71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Jezdí v mercedesu, bydlí ve vile a neplatí výživné

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: DENÍK/Petr Bělka

22.5.2008 12:32

Jižní Čechy - Neplatí na děti! Do dubna letošního roku zahájili jihočeští policisté 227 trestních stíhání za neplnění vyživovací povinnosti. Ve srovnání s předchozími roky se však rodičové na jihu Čech mírně polepšili.

„To, co se dostane k nám, je už jen špička ledovce. Trestní stíhání je zahájeno, jen pokud selžou předchozí mechanismy vymáhání pohledávek vůči dětem,“ informuje jihočeský mluvčí Policie ČR Jaroslav Beran. Dodal, že jen mizivé procento neukázněných rodičů je za tento trestný čin odsouzeno. „Většina z nich využije možnosti doplatit dluh v průběhu trestního stíhání,“ uvedl Beran.

Nepracuje, neplatí

„Mého bývalého manžela hledala často kvůli neplacení na děti i policie. Vždycky to ale nakonec za něj zaplatila jeho matka,“ říká Monika S. z Českých Budějovic.

Otec její dnes již dospělé dcery zapomínal na alimenty často. „Nikdy pořádně nedělal, poflakoval se a soud mu vyměřoval směšné částky. Vždycky, když jsem chtěla zvýšit výživné, tak mi řekli, co bych chtěla, vždyť prý vydělávám víc než on,“ podotkla Monika, která, aby svému dítěti obstarala potřebné věci, pracovala často šestnáct hodin denně. Někdy i na černo, aby od sociálky něco dostala.

„Náš sociální systém totiž trestá lidi, kteří jsou čestní a pracují. Od státu tečou peníze těm, co dělat nikdy nebudou, nebo těm, co své příjmy nepřiznají,“ zhodnotila matka.

Nuzák v mercedesu

Podle soudkyně táborského okresního soudu Jany Provazníkové se většinou rodiče mezi sebou dohodnou. V opačném případě to však stojí za to. „Dokázat soukromému podnikateli, který jezdí mercedesem a bydlí ve vile, kolik doopravdy bere, je nadlidský úkol, když na daňovém přiznání vykazuje ztrátu,“ říká soudkyně.

Soud sleduje, zda a jakým způsobem se mění majetkové poměry, zda jednání dlužníka není účelové, zda nemění zaměstnání kvůli výši příjmu a podobně.

„I když má rodič dlužící na výživném jiné dluhy, přednostní pohledávka je vždy výživné. Stát se tak snaží děti alespoň trochu chránit,“ naznačila soudkyně.

Aktovka za dvě stě

Valná většina tatínků si však uvědomuje, že peníze jsou pro jejich děti. Méně jich však tuší, na co takový potomek vyjde. „Snažíme se tatínky uvést do obrazu. Mnoho z nich žije v představě, že školní aktovka stojí dvě stovky,“ tvrdí Provazníková.

Kritériem pro výpočet dávky jsou odůvodněné potřeby dítěte a zároveň osobní majetkové a výdělkové poměry platícího rodiče. „Často platí otcové vyšší výživné, z něhož část jde na tvorbu úspor na zajištění dítěte do budoucnosti,“ informuje Provazníková.

„Dcera chodila už od patnácti na brigády, aby si mohla něco koupit, zatímco její věčně opilý tatínek se jí snažil vysvětlit, proč nemůže pracovat,“ vzpomíná Monika.

Podle jejích slov bývalý manžel nikdy neunesl pocit zodpovědnosti a celý život utíká před povinnostmi. „Kdyby za něj nezaplatila jeho dluhy vůči dceři babička, nikdy bych od něj neviděla ani korunu a jeho by nejspíš zavřeli,“ ukončila své postěžování si na neodpovědného otce Monika. Nejvíce mu soud vyměřil po krátkou dobu jeho zaměstnání necelých tisíc korun. Ale ani ty na účet své dcery nepoukazoval.

Dobrá rada

„Pokud otec na dítě neplatí, má matka možnost obrátit se na soud a podat návrh na výkon rozhodnutí nebo na nařízení exekuce. Soud má páky na obstavení mzdy, účtů i majetku. Pokud se ani touto cestou peníze k potomkovi nedostanou, na řadě je policie,“ upozornila Provazníková.

Podle ní je však nejúčinnější generální prevence: pečlivě vybírat partnera a otce svého dítěte. Držet se této rady v době zamilovanosti je ale těžké.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Rozvedení rodiče se často hádají o alimenty.

Matka: Otec na děti neplatil i rok, dluh uhradili jeho rodiče

Zlín - Situaci, kdy jí nechodilo výživné na děti od bývalého partnera, musela řešit mnohokrát také Sylva Plášková ze Zlína.

Rozvedení rodiče se často hádají o alimenty.

Na děti neplatí chudí, ale ani bohatí otcové

Pelhřimovsko - Neplatičů výživného je stále dost. Podle Hany Kotkové z pelhřimovské policie bylo loni evidováno osmatřicet případů neplacení výživného. „Letos je to již…

Ilustrační foto

Dlužníci alimentů jsou často nemajetní

Prostějovsko - Okresní soud v Prostějově řeší stovky případů, kdy jeden z rodičů, většinou otec, neplatí alimenty na své dítě.

Téma: alimenty

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Re: Proč???
Verča 6.1.2010 15:36 213.235.168.*
Moje řeč !! Každá ženská ví, s kým si dítě chce udělat...znám případ s okolí, ženská (kurva), chlao od rána do večera v práci, ona rozhazovala, samá vínečka atd... Po rozchodu musela začít makat ( je prodavčaka takže prachy mizérie...) a po otci chce hafo prachů... půlatí 2000 na jedno a 2000 na druhé dítě... ty děti maj od táty kola, oblečení brusle, věčně jim něco navíc kupuje... když něco nemaj , tak na odpověď proč jim máma něco nekoupí je že nemá…
alimenty?
pepa 25.5.2008 09:03 91.0.117.*
Dei jsou zaklady a budoucnost spolecnosti! A co stat??Ten na ne sprominutim kasle,protoze nase slavna vlada neni schopna a a ni ochotna proti neplaticum nic udelat. asi se ridi porekadlem porad si sam-sama. Ptam se jestlize se dale snizi porodnost,kdo bude v budoucnu pracovat na duchodce??
V diskusi je celkem 14 příspěvků, poslední byl vložen 6. 1. 2010, 15:36 vstup do diskuse

CELEBRITY

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Vyjela si s přáteli na motorovém člunu po Vltavě. Posádka si na plavbu vzala pár lahví alkoholu a zábava… celý článek ›

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Na veřejnosti se objevily fotografie královny Alžběty II. (85) z doby, kdy sloužila jako zdravotní… celý článek ›

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Mladá žena vyrazila na potrat, jenže ten se španělskému doktorovi nepovedl. A tak bude muset platit. Do… celý článek ›

Janžurová: Už na letošní narozeniny věděla, že Remunda brzy zemře

Janžurová: Už na letošní narozeniny věděla, že Remunda brzy zemře

Letošní narozeniny měla Iva Janžurová (71) nejsmutnější v životě. V sobotu 19. května, kdy se herečka… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz