Krajské město je pátým v České republice, jako jediné má ale schránku mimo porodnici


V něčem je ale první, vznikla kvůli němu samostatná stavba ve volném prostoru u parkoviště. Jinde totiž bývá zabudován přímo do budovy porodnice. Baby box však není pro matky v nouzi jediným řešením, kde umístit dítě. Nabízí se také Klokánek v Kroměříži nebo třeba Kojenecký ústav a dětský domov ve Valašském Meziříčí.

„Zlín je teprve pátým městem, kde instalujeme baby box. Představitelé kraje nám vyšli velmi vstříc, volba padla na krajskou nemocnici,“ přiblížil předseda Ludvík Hess z občanského sdružení Babybox pro odložené děti, které sponzorsky daruje samotnou schránku.

Jejich jedinou podmínkou bylo, aby byla umístěna na kraji nemocnice a matka nemusela jít do areálu.

„Protože zdejší novorozenecké oddělení je daleko a hlavně vevnitř v areálu, vznikla pro baby box samostatná stavba nedaleko vrátnice. Zlín je v tomto specifický a zatím jediný v republice,“ vysvětlil Hess. Popsal také, že ve chvíli, kdy se otevřou dvířka boxu, uvedou do chodu světelnou a zvukovou signalizaci na vrátnici se čtyřiadvacetihodinovou službou a také pagery personálu.

Nemocnice dá k dispozici personál. „Náklady na zbudování se vyšplhaly asi na tři sta padesát tisíc, ale celou částku hradil kraj a sponzoři. Je to nezdravotnické zařízení. Pokud zde ale někdo dítě odloží, postaráme se o něj,“ uvedla mluvčí KNTB Karla Havlíková. I když podle ní se minimálně posledních pět let v nemocnici odložené dítě nevyskytlo. „Částka přes tři sta tisíc je běžná, i když možná ve Zlíně bude o málo vyšší kvůli stavbě samostatného objektu. Schránka je s vytápěním, ventilací, náhradními zdroji elektrické energie,“ reagoval Ludvík Hess.

Zřízení boxu vítají hlavně organizace, které se o novorozence starají nebo pomáhají přímo matkám, které se dostaly do problémů.

„Je důležitý a chyběl tu. Nabízí další možnost matkám komplikovanou situaci řešit, i když my se snažíme ženám v jiném stavu pomoci, pokud se rozhodnou si dítě ponechat,“ řekla vedoucí Charitního domova pro matky s dětmi v tísni ve Zlíně Eva Danielová. Ročně prý jejich nabídky využije asi dvacet žen, které pak mají možnost u nich zůstat až jeden rok.

„Pokud se matka nechce nebo nemůže o dítě postarat, tak je to správná věc, když ho dá do baby boxu, místo aby ho nechala na ulici. Ale další život mu tím neusnadní,“ prohlásila zdravotně sociální pracovnice Kojeneckého ústavu a dětského domova Valašské Meziřící, příspěvková organizace, Silvie Orságová. Dítě se totiž stejně dostane do Klokánku nebo do dětského domova s kojeneckým ústavem. A pokud nikdo nezná rodinnou anamnézu, zhoršuje to podmínky pro osvojení.

Podle ní by pro dítě bylo mnohem lepší a rychlejší, kdyby matka přímo požádala na sociálním odboru a dala jej k adopci. Baby box situaci komplikuje.
Matky ale i zde mají další možnost, jak dát dítěti šanci. „Nabízíme jim utajený pobyt v našem zařízení několik týdnů před porodem. Pokud pak podepíše s adopcí souhlas, je novorozeně po šesti týdnech právně volné,“ popsala Orságová.

Nechtěné děti přijímají také v Klokánku v Kroměříži. „Dostalo se k nám už asi patnáct několikadenních miminek. Anonymní však byl pouze jediný případ. Každopádně baby box vítáme,“ přidala se vedoucí pobočky Fondu ochrany dětí a Klokánku Eliška Petruchová.

Smysl baby boxu potvrzuje i mluvčí olomoucké Fakultní nemocnice Egon Havrlant, kde schránka slouží už rok. „Letos jsme zaznamenali jeden přírůstek, takže jsme rádi, že ho máme. I když je přímo v budově porodnice a novorozeneckého oddělení, pro nás nepředstavuje žádné náklady. Ty hradí občanské sdružení,“ uvedl mluvčí s tím, že jen vytipovali vhodné místo a personál obstará provoz.

První baby box byl zprovozněn na den dětí v roce 2005 v GynCentru v Hloubětíně, následovala Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, Fakultní nemocnice Olomouc a Nemocnice Kadaň. Celkem jich má vzniknout jedenadvacet. Zatím již zachránily devět novorozeňat.