podporu ve veřejném mínění loni vprosinci. Tenkrát říkalo ano radaru 59 procent dotázaných. "Ve hře tehdy ale ještě byla i raketová základna, takže lidé brali radar jako menší zlo," vysvětluje Jiří Černý z agentury Factum Invenio.

Ředitel agentury Jiří Hezmann vidí za poklesem pozitivního názoru na radar i nešťastné načasování začátku jednání. "Americká žádost přišla přesně v den, kdy byla jmenována současná vláda. V lidech mohl vzniknout pocit, že to bylo domluveno, že se na jejich postej nebere ohled," říká Hezmann.

Podle něj bude další vývoj mínění záviset na tom, jaké vláda vyjedná podmínky a jak bude lidem schopná vysvětlit výhody.

Nebude to mít jednoduché. Odpůrců radaru není mnoho jen u voličů opozice. Jeho příznivci převažují jen v případě voličů ODS, a to ještě velmi těsně. Je jich 53 %.

Zajímá někoho pravda o radaru?

Nejméně příznivců radaru je u KSČM (19 %), těsně ji následuje Strana zelených a ČSSD. V těchto stranách základně fandí 24 procent jejich voličů.

Češi nejsou nakloněni ani radaru, který by byl součástí systémů Severoatlantické aliance. Takový radar by chtělo na našem území 36% dotázaných, opačně ale smýšlí 55 procent z nich.

Podle členky expertního vyjednávacího týmu Veroniky Kuchyňové Šmigolové z odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničínení pro exekutivu jednoduché s veřejností o tak kontroverzních tématech jako je radar či cizí vojáci na našem území.

"Když se objeví zpráva o tom, že pod radarem bude jaderná elektrárna, všechny to zaujme a uloží si tu informaci do paměti. Zpráva o tom, že je to nesmysl, už tolik lidí nezajímá," říká Kuchyňová Šmigolová.

21.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies