VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové lékařské středisko prý bude bez čekání.

Olomouc - Ambiciózní projekt Moje ambulance, který nabízí dospělým pacientům lékařskou péči bez zbytečného vysedávání v čekárně a ordinační dobu až do večerních hodin, má brzy začít fungovat v Olomouci.

22.1.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Prchal

Společnost, za níž stojí Marek Potysz (někdejší člen vedení firmy Agel, která vlastní nebo provozuje nemocnice), už začala pracovat na zřízení střediska.

Takzvaný cluster, který bude velkou konkurencí pro ostatní praktické lékaře, chce v krajském městě otevřít ještě letos.

„Moje ambulance nabídne lidem péči formou sdružené praxe, kdy v jednom místě působí několik lékařů. Ti využívají společného zázemí, a tak mohou poskytnout kvalitnější a lepší služby svým pacientům,“ popisovala mluvčí projektu Simona Součková.

Domluva přes SMS

V ambulanci bude fungovat objednávkový systém. Zájemce si může domluvit návštěvu na dobu, která mu nejlépe vyhovuje.

Lékaři budou ordinovat do 19 hodin.

„Pacientům nabízíme preventivní programy šité na míru. Chceme předcházet onemocněním. Programy hra- dí zdravotní pojišťovny a jsou zaměřeny na lepší prevenci civilizačních nemocí,“ řekla Součková.

Řadu věcí si mohou lidé vyřídit telefonicky či mailem. Přes internet nebo SMS mohou být pacienti v kontaktu s lékařem či sestrou kdykoli. Za vyšetření zaplatí člověk regulační poplatek třicet korun během celé ordinační doby.

Jen pro dospělé

Projekt je určen pro praktické lékaře pro dospělé. Hlavním cílem je, aby ordinace fungovaly na dobře dostupném místě s možností parkování a poskytovaly maximální klientský servis.

„V Olomouci vznikne nedaleko areálu fakultní nemocnice,“ uvedla zatím bez dalších podrobností Součková.

Z praktického lékaře zapojeného do projektu Moje ambulance se stane zaměstnanec společnosti.

Těm, kteří pracují ve středisku v Ostravě, kde od loňska tyto ambulance fungují, garantuje firma čtyřicetitisícový plat a šestihodinovou pracovní dobu.

 

Lékaři se spojili, aby lépe čelili konkurenci

Praktičtí lékaři zregionu se semkli a založili družstvo Moravští lékaři. Podle jednoho ze členů představenstva, praktického lékaře Igora Mazocha chtějí mít větší „sílu“ při vyjednávání súřady státní správy, pojišťovnami a jinými zdravotnickými zařízeními. Svoji roli sehrálo iposilování vlivu třineckého Agelu ve zdravotnictví na střední Moravě a ambiciózní projekt Moje ambulance, který má letos přijít ina střední Moravu.

Co lékaře přivedlo na myšlenku založit družstvo?

Původním impulsem byl avizovaný záměr ministra Julínka zléta minulého roku, zavázat praktické lékaře ktomu, aby byli ve svých ordinacích kdispozici denně do 17či 19hodin a celých 24hodin pak na telefonu. To nemůže zvládnout jednotlivec, který kromě ordinace má povinnosti ijako každý jiný podnikatel ke svým zaměstnancům a podniku. Navíc by měl kromě práce zvládat irodinu, když se nezmiňuji ozálibách.

Jaká tedy má být role družstva? V čem má lékařům pomoci?

Posláním je poskytování servisu voblasti personální a právní pro soukromé lékaře. Určitě bude vhodné, pokud budeme mít společné zastřešení pro kontakt sorgány státní zprávy, pojišťovnami idalšími zdravotnickými zařízeními. Mladším kolegům pak chceme pomoci získat svoupraxi.

Podle některých lékařů částečně stojí za vznikem vašeho družstva posilující vliv uskupení Agel vregionu a také projekt Moje ambulance, za nímž je bývalý člen vedení Agelu Marek Potysz.

Jsem si jist, že uvedené aktivity mohly někoho motivovat, aby do družstva vstoupil. Konkurovat Agelu nejsme schopni, takže to ani nemá smysl. Můžeme si pomoci, ale nemáme za sebou silnou finanční skupinu, která by nám umožnila několik let dotovat provoz ztrátových praxí, čímž se společnost se svým projektem Moje ambulance na svých prezentacích netají.

