VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Až 40 dětských táborů u řek může letos zaniknout

Výrazné snížení počtu dětských táborů v blízkosti řek nyní hrozí na území mnohých menších obcí. Provoz táborů ohrožuje vodní zákon a způsob, jakým si jej vyložilo Ministerstvo životního prostředí.

21.4.2017 4
SDÍLEJ:

Dětský indiánský tábor pořádaný rodiči ve spolupráci se skautským oddílem Stopaři. Měsíční údolí, VlašimFoto: Jiří Kadlec

Zákon v rámci opatření proti povodním zakazuje v aktivní zóně záplavových území zřizování táborů, kempů a jiných dočasných ubytovacích zařízení. Předseda pracovní skupiny Sdružení místních samospráv (SMS) a starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada varuje, že v ohrožení může být více než čtyřicítka táborů napříč republikou. „Problém spočívá ve striktním přístupu některých větších obcí, které mají pravomoc dětské tábory povolit anebo zakázat," říká Halada. Sdružení nyní proto ve spolupráci se senátorkou Miluší Horskou, ministerstvy životního prostředí a zemědělství  i Českou radou dětí a mládeže pracuje na tom, jak problém vyřešit.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková tvrdí, že zákon v současné době stanování v aktivních záplavových zónách umožňuje, zakazuje ale umisťování zázemí tábora v těchto zónách. "Je to z bezpečnostních důvodů, protože pokud se části tohoto zázemí dostanou do koryta řek, tak to zhoršuje průběh povodně. Je to extrémně rizikové," uvedla. Poukázala na to, že obce jsou povodňovými orgány a jsou odpovědné za průběh protipovodňových opatření. "My je v tom chápeme, že jsou s ohledem na klimatickou změnu, která stále častěji vyvolává extrémy počasí, obezřetné a nechtějí uvádět samotné táborníky nebo své občany v extrémní riziko," dodala mluvčí.

Sdružení místních samospráv poukazuje na příliš přísné hodnocení dočasných stanových táborů. Ty údajně při povodňové situaci mohou zhoršovat průběh povodně. Tábory se však skládají pouze ze stanů a příslušenství, které lze v případě povodňového nebezpečí velice rychle odstranit. „Dětské tábory jsou nedílnou součástí letního období na venkově. Bylo by tudíž velkou škodou, pokud by tato tradice zanikla," dodává Halada.

Autor: Lenka Králová

21.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Déšť

Dešťovka. Obyvatelé suchých oblastí si rozdělí sto milionů

Protesty ve Skopji skončily násilím
1

V makedonském parlamentu došlo k bitce, zraněno bylo minimálně deset lidí

Bob Dylan s armstrongovským chraplákem swingoval

Kusy vypůjčené z repertoáru Franka Sinatry i jiných jazzových legend i průřez kariérou hudebníka zazněly na koncertu ve Frankfurtu, který navštívila redaktorka Deníku. Nescházely klenoty z 60. let i kusy z let nedávných. Koncertu nechyběla ta správná dynamika a gradoval. Dva přídavky si fanoušci užili vestoje přímo pod pódiem.

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Dalíkem kvůli právní kvalifikaci

Nejvyšší soud zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem poté, co vyhověl jeho dovolání i dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod. Odvolací soud bude muset znovu přezkoumat právní kvalifikaci, na jejímž základě byl odsouzen. Oznámil to předseda trestního kolegia NS František Púry. Podle něj může soud trest zmírnit, ponechat stejný i zpřísnit.

Kdo hodně cvičí, nástroj si ničí, věří Kabáti

/ROZHOVOR/ Po čtyřech letech vyrazí na velké halové turné nejúspěšnější česká rocková kapela Kabát. Obsáhne devatenáct zastávek a ode-hraje se v průběhu měsíců října a listopadu. Vypráví o něm zpěvák Pepa Vojtek.

Jihokorejci chtějí stavět Dukovany. Nezdržujeme a nezdražujeme, slibují

Tři roky poté, co ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína, začíná jaderný maraton nanovo. Zatím jen opatrně a zdvořilostním představováním. Bitva o jednu z největších zakázek v dějinách ČR ale bude možná ještě ostřejší než minule.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies