VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lupiče poslaly do kriminálu pigmentové skvrny na hlavě

Praha - Na jedenáct let za mříže věznice se zvýšenou ostrahou poslal v úterý trestní senát Krajského soudu v Praze 33letého Petra Cagašíka. Podle verdiktu byl loni na podzim pachatelem dvou velkých bankovních loupeží.

26.5.2009 1
SDÍLEJ:

Zdvořilý bankovní lupič Petr CagašíkFoto: Milan Holakovský/Deník

Nejprve 26. září hodinu po poledni navštívil pobočku Komerční banky v Kolíně, z kabely vytáhl lísteček s nápisem Dejte všechno, mám zbraň – a poodhrnul bundu, aby ukázal pouzdro, z něhož vyčnívala pažba pistole. Pokladní mu vydala 763 200 Kč.

Skoro jako přes kopírák se odehrála loupež, k níž došlo 26. listopadu dvě hodiny po poledni v Liberci. Jen s tím rozdílem, že pokladní v tamější Komerční bance tentokrát četla: To je přepadení, vydejte mi peníze. A skutečně pachatel neodešel s prázdnou. Odnesl si 755 000 korun.

Hned po loupežích pachatel cestoval

Mužem, který v osobu případech loupil, byl podle středočeského krajského soudu právě Cagašík. Ten však odmítá, že by s oběma případy měl cokoli společného. „Vůbec jsem tem nebyl,“ hájil se argumentem, že v kritických dnech pobýval zcela jinde. Soud však na tyhle argumenty nepřistoupil, protože se podle jeho mínění obžalovanému nepodařilo prokázat, že loupeže spáchat nemohl.

„Uvádí, že 26. září přijel z Brna do Olomouce, putoval tam po hospůdkách a nákupních zařízeních a odpoledne se ubytoval v hotelu. Jediný doklad o jeho výskytu v tomto městě je ale záznam o ubytování, který pochází až z 15.45. To jeho účast na loupeži v Kolíně nevylučuje; mohl se tam přesunout různým způsobem,“ vyvrátil údajné alibi předseda senátu Stanislav Černecký. Podobné je to podle jeho slov i v případě loupeže v Liberci, k níž došlo přesně v čase mezi 14.02 a 14.05. „A jeho přítelkyně říká, že se v Českých Budějovicích sešli v 19 hodin. Mezitím mohlo dojít k přesunu,“ konstatoval soudce.

Pachatele usvědčila mateřská znaménka

Černecný nicméně připustil, že v případě kolínského přepadení nebylo daleko od zproštění obžaloby. Pokladní ani další svědkyně totiž v Cagašíkovi lupiče bezpečně nepoznaly. V očích soudu ho ale spolehlivě usvědčil záznam bezpečnostní kamery. „Průkazně zachycuje i dva kožní pigmenty na levé straně hlavy pachatele. Stejné, jako má obžalovaný,“ konstatoval předseda senátu, podle něhož je mýlka vyloučena. „To by tam musel jít jeho dvojník a vydávat se za něj s tím, že by si ta mateřská znaménka domaloval.“

Naopak v případě loupeže v Liberci Cagašíka poznali hned tři svědci. Trumfem obžaloby však byly výsledky domovní prohlídky. Při té policisté našli černé brýle, plynovou pistoli ráže 9 mm (lupič tedy nehrozil skutečnou střelnou zbraní) – a především přesně takovou koženou tašku, jakou měl pachatel přepadení.

Pokuta nahradí zabavení peněz

Kromě jedenáctiletého kriminálu soud Cagašíkovi uložil trest propadnutí věci – plynové pistole – a nařídil mu uhradit způsobenou škodu. Navíc mu udělil peněžitý trest ve výši 700 000 Kč (a pro případ nezaplacení stanovil náhradní trest odnětí svobody ve výměře 7 měsíců). Tato pokuta má podle Černeckého jasný účel. U Cagašíka našli policisté 695 tisíc korun, přičemž tuto částku mu nelze zabavit. V tomto případě totiž není možno uplatnit trest propadnutí věci, protože se nedá jednoznačně prokázat, že tyto konkrétní peníze byly získány trestnou činností. Aby Cagašíkovi nemusely být bankovky, které zřejmě pocházejí z loupeže, vráceny, soud zvolil formu peněžitého trestu.

Kauzu ještě zhodnotí vrchní soud

Okolnosti případu ještě posoudí Vrchní soud v Praze. Cagašík se totiž na místě odvolal proti výroku o vině i trestu. Naopak státní zástupce Petr Šnajdr se odvolání vzdal. „Já jsem spokojen,“ zhodnotil verdikt pro Deník.

Tak zase příště…

Tak se loučil Petr Cagašík v jednací síni poté, co si na místě podal odvolání proti jedenáctiletému trestu. „Radši už ne,“ pohotově opáčil místopředseda Krajského soudu v Praze Stanislav Černecký. Dále však Cagašík své myšlenku nerozvíjel. „Bez komentáře,“ řekl Deníku, když ho eskorta odváděla soudní chodbou. Mlčet ale nezůstal. „Miluju Českou republiku,“ stačil ještě zvolat, než za ním zapadly dveře výtahu.

Soud ocenil, že se pachatel choval jako profesionál Tčičtvrtěmilionové loupeže v Kolíně a v Liberci provedl pachatel naprosto chladnokrevně. „Byl jsem překvapen, jak se pachatel oblékl a choval se odvážným způsobem z hlediska rozpoznání jeho osoby. Ale i zde u hlavního líčení se chová klidně a působí, že si dokáže zachovat chladnou hlavu,“ netajil soudce Stanislav Černecký uznání nad rozvahou Petra Cagašíka. Ne že by chtěl chválit lupiče – za dlouholetou praxi se ale setkal už s pěknou řádkou obětí přepadení. A bývá časté, že se u nich rozvinula posttraumatická stresová porucha. Nic takového se v tomto případě nestalo. „Pachatel se choval – můžeme-li to tak říct – velmi profesionálně: nikoho neohrozil, nezpůsobil další škody, nevyvolal paniku, pokladní nevyděsil. To svědčí v jeho prospěch,“ ocenil Černecký. Další klady už ale na Cagašíkovi nenašel. Ten již byl opakovaně odsouzen za loupeže, ale pobyt ve vězení ho zřejmě nenapravil. „Když byl podmíněně propuštěn, snažil se vést řádný život – pak se ale přestěhoval do Českých Budějovic a navázal na předchozí nákladný způsob života,“ konstatoval Černecký. Nezbylo mu než Cagašíka odsoudit jako zvlášť nebezpečného recidivistu – a tudíž ho poslat do věznice s nejpřísnějším režimem. „Při hlavním líčení se choval vzorně, což snižuje stupeň společenské nebezpečnosti – zařazení do věznice s mírnějším režimem ale nepřichází v úvahu. Jde totiž o vysloveně školní případ zvlášť nebezpečného recidivisty,“ uzavřel.

Autor: Milan Holakovský

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Izraelský rabín - ilustrační foto

Soud v Soči vyhostil ze země amerického rabína, důvody neuvedl

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies