Na přímý dotaz Aktuálně.cz jej potvrdil předseda strany Jiří Paroubek. "Ano, je to velmi dobré jméno. Ale není jediné," řekl Paroubek. O dalších nechtěl hovořit.

"Když o nich budu mluvit, diskvalifikuji je," zdůvodnil své mlčení. O třech možných kandidátech ale mají v dalších týdnech jednat lidovci a zelení, Paroubek chce o vybraných jménech informovat také předsedu komunistů.

Naplňuje se tak plán, o kterém jako první informoval deník Aktuálně.cz a který má za cíl změnit obsazení Hradu.

Paroubek totiž navíc potvrdil, že očekává nominaci kandidáta od klubu nezávislých senátorů KOD, kteří by měli dopředu vyjednané jméno navrhnout.

Když bude, ať vydrží

Od Klausova protikandidáta, který by měl být nadstranický, silný, proevropský se sociálním cítěním a nebude aktivistickým prezidentem, Paroubek očekává mimo jiné závazek, že "vydrží do poslední minuty."

"Abychom neřešili situaci jako při poslední volbě," připomněl šéf sociálních demokratů.

"Dienstbier splňuje řadu těchto vlastností, ale na to musí přijít někdo jiné, ne my. Já se s ním plánovitě nescházím, abych mu neztěžoval pozici. Dělá však sám naprosto jasné kroky a využívá prostor," komentoval Paroubek.

Politik ne vědátor

Paroubek potvrdil, že protikandidát se hledá pouze mezi politiky a politizujícími vědci.

"Každá profese chce své. Pokud by se velká osobnost z vědeckého světa rozhodla kandidovat, bylo by to výborné, ale já ho nevidím. Navíc akademik, který se celý život tráví v jiné problematice než je politika, by byl snadným soustem v debatě s Václavem Klausem," míní Paroubek.

Pokud by se středové strany s ČSSD na společném vyzyvateli Klause neshodli, sociální demokraté na konci září navrhnou vlastního kandidáta. "Je ale jasné, že by to pak byl už jen čestný soupeř," dodal Paroubek.

Volit prezidenta v příštím roce budou opět zákonodárci, ČSSD chce však vyvolat debatu o přímé volbě prezidenta tak, aby Česko mohlo do obsazení Hradu zasáhnout už v roce 2013. Paroubek opět nevyloučil, že by v dalším období mohl kandidovat.