Svátek práce je "věc přežitá, zbytečná, nenutná", řekl ČTK k důvodům svého návrhu senátor Jiří Žák.

Jak se slavil letošní 1. máj ve světě, čtěte ZDE

O politickou motivaci se podle něj nejedná, šance na přijetí svého návrhu Žák odhadl na 50:50.

Začalo to odporem k MDŽ

Návrh konkuruje předkládané novele zákona o státních svátcích, kterou chce senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny) nahradit Mezinárodní den žen (MDŽ) v seznamu významných českých dnů Svátkem matek.

 

Konečnou podobu předlohy bude Senát projednávat na schůzi, která začíná tuto středu.

Senátoři budou mít na výběr ještě jednu variantu, na které se shodl senátní kulturní výbor. Podle ní by měl být Svátek matek, připadající na druhou květnovou neděli, dalším státním svátkem.

Výbor také doporučil kromě MDŽ, který je slaven 8. března, ze seznamu významných dnů odstranit ještě Den vzdělanosti, Den rodin a den připomínající vyhlazení obce Lidice nacisty, který připadá na 10. června.

Rozšíření počtu významných dnů prosadila sněmovna přes nesouhlas Senátu loni na jaře v předvolebním složení.

V kalendáři na popud ČSSD a KSČM označila 7. duben jako Den vzdělanosti, 10. červen jako připomínku vyhlazení Lidic, a na návrh KDU-ČSL 15. květen jako Den rodin v návaznosti na rozhodnutí OSN z roku 1994.

Levice je proti

 

Zrušení MDŽ odmítají hlavně levicoví zákonodárci, kteří stejně nahlížejí i na zrušení 1. máje jako Svátku práce.

Podle Mejstříka je MDŽ výrazně spjatý s komunistickou ideologií, kdežto Svátek matek má politicky nevyhraněný původ.

Proti tomuto výkladu se již dříve postavila předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková, která označila MDŽ za skutečně mezinárodní svátek a odmítla jeho spojování jen s komunistickým režimem.

Vůbec poprvé se slavil Mezinárodní den žen v roce 1909 ve Spojených státech. Zřejmě největšího rozmachu dosáhl v bývalém sovětském bloku, ale dodnes si ho připomínajíi v mnoha zemích Asie či Latinské Ameriky.

Původníideou svátku bylo oslavit úspěchy žen v politické, ekonomické a sociální sféře, postupem času se však z MDŽ stala především příležitost, jak mohou muži projevit ženám svou náklonnost, podobně jako je tomu u Svátku matek či při svatém Valentýnu.