Někteří praktici vOlomouci se obávají působení Agelu a ambiciózního projektu sdružených ordinací vprimární péči. Vy se na aktivity těchto ekonomicky silných společností dívátejak?

Agel se chová logicky v prostředí, které mu tyto aktivity umožňuje. Mít ekonomické možnosti, tak zaměstnám další lékaře a budu ordinovat odpoledne iovíkendu. Sám jsem se oto opakovaně pokoušel, ale nemůžu přeplatit „konkurenci“. Činnost praktiků je nesmyslnou legislativou sešněrována, nemohou expandovat. Opakovaně jsme upozorňovali na fakt, že kvůli legislativním a ekonomickým podmínkám se ordinace praktického lékaře nemůže rozvíjet jako zdravý podnik. Problém tedy není vAgelu, ale vneřešení systému zdravotnictví vminulých letech. Zodpovědní činitelé napříč politickým spektrem se nyní snaží přesunout řešení na soukromou firmu, což z dlouhodobého hlediska považuji za riskantní.

Jak se vám zpohledu pacienta líbí projekt Moje ambulance, který vloni odstartoval vOstravě?

Jako pacient bych chtěl mít osobního lékaře, který na mne bude mít čas, bude vzdělaný a kompetentní. Tento projekt nevypadá, že by splnil mé očekávání. Spíše mi připadá, že anonymita vkontaktu lékař– pacient se ještě více prohloubí. Ale znovu opakuji: příčina je vabsenci řešení špatného stavu, na který léta upozorňujeme.

Největší nemocnice vregionu– Fakultní nemocnice vOlomouc– podporuje myšlenku vzniku jakési polikliniky spraktickými lékaři přímo vjejím areálu. Ito by bylo pro vás konkurencí?

Budování takového pracoviště sordinacemi praktiků ve fakultní nemocnici chápu jako logický proces. Měli by dělat určitý filtr před specializovanými ambulancemi klinik. Za rozumné bych však nepovažoval vytváření takových ordinací, které budou pacienty registrovat. Praktický lékař by měl mít kpacientovi blízko. Měl by ordinovat na vesnici ina sídlišti, ne vjednom centru.

Co budete dělat, pokud vkonkurenčním boji prohrajete?

Máme, kam jít. Sám jsem před koncem roku dostal nabídku na práci vNěmecku za vyšší plat, než má vČR průměrná praxe praktikazisk.

Agel na sklonku roku dostal souhlas se zřízením vlastní zdravotní pojišťovny. Propojí se tedy poskytovatel péče spojišťovnou. Jaké mohou být dopady takového rozhodnutí pro pacienta?

Pohybujeme se na půdě spekulací. Každý problém lze uchopit a zpracovat různě. Nepředpokládám však, že by zisk sloužil kněčemu jinému než ktvorbě dalšího zisku. Zpočátku budou jistá pozitiva– prodloužení ordinační doby. Jiná výhoda mne nenapadá.

 

22.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Technopárty Czarotek ve Vysoké Peci u Jirkova
AKTUALIZOVÁNO
2 58

Mladý muž zemřel na technopárty Czarotek u Jirkova

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Fiala o kauze Babiš: Vyzýváme Sobotku, aby jednal. Čas má do pondělí

Předseda ODS Petr Fiala se na tiskové konferenci ODS v Jihlavě, na které byla představena první pětice kandidátu do voleb do Poslanecké sněmovny, vyjádřil k aktuální situaci na české politické scéně. 

Počátek května bude chladný. Od poloviny měsíce začnou teploty stoupat

Počátek května bude ve znamení deště. Ve zbytku měsíce se bude postupně oteplovat a srážky by se měly dostat do průměru. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

EXKLUZIVNĚ

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

/ROZHOVOR, ANKETA/ Ve vládní koalici houstne atmosféra. Premiér Bohuslav Sobotka se svým ministrem financí Andrejem Babišem nemluví, vyměňují si jen dopisy. A ve vzduchu visí otázka, zda ministerský předseda Andreje Babiše odvolá. Důvodem by mohly být pochybnosti kolem Babišových podnikatelských aktivit.

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies