On-line deník Aktuálně.cz získal od vůdce rebelů Vlastimila Tlustého podrobný popis, co se od úterý 14. srpna do úterý jednadvacátého v kuloárech nejvyšší politiky odehrálo a co se podařilo či nepodařilo změnit. Pro lepší přehlednost jsme rozhovor rozdělili do tří částí. V prvním díleTlustý popisuje vyjednávání.

A: Nám vyšlo, že širokým vrstvám se příjmová daň zvýší v roce 2009 o několik tisíc. Vám zřejmě také?

Na základě Doktorovy odpovědi jsem okamžitě poslal parametry na Slovensko, kde mám výpočetní tým. Už odpoledne, asi hodinu poté, co čísla vyšla v Aktuálně, jsem měl grafy. Vyplynulo z nich, že nešlo o desítky korun a že jde o něco, co mohu nejlépe nazývat fatální chybou. Kdybych byl ošklivý, tak bych to nazýval sabotáží.

Tím se opět dramatizovala situace. Nejprve jsem musel vybojovat bitvu, abych vysvětlil, že ten problém vůbec existuje. Když se podíváte na tehdejší reakce, tak řada lidí zvýšení daní v roce 2009 popírala, nebo bagatelizovala.

Nakonec se mi podařilo lídrům vládní koalice dokázat, že to je velký problém, i když jsem na jejich jednání nebyl pozván. Zrodil se pokus o východisko, kde bylo několik variant.

Nejlépe poslanci hlasují, když nevědí o čem

A: Platí tedy, že vedení koalice nedostatečně informovalo poslance, co se navrhne při druhém čtení ve sněmovně a o čem pak budou zavázáni hlasovat, aby nebyli označeni za zrádce celé koalice?

Ano, a navíc komentáře stranických vyjednavačů byly v rozporu se realitou.

A: Není tento postup nezbytný v poměrech, kdy hlasování ve sněmovně může rozhodnout jediný hlas?

Vyřešit problémy tím, že se zabrání diskusi je zajímavá technologie, ale myslím si, že je dávno překonaná.

A: Situace ve sněmovně je vyhrocená a třeba to ani jinak nejde?

To bychom pak mohli položit otázku, k čemu je parlament. Vlastně říkáte, že nejlépe poslanci hlasují, když nevědí o čem. To je dost divné.

A: Vy jste se v plénu neptali ministra financí Miroslava Kalouska?

Odpovídal na přesné otázky velmi nepřesně a volil pečlivě slova. Tam se poprvé v této souvislosti objevila otázka, jestli snížení sazeb znamená zároveň snížení daní. Když se na to podíváme zpětně, tak odpověď zní, že pro někoho ano, ale pro mnoho lidí ne.

A: Ministr Kalousek později vysvětloval, že už nebylo možné snižovat daně víc, že výpadek příjmů rozpočtu by dosáhl 10 až 20 miliard. Co se tomu dá vytknout?

To je polopravda, protože k tomu neříká druhý podstatný bod. Na nočním jednání se nedomluvili na zrušení žádné z podstatných výjimek. Mohli si vytvořit prostor pro snížení daní a sami se rozhodli, že si ho nevytvoří. Ale měli další prostory. Mnoho expertů a ekonomů jim správně říká, že mají ve státním rozpočtu v jednotlivých kapitolách desetimiliardy, které mohou ušetřit.

Pak tedy vypočetli tu nesmyslnou slevu 16 500. A když jim vyšlo špatné číslo, tak místo toho, aby je hrdě oznámili, tak to napřed začali zatajovat. A když to všichni pochopili, tak to začali svádět na mě, ačkoli jsem na nočním jednání nebyl.

A: Můžete říct, zrušením jakých výjimek se mohly ušetřit miliardy?

Jejich seznam má Michal Doktor. Při žádném z jednání o výjimkách jsem nebyl, procházelo to nějakým vývojem, a i když jsem k tomu dával podklady od slovenských expertů, nechci vypouštět džina z láhve a jmenovat třeba ty, které Michal Doktor v seznamu neměl. Můžete o bližší informace požádat klub ODS.

Michal Doktor prostě dodal do koaličních jednání třicet výjimek určených k likvidaci a podstatná věta je, že jejich efekt umožňoval vyšší hodnotu slev na daní. Ty úspory byly v miliardách.

Řešením není říct, že to nejde

A: K dohodě o tom, že podpoříte reformu, jste došli na výkonné radě ODS v pondělí večer?

Ne, už v neděli ráno na jednání v Kramářově vile s Mirkem Topolánkem. Oznámil jsem to se souhlasem premiéra a také po dohodě s ním jsem neřekl, v čem spočívá. Bylo jasné, že o podrobnostech musí jednat s koaličními partnery. A hlavně, a to jsme u dalšího kritického momentu, dohodu jsem stoprocentně dodržel. Nikam jsem ji neposunoval, jak někdo naznačoval a jak někdo dokonce lživě psal. Na žádných jednáních jsem nebyl, abych měl možnost cokoli posunout, ale hlavně, a tomu musí každý rozumět, byl bych blázen, kdybych se pokoušel dohodu posouvat, protože bych ji okamžitě sám zpochybnil.

Pak následovalo pondělní jednání premiéra s koaličními partnery, mimochodem se zajímavým výsledkem. Prohlašují, že respektují dohodu, pouze říkají, že korekce v reformě nebude provedena v Senátu, ale z důvodů času, klidu a jistoty v Poslanecké sněmovně. Časový prostor pro dosažení dvanácti a půl procent v roce 2009 je k tomu dostatečně široký.

Tu změnu na koaličním jednání, která se ukázala až na večerním jednání výkonné rady, jsem přijal. Na výkonné radě, která je nejvyšším orgánem strany, navíc bylo přijato usnesení, že koalice má v první polovině roku 2008 řešit problém, který vznikl v oblasti slevy na dani u některých příjmových skupin.