VYBERTE SI REGION

Čurdová: Brusel rozhodne o rozvodech i výživném

Praha - Poslankyně Anna Čurdová (ČSSD) zastupuje Česko jako místopředsedkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy, takže má se štrasburským prostředím bohaté zkušenosti.

1.6.2009 20
SDÍLEJ:

Anna ČurdováFoto: Jef Kratochvíl

Do Evropského parlamentu ale kandiduje proto, aby se ani v době ekonomické krize nesahalo na pilíře sociálního státu.

Ze sněmovny jste známá jako odbornice na rodinnou problematiku, náhradní výživné, sociální dávky. To vše jsou ale věci, které s evropskou agendou nijak nesouvisejí. Proč tedy chcete do EP?

Rodinné otázky mají hodně co dočinění s Evropou. I v nich se bude postupně Evropa integrovat. Jeden z posledních materiálů, které jsme probírali ve výboru pro evropské záležitosti, se týkal sjednocení rozvodových pravidel a výživného. EU bude výrazně vstupovat i do těchto záležitostí, protože čas ukazuje, že je to nutné.

Chcete říct, že se o podmínkách svěřování dítěte do péče jednoho z rodičů či výši alimentů bude rozhodovat jednotně v Bruselu?

V budoucnu určitě.Evropská unie potřebuje jednotný postup v těch otázkách hlavně v souvislosti se třetími zeměmi. Nyní ale stojíme na začátku procesu sjednocování legislativy a proces to bude dlouhý a bolestný.

Přesto se mi zdá zřejmé, že ve sněmovně máte šanci prosadit užitečné konkrétní zákonné úpravy, ale co můžete voličům slíbit jako budoucí europoslankyně?

Díky Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy vím, jak tyto instituce pracují, mám tam řadu kolegů, známých a přátel. I v Evropském parlamentu se dá udělat řada užitečných věcí. Voličům mohu jenom slíbit, že budu hájit jejich zájmy tak, jak je bráním zde.

Jezdíte s Jiřím Paroubkem po mítincích?

Ne.

Takže vejce vás zatím netrefilo. Co si vůbec myslíte o vajíčkové antikampani?

Škoda, že jsme upustili od těch čokoládových vajíček. Neříká se náhodou: ty do mě kamenem, já do tebe chlebem? Ale vážně. Rozrostlo se to rozměrů, do jakých se to nemělo dostat. Ptám se, dnes vajíčka, co přiletí zítra? Lidé chtějí vědět, jak konkrétně budeme řešit jejich problémy, přijdou si na politiky „sáhnout“, chtějí je vidět na vlastní oči. Létající vajíčka problém nevyřeší. Jen odvedou pozornost.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění by volby do Evropského parlamentu vyhrála ODS a porazila ČSSD. Čemu to přičítáte?

Slovy a parafrází klasika – věřím jenom těm průzkumům, které si sám zfalšuji. Nevím, jestli se dá během tří dnů změnit průzkum a zda jeho výstupy sou relevantní. Ale určitě bychom se měli nad tímto výsledkem zamyslet. Může být určitým varováním, že ne vše děláme dobře. Lidé často vnímají politiku jinak než vrcholní představitelé politických stran a i jinak vyjadřují své nálady. Podle mě se z politiky vytratila věcnost, konkrétní témata a noblesa. Ale to nemluvím jenom o ČSSD.

Z druhé strany musím říci, že nasazení celého našeho týmu je velké a průzkum ještě neznamená výsledek.Vždyť rozhodujeme o podobě budoucí Evropy, jíž jsme součástí. O tom by hlavně měli voliči vědět.

Je vůbec pro vaši stranu důležité v těchto volbách zvítězit, nebo jde jen o předehru říjnového domácího klání?

V každých volbách je důležité zvítězit. Stříbrná medaile se neuděluje.Vítěz evropských voleb bude formovat budoucí Evropu. Jinými slovy rozhodne, zda bude zachován sociální stát či zda se vrátíme do 18. století. Jedna z komerčních televizí nedávno opakovala starý český film Čas lásky a naděje. Pravda, dílo přibarvené a částečně poplatné době, ve které vzniklo, nicméně ukázalo historii vzniku sociálně demokratických hnutí. Sama jsem byla překvapena, že jsem si tento povinný film ze svých školních let zopakovala a vydržela jej sledovat do noci. Chci tím říct, že myšlenky o sociální spravedlnosti jsou hodně staré a trvá dlouho, než se dokáží prosadit. A o jejich prosazování nebo omezení jde i v těchto volbách.

