Pohřebním průvodem se v pondělí ve Stříbře rozloučili bývalí zaměstnanci s tamní firmou Alcoa. Smuteční průvod se vydal na čtyřkilometrovou cestu a skončil položením rakve poblíž sídla společnosti.

„Tryzna má za cíl poukázat na to, co všechno je v České republice možné. Například na to, jakým způsobem zaměstnavatelé přistupují ke svým pracovníkům,“ řekl Deníku předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. „A k těm lidem, co tady okolo nás vidíte, se jejich bývalý zaměstnavatel rozhodně férově nezachoval,“ dodal předák.

Na mysli má náhlý přesun výroby firmy, která se zabývá produkcí kabelových svazků do automobilů, do Rumunska.

„Zaměstnanecký poměr ukončila způsobem, se kterým nemůžeme souhlasit. Vedení firmy všem slibovalo světlé zítřky a najednou všechno přesunulo do Rumunska,“ poukázal Středula.

Na dlažbě se tak do konce roku ocitne osm set zaměstnanců.

„Ti, kteří se zúčastňují dnešní tryzny, jsou bez práce už od minulého týdne,“ dodal.

Rozloučení s firmou se uskutečnilo na prostranství, které sousedí s pozemky společnosti. „Na svém území nám firma tryznu uspořádat nedovolila. Tak si cení odvedené práce svých bývalých zaměstnanců,“ řekl Středula.

Podle vyjádření firmy měla tato skutečnost dva důvody. „Nemůžeme na našem území povolit něco, co organizuje někdo jiný a ručit tak vlastně za jeho bezpečnost,“ sdělil nám mluvčí společnosti Vladimír Bystrov.

„Když bylo nedávno potřeba takových akcí, jako bylo například setkání zaměstnanců s odboráři, umožnili jsme jim to. V dnešním případě jde ale pouze o zviditelnění odborářů. A to firma podporovat nehodlá,“ dodal Bystrov.

Tryzny se zúčastnil také Jaroslav Hájek, který ve firmě pracoval čtrnáct let.

„Odešel jsem už v první vlně propouštění, hlavně kvůli nabízenému odstupnému,“ řekl. „To, jak se firma zachovala, ale rozhodně neschvaluju. Je to sprosťárna,“ dodal.

Bez práce je i Jana Karvašová, která v Alcoe pracovala sedm let.

„Teď si budu muset hledat práci, kde se dá. Na pracovní úřad nemůžu, jsem totiž studentka,“ uvedla.

Bývalé zaměstnance přišel podpořit s poslancem Václavem Votavou také starosta města Miroslav Nenutil.

„Nejsem tady proto, abych kritizoval kroky firmy, ale abych vám vyjádřil moji solidaritu a seznámil vás s opatřeními, která město udělalo. V současné době probíhají intenzivní jednání s mnoha firmami. Během několika týdnů budou ve Stříbře k dispozici čtyři desítky pracovních míst. Do konce roku pak ještě několik set na Stříbrsku,“ řekl první muž radnice směrem k účastníkům tryzny.


Vedení firmy nemá soucit


Sedmadvacetiletá Daniela ze Stříbra na Tachovsku přišla o práci rozhodnutím svého zaměstnavatele, společnosti Alcoa Stříbro, o přesunu výroby do Rumunska. Ačkoli se odborářům povedlo pro ní i její propuštěné kolegy vybojovat 6,5 násobek mzdy odstupného, svojí budoucnost považuje za nejistou. „Nikdo nebral v potaz, že se sama starám o rodinu. Odstupné mi určitě dlouho nevydrží. Nevím, kde teď budu hledat práci. Pochybuji, že někdo zaměstná ženskou se dvěma dětmi,“ neskrývá slzy. Propuštění bere jako velkou ránu pod pás. „U firmy jsem pracovala šest let a nikdo si na mnou odvedenou práci nestěžoval. A teď přišel takový vděk,“ rozplakala se.

Také ona se zúčastnila pondělní tryzny, kterou se bývalí zaměstnanci Alfou rozloučili s působením ve firmě a zároveň tak vyjádřili nesouhlas s postupem svého bývalého zaměstnavatele. „Vedení firmy nemá žádný soucit. Jde mu jenom o levnější pracovní sílu a o zisk. Co bude s námi, management vůbec nezajímá,“ posteskla si poté, co u symbolické rakve firmy položila zapálenou svíčku. „Teď už mi zůstanou jenom vzpomínky,“ dodala.