Vy jste ale známá jako mimořádně ostrá politička. Při svém kandidátském projevu na místopředsedkyni ČSSD jste řekla, že zásadně nesouhlasíte s umístěním radaru v Brdech a církevními restitucemi. Je pravda, že jste získala asi 23 hlasů. Nejste pro sociální demokracii příliš nalevo?

To jste mě dostala. Pro někoho jsem hodně nalevo, pro někoho jsem radikální, pro někoho militantní feministka. Ale jsem taky manželka, máma a dcera a sociální demokratka, která hájí určité hodnoty a názor. Radar odmítá 70 procent občanů České republiky, církevní restituce také. Ptám se svých dětí, v jaké zemi chtějí jednou žít. A těm jsem odpovědná.

Do kandidatury jsem skočila šipkou po hlavě, oslovovali mě delegáti sjezdu, dostala jsem řadu podpůrných sms od kamarádů. Výsledek byl, jaký byl. Nebyla jsem favoritkou, neměla jsem podporu vedení Středočeského kraje, která je v takových volbách důležitá. Proto i těch 23 hlasů považuji za úspěch.

Jste jedna z nejvýraznějších tváří ČSSD. Je pravda, že vás právě proto spolustraníci nechtějí ve Středních Čechách na kandidátce do sněmovny?

To je otázka hlavně pro Středočechy, respektive jejich vedení či pár jedinců z vedení středočeské ČSSD.Také jsem něco slyšela, že mě nechtějí, protože jsem příliš kontroverzní a mohu údajně ubrat hlasy. Je mi spíš líto, že strana nedokáže využít zkušeností, které mohu nabídnout. Na druhou stranu politika není o zásluhách. A když jsme u té kontroverze – David Rath je také výraznou a rozporuplnou tváří. Každý oslovujeme jinou cílovou skupinu voličů a vzhledem k preferencím bychom neměli řešit koho upozadit. Měli bychom mobilizovat nejen voliče, ale i sebe, aby byl výsledek pro sociální demokracii co nejlepší.

Není to tedy pravý důvod vaší kandidatury do EP?

Rozhodně ne, nejsem zvyklá utíkat od rozdělané práce a od zodpovědnosti. A té práce mám hodně nedodělané tady i v Radě Evropy.

Ve sněmovně nyní leží váš návrh na náhradní výživné, které by za notorické neplatiče měl platit stát. Už potřetí se snažíte tento zákon prosadit. Proč je podle vás tak zásadní?

Je důležitý pro děti, protože ty nemohou nést zodpovědnost za své rodiče, jež si nevybírají. A má pomoci i nám dospělým. Jsem možná naivní, ale jsem přesvědčena o tom, že zákon ukáže cestu k větší zodpovědnosti.

Anna Čurdová (47) vystudovala Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Než se stala profesionální političkou, působila jako učitelka.

Poslankyní je už sedmým rokem, předložila řadu zákonných iniciativ, především v oblasti rodinného práva, rovných příležitostí, ale také vzdělání. Je stínovou ministryní pro rodinu.

Má dvě dcery a hovoří třemi jazyky.

Autor: Kateřina Perknerová

1.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

Seehofer: Nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace

Mnichov/Berlín – Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v dnešním projevu k bavorským poslancům.

Chovanec: Německo rozumí českému přístupu ke kvótám

Berlín/Praha - Německo podle českého ministra vnitra Milana Chovance rozumí odmítavému postoji Česka k uprchlickým kvótám. Chovanec to řekl po dnešním jednání s německým protějškem Thomasem de Maiziére. Žádná výzva k naplnění kvót podle něj na schůzce nepadla. Oba ministři se dnes dohodli, že jejich země vyšlou policisty do Řecka, pokud Atény požádají o misi Frontexu na svém území.

Spojené státy hrozí, že kvůli Halabu přeruší veškeré kontakty s Ruskem

Washington – Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Halab, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies